Akademisyenlere Ne Kadar Zam Yapılacak ?

0
1274

Akademisyenlere zam yapılması konusu yeni başbakanın önem verdiği konulardan biri. Akademisyenlere ne kadar zam yapılacağı hakkında kesin bir bilgi verilmemesine rağmen, devletteki başka bir meslek grubuna bakılarak zam yapılması bekleniyor.

Bu konudaki ilk bilgilendirmeyi SETA direktörü Bekir Gür yapmıştı. Gür şöyle yazmıştı: “Benim beklentim, geçen hafta Çalışma Bakanı Faruk Çelik tarafından dile getirilen bütün akademisyenlere 1,000TL’lik bir zam yapılması önerisinden ziyade, .. araştırma görevlilerinin maaşının Bakanlıklardaki uzman yardımcılarıyla, yardımcı doçentlerin maaşlarının ise uzmanlarla eşitlenmesi şeklindeki ilkesel bir yaklaşımın esas alınacağı yönünde. Zamlar belirlenirken, rekabet edebilirlik ölçütü korunacaktır diye umuyorum.”

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Konuyla ilgili açıklama yapan Babacan ise: herhangi bir bakanlıktaki uzman yardımcısı maaşı ile araştırma görevlisi maaşı arasında ciddi fark olduğunun altını çizerek, başarılı öğrencilerin akademik dünyayı tercih etmeye ellerinin pek gitmediğini belirtti.

Dengeleyici bir yaklaşımda olacaklarını söyleyen Babacan, uzman yardımcıları ile araştırma görevlilerinin arasındaki dengeyi gözeteceklerini ifade etti.

Bir yorum bırakın