ALES İlkbahar Başvuruları Nasıl Yapılacak ?

0
1649

19 – 31 Mart 2015 ALES ilkbahar başvuru sürecinde, ilk defa ALES başvurusu yapacak adaylar için sürecin nasıl işlediğini bu yazımızda ele alacağız.

ALES ilkbahar başvurusu nasıl yapılır ?

ALES başvuruları iki aşamada tamamlanabilmektedir: öncelikle başvuruyu yapmalı ardından sınav ücretini yatırmalısınız.

1. Başvuru yapmak için eğer geçerli fotoğrafa sahipseniz (son 50 ayda çekilmiş, ösym sisteminde yer alan) ais.osym.gov.tr adresine giriş yaparak başvurunuzu oradaki form aracılığıyla yapabilirsiniz. Eğer geçerli fotoğrafınız yoksa sistemde ve 50 aydan uzun bir süredir ÖSYM sınavlarına başvurmadıysanız, başvurularınızı Üniversite Rektörlükleri ve ÖSYM merkezleri aracılığıyla yapabilirsiniz.

2. Başvuru süreci boyunca sizden istenecek olan bilgilerin açıklaması başvuru kılavuzunda yer almaktadır. Formu nasıl dolduracağınızı görmek için buraya tıklayınız.

3. Başvurunuzu tamamladıysanız geriye sınav ücreti olan 70 TL’yi bankaya yatırmak gerekiyor. İlgili yazımızda ücetlerin hangi bankalara yatırılabileceği bilgisi yer almaktadır: 2015 ALES İlkbahar Sınav Ücreti ve Yatırılabileceği Bankalar

ALES duyurularını kaçırmamak için ALES facebook sayfamızı takip edebilirsiniz: https://www.facebook.com/pages/ALES-Duyuru/139420369566810

sinavlar

ALES İlkbahar başvurusu detaylı anlatım:

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı (*) ve geçerli eğitim bilgisi
bulunan (**) adaylar; başvurularını bireysel olarak İnternet aracılığıyla (https://ais.osym.gov.tr)
yapabileceklerdir.

* Geçerli fotoğraf: Son 50 ay içerisinde herhangi bir başvuru merkezinden çekilmiş ve ÖSYM tarafından reddedilmemiş fotoğraflar geçerli fotoğraftır.

** Eğitim bilgisi: Daha önce yapılan ÖSYM sınavlarına başvuru yapmış adayların eğitim bilgileri ÖSYM sisteminde bulunmaktadır. Adaylar, ÖSYM Aday İşlemleri Sistemindeki eğitim bilgilerinde değişiklik yapmak ve/veya eğitim bilgileri alanına bilgi ekletmek istedikleri takdirde, başvuru sırasında Aday Başvuru Formu ekinde diploma/mezuniyet belgelerinin (öğrenci belgesi vb.) onaylı bir örneğini başvuru merkezi görevlisine teslim edeceklerdir. Belgeler, teslim alındığı tarihten itibaren en az 1 takvim yılı başvuru merkezlerinde saklanacaktır. Bunun dışında başvuru merkezlerine Aday Başvuru Formu veya herhangi bir belge (sağlık raporu vb.) teslim edilmeyecek, gerekli hâllerde bu belgeler doğrudan ÖSYM’ye gönderilecektir.

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı ve/veya eğitim bilgisi bulunmayan adaylar başvurularını, başvuru merkezlerinden yapacaklardır. Var olan eğitim bilgisinde değişiklik olan adaylar ise başvurularını, sadece ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden yapacaklardır.

DİKKAT! Başvuru merkezlerince eğitim bilgilerinde yapılacak tüm işlemler resmî belgeye dayalı olarak başvuru aşamasında yapılır. Eğitim bilgisini gösterir resmi belgesi yanında olmayan adayların eğitim bilgileri alanlarında hiçbir işlem yapılmaz. Merkezimize gönderilen değişiklik/düzeltme talepleri işleme alınmaz.

Başvuru Yapılacak Merkezler: Başvuru merkezlerinin adresleri, başvuru tarihlerinde ÖSYM’nin
http://www.osym.gov.tr İnternet adresinden öğrenilebilir. Başvuru merkezleri tarafından adayların başvuruları, resmî iş gününde ve resmî iş saatleri arasında alınacaktır.

Sınav ücretinin yatırılması: Adaylar, başvuru işlemini yaptıktan sonra sınav ücretini yatırarak
başvurularını tamamlayacaklardır.

Adaylar 70,00 TL olan sınav ücretini kılavuzun son sayfasında belirtilen bankalardan birine veya ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile başvuru süresi içinde yatıracaklardır. Bankaya giderek ücret yatırmak isteyen adayların banka görevlisine başvuruda bildirdikleri T.C. kimlik numarasını ve sınav ücretini yatıracağını bildirmesi, bankadan aldıkları dekont üzerindeki T.C. Kimlik Numarası, adı, soyadı ve sınav adı bilgisini kontrol etmeleri ve dekontu saklamaları gerekir. Adaylar isterlerse banka şubelerine gitmeden İnternet bankacılığı aracılığıyla da bankaya ücret yatırabilirler.

Sınav ücreti ödeme işlemleri İlkbahar Dönemi Sınavı için 1 Nisan 2015, Sonbahar Dönemi Sınavı
için 15 Ekim 2015 tarihinde, bankadan ödeme yapacak olan adaylar için mesai saati bitiminde,
ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödeme
yapacak olan adaylar için saat 23.59’da sona erecektir.

DİKKAT: Sınava başvuru işlemini yaptığı halde sınav ücretini yatırmayan adayların başvuruları
tamamlanmamış olacağından başvuru kayıt bilgileri iptal edilecek, bu adaylar için Sınava Giriş Belgesi
düzenlenmeyecektir.

Bir yorum bırakın