Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Seferleri Ne Zaman Başlayacak ?

0
1446

Ankara-İstanbul hattında Yüksek Hızlı Tren çalışmaları devam etmekte. İki büyük şehrin arasındaki ulaşımı baya kolaylaştırılacak olan projenin ne zaman tamamlanacağı merak edilmekte.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a göre proje 29 Ekim’de sona erecek, yalnız seferlerin başlaması 30 Aralık 2013’ü bulabilir.

“Bizim hedefimiz, erteleme falan yok. Hedefimiz 29 Ekimde çalışmaları tamamlamak ama resmi açılış 29 Ekimle 30 Aralık arasında herhangi bir tarih olabilir” 

“Ama bunlar bizim programın genelini aksatacak, hedeflerimizi değiştirecek bir durum değil. Öyle durumlar olursa zaten tedbirleri alıyoruz. Biz tarihi şöyle telaffuz ettik, 29 Ekim itibarıyla biz işlerimizi bitirmeyi hedefliyoruz ama 29 Ekim’de Marmaray’ı açacağız. Marmaray, başlı başına büyük bir proje, asrın projesi. O kadar önemli diğer büyük proje de Ankara-İstanbul YHT projesi, 533 kilometre. Şu vadi dile gelse de burada yapılan işleri anlatsa. Hedefimiz 29 Ekim’de hattı hazır hale getirmek ama daha öncede ifade ettik, burada da ifade edeyim, kafalar karışmasın. Aynı tarihte açacak değiliz, açmayacağız. Çünkü bu iki büyük proje bir günde açılacak proje değil. Önce Marmaray’ı açacağız ondan sonra da sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın en uygun olduğu tarihte bu projeyi açacağız. Projeyi hazır yapacağız, sonra açılış ondan olacak. Sonra ’30 Eylül, 29 Ekim ne oldu filan’ denmesin asil olan açılış tarihidir. Açılış tarihi şu anda bu yılın içerisinde. Tarih 29 Ekim’de başlar, pencere 30 Aralık’ta kapanır. Bu pencere içerisinde uygun bir tarih seçilip, açılış gerçekleştirilecek.”

tren tcdd

Bir yorum bırakın