Anayasa Mahkemesi’nden Twitter Yasağı Kararı

0
1038

Anayasa Mahkemesi, TİB’in Twitter’e erişimi engellemesine yönelik yapılan başvurular sonucu “hak ihlali” olduğuna karar verdi. Twitter’in engellenmesinin ardından bir çok eğitim görevlisi ve baro avukatı Twitter yasağının kaldırılması için mahkemelere başvurmuştu. TİB’in bu twitter engellemesi, bir hak ihlali olarak görülüyor.

Basın Konseyi, twitter’a erişimin engellenmesini “hak ihlali” olarak gören Anayasa Mahkemesi kararının derhal uygulanmasını istedi.

Twitter’in engellenmesi insan hakları ihlalidir:

“Twitter’a erişimin engellenmesi kararına karşı Türkiye Barolar Birliği’nin açtığı dava üzerine, Ankara İdare Mahkemesi tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararının gereği henüz yerine getirilmemişken, en son Anayasa Mahkemesi de konuya dair yapılan bireysel başvuru sonucunda; ‘hak ihlali’ kararı vermiştir. Hukuk düzenimizdeki en Yüksek Mahkemenin, bu uygulamanın “insan hakları ihlali’ teşkil ettiğini tescil etmesi karşısında, Twitter’a tekrar erişimin DERHAL sağlanması, demokratik hukuk devleti olmanın bir gereğidir. Basın Konseyi olarak, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın, kararı hassasiyetle, vakit geçirmeksizin yerine getirmesini bekliyoruz.”

twitter logosu

Bir yorum bırakın