Almanya Ve Avusturya Öğrenci Cenneti

0
956

Son yıllarda eğitim amaçlı yurt dışına çıkış ülkemizde bir hayli revaçta. Hatta geçen günlerde İstanbul’da üniversiteyi dışarda okumak isteyenler için açılan fuarda lise seviyesi için de tanıtım yapılacağı hatta bazı stantlarda bu tanıtımların yapıldığına şahit olduk. 14 yaş ve üzeri için her türlü şartın düşünüldüğü bu eğitimlerde dikkat çeken iki ülke ise Almanya ve Avusturya oldu.  İki ülkede gerçekten öyle bir çalışma yapmış ki öğrenciler adeta hayran kalarak katılma niyeti olmayanlar bile şartları konuşmaya orada kalacak yer tanıdık var mı gibi bir birleri ile konuşmalara daldılar.

Peki Neden Almanca Eğitim Veren Ülkeler

Aslında burada gençlerin neden Almanca konuşan ülkelere gitme isteği sorusuna orada eğitime devam eden birinin görüşünü aktararak cevap verebilirim.

İlk olarak Almanya’da veya Avusturya’da eğitimin gerçekten kaliteli olduğunu belirten arkadaş çok sayıda Türk’ün olması da gençleri heveslendiren bir durum olarak öne çıkmaktadır. İnsanlar uzakta tanıdık yüz görerek rahatlar tezini öne sürerek mantıklı bir açıklama olarak karşımıza çıktı diyebiliriz. Ayrıca eğitim sırasında çalışma koşullarının olması, aile yanında kalma ve gençlere yönelik bir çok işin olması gibi faktörlerde gençleri bu ülkelere itmektedir. Almanya’da eğitim için Almanca öğrenmek sonrasında bu Almanca ile anladığını tercüme edebilmek gençlerin ilk hedefi olmaktadır. Almanca tercüme gençlerin geleceğinde firmalarda işe girişlerde ciddi bir artı olarak karşımıza çıkmaktadır. Yine Almanca üzerinden baktığımızda Türkiye’nin iş yaptığı en başta gelen ülkenin Almanya olması da Almanca öğrenmeye gençlerimizi itmektedir.

Lise Mi Üniversite Mi Yurt Dışında Okunmalı?

Bu soruya konuştuğumuz gencin verdiği cevap maddiyat varsa her ikisi yoksa en azından üniversite cevabı oldu. Peki neden dediğimizde birincisi insan ufku açılıyor. İkincisi bir dil daha öğreniyorsunuz. Üçüncüsü ise çevre genişleyerek iki ülke arasında köprü vazifesi görüyor olmamız olarak açıklandı. Aslında herkes daha iyi bir gelecek için iyi bir eğitim planlarken dilde bu eğitim aşamasında ilk sıralarda iken Almanya ve Almanca konuşan ülkeler hiçte fena alternatif sayılmaz.

Bir Çok Tanıtım Broşürü Hazırlandı

Almanya ile eğitim için danışmanlık yapan firmalar bir çok video, öğrenci görüşleri, okul katalogları, resimler, makaleler ve broşürler gibi bir çok bilgi verici tanıtım yapmışlar. Almanca Türkçe tercümelerle, Almanca video altyazıları ve Almanca makale tercümeleri ile gelenleri adeta bilgi bombardımanına tuttular. Birkaç görüşmeye şahit olduk. Onlarla alakalı da bilgiler vermek istiyorum. Almanya ve Avusturya Salzburg’da eğitim veren iki kurum için iki genç bilgi alırken gençler ilk olarak ücretlere, sonra kalacak yer konusu, ardından okulda hiç Almanca bilmemeleri mevzusu, yemekler, okul kabulleri, orada kim ilgilenecek karşılayacak vb. tüm soruları sordular. Aldıkları cevaplar çok hoşuna giden iki genç ertesi gün aileleri ile gelerek görüşmeye devam etme sözü ile oradan ayrıldılar. Bir diğer görüşmede ise Almanca öğrenmek için bu ülkede eğitim almak isteyen genç yeterince bilgi sonrası tatmin olunca annesini arayarak buraya gelmelisin. Bu bir fırsat gibi söylemlerde bulundu ve danışmanlık firması çalışanlarını gayet mutlu etti. Sonuç olarak şunu özetle söylemek mümkün. Eğitim artık bir ticari sektör haline geldi. Ülkeler bu alana ciddi destek vererek ekonomilerine katma değer katmaya devam ediyorlar. En iyi tanıtım misafir olarak gelenlerin görüşleri olduğunu belirterek Almanca öğrenmek isteyen herkesin bu programlara katılmasını tavsiye ederiz. Sadece Almanca öğrenmek için değil diğer diller içinde bu tarz programlar araştırılarak gençlere yeni kapılar açılmalı. İmge Tercüme olarak gençlerin bu tarz katılımlarını yaptığımız tercümelerle desteklemeye devam ediyoruz.

Bir yorum bırakın