ALES Sonbahar Sınavı Değerlendirmeleri

3
6573

ALES Sonbahar sınavı sona ererken, sınavdan çıkan bir çok aday görüşlerini sosyal medya aracılığıyla paylaşmaya başladı. Genel olarak adayların yorumlarına baktığımızda bu yıl daha seçici bir sınav ile karşı karşıyayız. Sizlerin de zorluk kolaylık değerlendirmelerini, yorum kısmından bekliyoruz.

Ekşi Sözlük yazarlarından ALES sorularının zorluk dereceleri ve değerlendirmeler:

girip kaderime küstüğüm sınavdır. önceden çalışmadan girip 85leri götürürdüm. neyse doktora için lazım oldu. resmen “ales mi, hahayt” diye diye başvurdum. şimdi ise acaba 75i görür müyüm diye dertleniyorum. saçma sapan türkçe paragraflar mı dersin, birbirinin aynısı şıklar mı dersin. zaten hegel’li sorudan sonrasını tam hatırlamıyorum, sanırım kitapçığı rulo yapıp yutmak suretiyle intihar etmek üzereyken durduruldum.

koğkunçsun ales.

uc tekerlekli pisiklet

bittiğinde üzüldüğüm, çok üzüldüğüm sınav. ne umutlarla girmiştim. çok da güzel hazırlanmıştım. denemelerim çok iyiydi. ama bu sefer, en çok bu sefer üzdün be ales.

of.

ashitaka

doktora başvurusu için girdim. bilmem hatırlar mısınız laz bir mucit her anahtarın açtığı bir kilit icat etmişti. ne işe yarayacaksa böyle bir kilit . işte gözünü sevdiğimin ösym’ si hiç kimsenin geçemediği, geçemeyeceği bir sınav icat etmiş; yeni ales. bu soruları hazırlayan sözüm ona uzmanlara organik gümüşhane pestilini tavsiye ediyorum gıda takviyesi olarak. böylece yaşını başını almış, okulunu bitirmiş adamlar üzerinde kedilerini tatmin etmek zorunda kalmaktan kurtulurlar.

einstein i getir oda yetiştiremez bu sınavı, o derece yani. belki aristo iyi bir puan alabilir.

hayaletkasaba

ales’te şöyle bir sıkıntı var. 1 soruda 3’lü kombin var. mesela abc–) ab1 1bc(–abc gibi bir soru vardı. bir bok anlamadım sorudan. haliyle gitti 2 soru. ya da diğer sorularda da 3-4 soru tek bir soruyla alakalı. geçen ilkbahar döneminde 81 almıştım. bu sınavdan en fazla 75 alırım. hatta alamam. ama şu var ales maalesef puan sınavı. haliyle sınav zor olsa ve 80 alsan bile ilkbaharda 81 alan seni geçiyor. böyle bir sistemde döneliyoruz biz de.

sigma

2014 ilkbahar ales sınavını da tecrübe edinmiş biri olarak iki sınavı kıyasladığımda, sınavı kesinlikle daha zor hale getirmişler diyebilirim.

kemal ile leyla’nın da yapacakları ankete sıçayım. sayısal-1’deki ocak/şubat ve kan grubu sorusuyla beraber en fazla zaman harcadığım sorulardan biridir.

los enriques

ösym’nin sınav seviyesini “yok artık devenin bale pabucuu” seviyesine getirdiği sınav. epeydir girmiyordum nye girmediğimi hatırladım valla. o nasıl mantık sorularıdır yahu? leyla ile kemal ayrı, uçaklar ve gövdeleri ise bambaşkaydı…

dust of time

“yunanlar” yerine “yunanlılar” yazan ve bu hatayı sıklıkla tekrar eden kişilerin beni ve milyonlarca insanı ölçmek için hazırladığı sınav. şimdi bu imla kurallarından habersiz insan beni ölçüyor. ben belki iki soru eksik yaptım diye başarısız sayılacağım ve amacıma ulaşamayacağım. ama bu beni ölçen imla kuralı zayıf arkadaş oturduğu yerde kalmaya devam edecek. her ne kadar hayatına bir etkisi olmayacak olsa da toplumun vicdanında sen de başarısızsın “yunanlar” yerine “yunanlılar” yazan arkadaş.

bu ne dunya kardesimmm

ales

öncelikle ilk defa bu yıl girdim ales’e. bi deneyeyim kendimi bakalım mantığıyla 70 tl sınav ödemesi yaptıktan sonra sabahın erken saatlerinde kalkıp gittim.

paragraf sorularıyla beynim bulandı. bir süre sonra okuduğumdan hiçbir bok anlamadım. bir okuduğumu tekrar okuyorum falan derken bir bakmışım 1.5 saat kalmış sınava. hayliyle yardıra yardıra okumaya çalıştım. kesinlikle sor bir sınavdı. sözel için konuşuyorum çok kasmışlar. ama ösym’nin klasik taktiğidir bu. paragraf soruları hep uzun ve karmaşık olur.

geçmiş olsun, ösym sağ olsun. diğer sınavlarada görüşmek üzere.

tekduze bir olum

son 2 alesten pek farki olmayan sinavdi. 2014 sonbahar sinavi biraz daha kolaydi ama genel olarak sistem oturmus gibi gozukuyor bu sinavda artik. 2014 oncesi 50 soruluk aleslerle mukayese edilemeyecek kadar zor sinavdir orasi ayri. bu arada sinav yetisiyor arkadaslar. matematik sorularinda pratik dusunebilirseniz bir sıkıntı olmuyor zaman konusunda.

seldon von neumann

mantık sorularındaki inanılmaz mantık hatasını anlayarak derece yapacağım sınav. mantık sorularına şöyle bir göz attım, hepsi çok fazla vakit alacak sorulardı. hiçbir makul insan bunları çözerek sınavı yetiştiremezdi. aslında soru hazırlayıcıların istediği şey bu soruları çözmemiz değildi, çözmeden geçmemizdi. boş bıraktığımız her mantık sorusu bir sürü puan demekti yani. heyt be, yer miyim oğlum ben bu numaraları? tabi hemen mantığımı konuşturup çaktım durumu, onlarca mantık sorusunun hepsini boş bıraktım. beyin bedava ya. çıkarken de optik formun üzerine “risk budur” yazdım. tam puan bekliyorum inş.

anfinindelisi

toplanin, leyla ve kemalin anket olayinin can alici noktasini acikliyorum:
agzini kirdigimin soru hazirlayani, “leyla ve kemalin her iki daireye de girdigi bir kat vardir” gibi bi laf edersen millet de “ha bu ikisi de tek bir kattaki iki daireye de anket yapmis” diye anlar. halbuki “leyla da kemal de bir katin her iki dairesine anket yapmistir” gibi soylersen bu ikisinin anket yaptigi katin ayni kat olmadigini cikarir insanlar oradan. zorlastiracam diye iyice piclige vurmussunuz isi.

rencideedipadivar

3 YORUMLAR

  1. Kendi halkını bu kadar salak yerine koyan başka bir devlet var mıdır acaba? Bilim özendirilmesi gerekirken boyle sacma sapan sınavlarla insanları ameliliğe yönlendirin sonra yok neden gelişemiyoruz yok şu bu.

  2. Sırf paragrafları zorlaştırmak için saçma sapan hale sokmuslar bence bi kaç paragrafta yabancı kelime görünce ghffghjifdd diye okuyup geçtim.
    da birbirine çok yakındı. Ayrica insan bir iki tane de kolay soru koyar demi? İlk ve son oldu sanırım elvada nnnaleesss

Bir yorum bırakın