AIDS İlacına 55 kat zam yapan Martin Shkreli tutuklandı

0
1414

AIDS hastalığına neden olan HIV virüsünün tedavisinde kullanılan ve daha önceleri yaklaşık 13.50 dolara satılan ilacın fiyatını 750 dolara çıkaran (%5500) “İlaç Oğlan”lakabıyla bilinen Martin Shkreli tutuklandı.

Patentini satın aldığı ve daha çok AIDS hastalarının kullandığı ilacı 13.5 dolardan 750 dolara çıkarınca ülkenin en nefret edilen ismi haline gelen Amerikalı yatırımcı , dolandırıcılık suçlamasıyla tutuklandı.

Birçok bilim insanı ve analist, Shkreli’nin “gerizekalı” ve “psikopat” olabileceğini belirtti. Öyle ki, ırkçı, faşist, gerici, köktendinci, kapitalist, milyarder iş adamı ABD Başkanı adayı Donald Trump bile şahsı “şımarık yumurcak” olarak niteledi.

Kötü bir şöhrete sahip olan genç yatırımcı, çoğunlukla AIDS hastaları tarafından kullanılan ”darapirm” adlı ilaca yaptığı astromomik zam ile ABD’nin nefretini kazanmıştı.

martin shkreli

TUTUKLAMANIN NEDENİ İLAÇ FİYATINDAKİ ARTIŞ DEĞİL

Martin Shkreli bugün New York’taki evine yapılan baskın sonucunda FBI tarafından tutuklandı. Tutuklanmanın sebebi ise dolandırıcılık. Ancak bu, ilaç fiyatı artışı ile alakalı değil.

Martin Shkreli kendisi tarafından kurulmuş olan iki yatırım fonuna ilişkin yatırımcıları bilinçli bir şekilde yanlış yönlendirip yalan söylemek suçlaması ile tutuklandı.

Olay ABD’de her kesimden büyük tepki gördü. Sosyal medyada da çokça paylaşıldı.

Arnavut göçmen bir ailenin oğlu olan Martin Shkreli 19 yaşından beri New York Borsasın’da işlem yapıyor.

Bir yorum bırakın