Ak Parti’den Aday Olmak İçin İstifa Eden Rektörler Umduğunu Bulamadı

0
1050

9 Rektör AK Parti‘den milletvekilli aday adaylığı için istifa ederken, bunlardan sadece ikisi milletvekili adayı olarak gösterildi.

Milletvekili listesinde kendine yer bulamayan adaylardan biri olan İstanbul Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet: “İstanbul Üniversitesi’ne dönüp hekimlik ve akademisyenlik yapacağım. Yarın ne olacağını bilmiyorum. Adaylığım normal bir süreç olarak gelişti ve işledi, herkesin buna saygı göstermesi gerekiyor” dedi.

Galatasaray ve Tunceli Üniversitesi rektörleri aday gösterildi:

sınavsız üniversiteMilletvekilliği için İstanbul, Galatasaray, Tunceli, Yüksek İhtisas, Türk Hava Kurumu, Muş Alparslan, Harran, Şırnak ve Karabük üniversitelerinde rektörlük görevlerinden istifa eden isimlerin büyük bölümü listeye giremedi. AK Parti milletvekili aday listesinde istifa eden rektörlerden sadece ikisine yer verildi.

Eski Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ethem Tolga, AK Parti İstanbul 2’nci Bölge’de 6’ncı sıradan, eski Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ da AK Parti İzmir 2’nci Bölge’de 5’inci sıradan aday gösterildi. AK Parti, Yükseköğretim Kurulu’ndan (YÖK) istifa eden dört isimden ise üçünü milletvekili adayı olarak gösterdi. AK Parti’den aday adayı olmak için istifa eden YÖK üyelerinden Naci Ağbal, Bayburt’ta 1’inci sıradan, Dr. Emin Zararsız Ankara 1’inci Bölge 9’uncu sıradan, Prof. Dr. Mustafa İsen Sakarya’da 2’nci sıradan aday gösterildi. Prof. Dr. Muhittin Şimşek ise listede yer alamadı.

Bir yorum bırakın