Alanlara Göre En İyi Üniversiteler Belirlendi

0
2656

University Ranking by Academic Performance (URAP) Araştırma Laboratuvarı bölüm ve alanlara göre Dünya’nın en iyi üniversiteleri listesini yayınladı. Listede dünya ve Türkiye’deki en iyi üniversiteler 23 farklı alana göre yer aldı. 

Sıralamaların 16’sında ABD üniversiteleri dünya birincisi oldu. İngiltere üniversiteleri iki alanda dünya birincisi olurken, Çin, Danimarka, Hollanda, Singapur, İsviçre üniversiteleri ise birer alanda dünya birinciliğine yerleşti.

Türk Üniversitelerin Durumu:

ODTÜ, 23 alanın 9’unda sıralamada yer aldı. İstanbul, İstanbul Teknik, Ege, Atatürk ve İhsan Doğramacı Bilkent üniversiteleri 7’şer alanda listelere girdi. Ankara ve Gazi 6, Hacettepe ve Erciyes 5, Boğaziçi, Çukurova, Selçuk ve Süleyman Demirel üniversiteleri 4 alan sıralamasında listede yer aldı.

Alan sıralamalarının 3’üne ismini yazdıran 8 Türk üniversitesi, Dokuz Eylül, Fırat, İzmir Yüksek Teknoloji, Koç, Marmara, Ondokuz Mayıs, Uludağ ve Yıldız Teknik üniversiteleri oldu. Diğer üniversitelerden 14’ü, 2 alan sıralamasına ve 12’si de bir alan sıralamasına girdi.

en iyi üniversiteler 2015 en iyi üniversiteler 2

Bir yorum bırakın