Alttan dersi olanlar Yatay Geçiş yapabilir mi ?

41
68654

Yatay geçiş yapmak isteyen öğrencilerin en fazla merak ettiği konulardan biri olan alttan ders sorununu cevaplamaya çalışacağız. Yatay geçişte alttan dersi olmama yani aldığı tüm derslerden başarılı olma şartını bazı üniversiteler aramakta bazıları ise aramamakta. Bunu öğrenebileceğiniz yer ise üniversitenin kendi yatay geçiş yönetmeliği.

Not: Merkezi Yerleştirme puanı (ÖSYS) ile geçişlerde başarı şartı aranmaz yani alttan dersiniz olsun olmasın başvurabilirsiniz.

Örnek olarak İstanbul Üniversitesinin yatay geçiş yönetmeliğini inceleyelim:

Yönetmelikte şöyle bir madde yer almakta

(2) Kurumlar arası yatay geçiş için öğrencinin, kayıtlı olduğu programda bitirmiş olduğu dönemlere ait genel not ortalamasının 100 üzerinden en az 60 veya 4 üzerinden en az 2.00 olması şarttır.

(3) İkinci fıkradaki başarı şartını sağlayamayan ancak merkezi yerleştirme puanı geçiş yapmak istediği diploma programının taban puanına eşit veya yüksek olan adaylar yatay geçiş başvurusu yapabilir.

Kaynağına buraya tıklayarak erişebileceğiniz yönetmeliğe göre İstanbul Üniversitesi geçişlerinde tüm derslerden başarılı olmak şarkı aranmamakta gno koşulu ise ÖSYS puanıyla aşılabilmektedir. Elbette düşük GNO ile başvursanız dahi kabul edilme olasılığınız oldukça düşüktür.

Geçiş yapmak istediğiniz üniversitenin bu koşulunu bulabilmek için Google’de şu şekilde aratın:

“Bilmemne Üniversitesi Yatay Geçiş Yönetmeliği”

Bu şekilde yatay geçiş koşullarına ulaşabilirsiniz. Bazı koşullar üniversiteden üniversiteye farklılık göstermektedir.

41 YORUMLAR

 1. benim sadece tek türkçeden dd notum var. alttan kaldım mı? bilmiyorum.okula göre kalmadım. çünkü genel not ortalamam 3 üzerinde bu yüzden kalmamış gibi görünüyorum. o da 2 kredilik ders. sırf vizeyi kaçırdığım için giremedim.

 2. Hocam merhaba Şuan ikinci sınıfım geçiş yapabilmek için 2 sınıf derslerinin tamamını almam gerekiyor mu yoksa almak istediğim bikaç dersi alsam Not ortalamasını yapıp geçiş yapabilir miyim? Alttan dersim kalmaması gerektiğini biliyorum.2. sınıftan almadığım diğer dersler Alttanmış gibi görünür mü .teşekkürler

  • uyarınız için teşekkürler geri dönüp yenilememiz sadece böyle hatırlatmalarla mümkün oluyor ancak yazının hala amacına hizmet ettiğini dsüşünüyoruz. Nitekim bu yazı yönetmeliğe bakarak alttan ders konusunu öğrenebileceğinizi anlatıyor yani buradaki İÜ bilgisi bir örnek niteliğinde.

 3. Ben bayburt üniversitesine dgs ile iktisat 1 ögretime yerleştim not ortalamam 2.24 alttan mat dersim var fakat benim dgs ile yerleştiğim için 2 sınıftan bazı dersletimi alamadim ama geçiş yapmak istediğim okulların ders içeriklerine baktım bu dersler o universitede yok ve su an okyduğum okulun kredileri geçiş yapmak istediğim üniversieden de daha yüksek ben Adnan Menderes CelAl Bayar gibi üniversitelere yerleşme ihtimalim var mı? En azindan kaldığım mat derslerini versem geçiş şansım olur mu ?

  • ilgili üniversitenin yatay geçiş yönetmeliğini incelemenizde fayda var. alttan ders şartı yoksa zaten farklı dersleri ve veremediklerinizi geçişten sonra alabilirsiniz.

 4. Ben geçen dönem yani bahar döneminde yatay geçiş yaptım benim.puanim ortalamam 2.23 ama 2 tane kontenjan olduğu için ben alınmadım 1.yedekteydim yani 2 olsa gecersiniz istanbul Üniversitesine demeyin ben denedim olmadi

 5. İyi günler. Ben Karabük Üniversitesi 1. sınıf Raylı Sistemler Mühendisliği (Türkçe) bölümü öğrencisiyim. Ben Konya Üniversitesi Harita Mühendisliği bölümüne Merkezi Yerleştirme puanı ile geçiş yapmak istiyorum ama alttan 3 dersim var ve bunların birçoğu geçeceğim bölümle uyuşmamakta ne gibi sorunlarla karşılaşırım geçiş yapabilirmiyim yardımcı olur musunuz? Teşekkürler. 🙂

 6. genel not ortalamam 3.15 alttan bitane dersim kaldı. Zonguldak da dış ticaret okuyorum istanbul’da dış ticaret veya eş değer bölümlere geçme ihtimalim çok mu zor ? Teşekkür ederim

 7. merhaba özel üniversitede reklamcılık yarı burslu okuyorum kocaeli üniversitesine geçiş yapmak istiyorum benim sorunum 4.sınıftan ders aldım ve bu dersten kaldım yönetmeliği baktığımda alttan ders olmaması gerekiyor deniliyor benim üstten kaldığım ders var ve transkiptede gözüküyor bu durumda kocaeline geçme durumum var mı?teşekkürler

 8. Merhaba hocam bn kıbrısta tam burslu halkla ilişkiler ve reklamcılık (türkçe) okuyorum ortalamam 2nin üzerinde fakat alttan bir dersim var aranan şartta sadece not ortalaması yazıyo örnekteki gibi alttan dersle ilgili bir uyarı yok sizce geçebilirmiyim 8 kontjan var yurt dışı ilginiz için teşekkürler .

