Adalet Bakanı Bozdağ, Özgecan Aslan Davasını Takip Edecek

0
1103

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Özgecan Aslan cinayetine ilişkin açıklama yaptı. Bozdağ, Twitter hesabından “Aslan’ın katilleri hakkındaki soruşturma ve kovuşturmanın her aşaması, Adalet Bakanlığı tarafından yakından takip edilecektir” dedi.

Milliyet’ten Burcu Karakaş’ın haberine göre de, Aslan’ın annesi taziye için arayan Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan da adalet istedi. Başbakan Davutoğlu Aslan’ı öldürülenlerin en ağır cezayı alacağının sözünü verdi.

Bozdağ şunları yazdı:

“Mersin Tarsus’ta öldürülen Özgecan Aslan’a Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyorum. Özgecan Aslan’ın katilleri hakkındaki soruşturma ve kovuşturmanın her aşaması, Adalet Bakanlığı tarafından yakından takip edilecektir. Özgecan Aslan’ın öldürülüp yakılması, sadece canavarca bir hisle/vahşice/hunharca işlenmiş bir cinayet değil; aynı zamanda bir insanlık suçudur. Özgecan Aslan’ı vahşice/hunharca öldüren insanlıktan çıkmış insan suretindeki bu canavarları lânetliyorum. Özgecan Aslan’ı hunharca öldüren insanlıktan çıkmış bu katiller, yargı önünde hesap verecekler / hak ettikleri en ağır cezayı alacaklardır.”

İmza kampanyasına katılmak için buraya tıklayınız.

Aslan’ı öldürenlerin en ağır cezayı almasını talep eden bir imza kampanyası başlatıldı. Adalet Bakanlığı ile İç İşleri Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ve TBMM Genel Sekreterliği’ne seslenen kampanyanın talepleri şöyle:

“Özgecan Aslan’a tecavüz edip, yakıp genç yaşta hayatına son veren faillerin Türk Ceza Kanunu’nun öngördüğü en ağır yaptırımla cezalandırılmasını istiyoruz. Soruşturmanın ve dava sürecinin şeffaflıkla ve yasalara uygun biçimde yürütülmesini talep ediyor, bu ve benzeri olayların tekrar etmemesi için tüm ilgili kurumları acilen sorumluluk almaya davet ediyoruz.”

“Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı başta olmak üzere ilgili tüm kurumları; kadınların güçlendirilmesi ve kadın-erkek eşitliğinin sağlanması için acil harekete geçmeye ve bu süreçte kadın hakları ve kadına yönelik şiddet konularında deneyim sahibi sivil toplum kuruluşlarını dikkate almaya çağırıyoruz.”

“Kadına yönelik şiddetle mücadelede İstanbul Sözleşmesi ve CEDAW Sözleşmesi başta olmak üzere ilgili uluslararası sözleşme ve belgelerin dikkate alınmasını istiyoruz.”

özgecan aslan

Bir yorum bırakın