  • tüm derslerde başarı şartı aranmıyorsa sorun yoktur, tabi başvurabilirsiniz ona göre. kabul edilip edilmeyeceğinizi söylemek ise zor.

 9. Hocam şu anda 1.öğretim okumaktayım merkezi yerleştirme puanımla 2.öğretim programına geçiş yapabilirmiyim ? merkezi yerleştirme puanıyla başvurulduğunda herhangi bir koşul gerekiyormu ? alttan dersin olmaması veya belirli bir ortalamaya sahip olman gibi

 10. ben hazırlık sınıfı ögrencisiydim kaydı sildirmeden bıraktım yarıyıla gelmeden ben 2016 bahar dönemi yatay geçişlerinde geçiş yapabilirim şuan devamsızlıktan kaldım ama kaydım marmara üniversitesınde diplomada orda lütfen cevaplar mısınız

 11. Hocam benm bolumum türkce fkt hazrlk zorunluydu bnde hazrlk okudum ama geçemdim sınvı şimdi o snvı alttn bir dersmş gibi verene kdr girmem lazm bu yl 1.snfm ve yatygecs ypmk istyrm bir skntı olr mu

 12. Merhaba. Bahar döneminde farklı bir bölüme merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş yapacağım . İlk dönem derslerini görmemiş oluyorum 4 tane alttan dersim kalıyor ama bu dersleri görüpte başarısız olmadım görmediğim bi dersten başarısız olmuş sayılmam bu durumda 2. Dönemde oluşan agno ile başvuru yapsam kabul edilir miyim sizce?

  • Geçiş yaptın mı bende hazırlık sınıfındayım şuan önümüzdeki bahar döneminde merkezi yerleştirmeyle önce bölümümü değiştirmeyi sonrada bahar dönemini tamamlayıp güz dönemi için not ortalamamla başka şehre geçiş yapmayı düşünüyorum ama ilk dönem derslerini görmemiş olacağım birde birinci sınıfın sadece bir dönemlik dersini almış olacağım geçişim olur mu

 13. Hocam ben Giresun üniversitesinde okuyorum biz burada toplumsal cinsiyet eşitliği dersi görüyoruz başka yerde yok bu ders sadece burada var ve benim alttan kaldı ben yatay geçiş yapmam halinde bunu verebilir miyim?

 14. MERHABALAR BEN HAZIRLIK SINIFINDA İKEN MERKEZİ PUANLA YATAY GEÇİŞ YAPTIM BAŞKA BİR ÜNİVERSİTEYE, ŞU ANDA BİRİNCİ SINIFIM, FAKAT BURDAN MEMNUN KALMADIM, BİRİNCİ SINIFIN SONUNDA ESKİ OKULUMA BURSUM YANMAMAK ŞARTIYLA ( İLK OKULDA %75 BURSUM VARDI ŞİMDİKİ OKULUMDA YATAY GEÇİŞ YAPTIĞIM İÇİN BURSUMU YAKTILAR BURDA) ALTTAN DERSİM OLMASINA RAĞMEN GERİ DÖNÜŞ YAPABİLİR MİYİM SAYGILAR.

 15. hocam bi şey sormak istiyorum ben . muş alparslan üniversitesine yatay geçiş yapmak istiyorum agnom istenilen agnonun üstünde alttan sadece bir dersimin olması durmunda da geçiş yapabilir miyim ?

 16. Merhaba ben kibrista okuyorum yurtdisi yatay gecis yonetmeligi beni ilgilendiriyor allttan 2 tane dersim var ama guz donemi ortalamam 2.60 civarinda ikinci donemle birlikte 3 un ustunde olacak ve turkiyede universite ayirmaksizin gecis yapmayi dusunuyorum. Alttan derslerim engel olur mu gecis yapmama. Tesekkurler

 17. 3.45 ortalamam var fakat uzem İngilizceden alttan kaldım istanbul üniversitesi alttan dersle ilgili koşulu kaldırmış sanırım olma olasılığı varımıdır (özel güvenlik bölümü )

 18. Bnim agno 2.35 şimdi bir alttan dersim war yatay geçiş yapmayı düşünüyorum yerleşmem puanım 236 hemşirelik 3 sınıf geçtim yapsam gelirmi?

 19. 2. Ogretimim ve geçiş yapmak isteğim okulda 2. Öğretim yok ancak 1. Öğretime gecis yapmak için %10 girme şartı ariyolar .Bende ilk dönem %10 girdim ama 2. Dönem giremedim sorun teşkil eder mi ?

Bir yorum bırakın