Ankara Üniversitesi Yatay Geçiş Başvuruları

42
9228

2012 – 2013 akademik yılı Ankara Üniversitesi yatay geçiş başvuruları  23 Temmuz – 24 Ağustos 2012 tarihleri arasında yapılacaktır. Yatay geçiş başvuruları istenilen belgelerle birlikte ilgili Fakülte/Yüksekokul öğrenci işleri birimine şahsen yapılacaktır.

Not: 2013 – 2014 yatay geçişi için duyuru temmuzda yapılacak.

Yatay geçiş için gerekli kontenjanlar, koşullar ve diğer açıklamalar için buradan resmi sayfayı ziyaret ediniz: 

Ankara Üniversitesi Yatay Geçiş için Gerekli Belgeler

 • Başvuru Formu, (Başvuru formunu indirmek için tıklayınız)
 • Onaylı ders içerikleri,
 • Disiplin cezası (uyarma cezası hariç) almadığını gösteren resmi belge,
 • Adayın ÖSYM’ce yerleştirildiği yıl ve programa ait Merkezi Yerleştirme Sınav Sonuç Belgesinin onaylı fotokopisi,
 • İkinci örgün öğretimden birinci örgün öğretime yapılacak geçiş başvurularında bulunduğu sınıfın ilk %10 ‘una girerek bir üst sınıfa geçtiğine dair onaylı belge,
 • Transkript: Başvuran öğrencinin ayrılacağı kurumundan alacağı, izlediği bütün dersleri ve bu derslerden aldığı notları gösteren onaylı belgenin aslı. (Not değerlendirme sistemi 4’lük sisteme tabi olan öğrencilerin, kurumlarından alacakları transkriptlerinde akademik ortalamalarının açıkça yazılı ve onaylı olması gerekmektedir. Bu öğrencilerin genel not ortalamalarının 100’ lük karşılıkları Üniversitemizce belirlenen 4 lük sistemin 100 lük sistemdeki karşılıkları tablosu esas alınarak belirlenir.)
 • Yurt dışı üniversitelerden yapılan başvurularda öğrencinin yurt dışında öğrenim gördüğü yükseköğretim kurumunun ve eğitimin yapıldığı programın ön lisans veya lisans diploma vermeye yetkili bir kurum olarak Yükseköğretim Kurulu tarafından tanındığını ve kayıtlı olduğu diploma programının, yatay geçiş için başvurduğu ön lisans veya lisans diploma programına eşdeğerliğini gösterir belge.
 • Zorunlu Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı bulunan programlara yapılacak başvurularda hazırlık sınıfından muaf olmak isteyen adaylar için, ulusal veya uluslararası geçerliği olan yabancı dil sınavlarından yeterli puan aldığını gösterir sınav sonuç belgesi.

Yatay geçiş hakkı kazanan adayların listesi 24 Eylül 2012 tarihinden itibaren Ankara Üniversitesi Rektörlüğü internet sayfasında ilan edilecek olup, ayrıca kendileri hakkındaki karar ilgili Dekanlık/Müdürlük tarafından yazılı olarak tebliğ edilecektir.

42 YORUMLAR

 1. Ankara Üniversitesinin ilan tarihi birçok sorun oluşturdu. ben başka birkaç üniversiteye de başvuruda bulundum, onların kayıt tarihleri, Ankaranın ilan tarihinden önce. Birine kaydımı yaptırdığımda Ankara için şansım kalıyor mu, eğer başvurum kabul edilirse. o kayıt iptal edilebiliyor mu yani? Yoksa boşuna gitmeyeceğim.

  Ve şu an okumakta olduğum üniversitenin kayıt yenileme tarihleri de, bu ilan tarihinden önce. Kaydımı yenilemem mi gerekiyor?

  • Aynı anda birden fazla üniversiteye başvuru yapabilirsiniz ancak tekine kayıt olabilirsiniz. Kazanıp da kaydolmadığınızda yedeklerden biri alınır. Bu spesifik bir soru yanlış yönlendirmek istemem o nedenle Ankara Üniversitesi öğrenci işleri daire başkanlığına sormalısınız: Tel: (0312) 215 90 01

 2. Ben Kıbrıs’ta Zihin Engelliler Öğretmenliği bölümünde okuyorum ve yıl sonu Türkiye’ye yatay geçiş yapmak istiyorum. Ben ülkemde okumaya karar verdiğimden dolayı ygs’ye girmemiştim. Türkiye’de Ygs zorunluluğu olmayan bir okul var sanırım.Bu kontenjana ve başvuran kişinin sayısına göre değişebiliyor mu ? Bilgilendirirseniz yıl sonu müraacatımı ona göre yapacağım. Teşekkürler

  • hangi üniversitede okuyorsunuz ?
   daha önceden ygs şarkı yoktu ama bu yıl yök tarafından konuldu

   T.C. YÜKSEKÖĞRETİM KURULU BAŞKANLIĞINDAN DUYURU
   Yurt dışında öğrenime başlayan öğrencilerden, Türkiye’deki üniversitelere yatay geçiş başvurularında ÖSYS sonucu veya aşağıda belirtilen muadil sayılan belgeler aranacaktır. Bu adayların yurt dışında öğrenime başladıkları yılda ÖSYS’ye girmiş olmaları, ön lisans programları için YGS’de ilgili puan türünde 140 veya daha fazla, lisans programları için LYS’de ilgili puan türünde 180 veya daha fazla puan almaları şartı aranacaktır.

   devamı için: http://www.gribilge.com/yurtdisindan-turkiyeye-yatay-gecis-yapmak/

   • Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Zihin Engelliler Öğretmenliği. Bu durumda sadece bir okula başvuru yapmak zorunda kalacağım. Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler.

    • kıbrıs üniversiteleri türkiye içinden sayılabilir. Siz bir öğrenci işlerine sorun o konuyu. yönetmelikte benim dediğim şekli var yalnız biliyorsunuz kuzye kıbrısın bazı konularda ayrıcalıkları olabiliyor. araştırın lütfen.

 3. ben ankara üni ziraat fakültesine geçmek istiyruz bu yaz. ankara üniversitesinn resmi sitesinde yatay geçiş şartınn birisi agno 3.5 olması gerekiyormuş önceden bu ortalama bu kadar yüksek değildi. geçiş şartı olan 3.5 ortalaması gerçekten doğrumu. doğruysa benim için çok kötü olur… teşkkr ederim ??

  • sitede yer alıyorsa doğrudur, yatay geçiş başarılı öğrencilere yönelik yapılan bir şey bu nedenle yükseltebiliyorlar gno isteğini.

 4. 3.5 başarı şartını sağlayamıyorsak ama okula girdiğimiz yıl ki yerleştirme puanımız ankara üniversitesinin taban puanından yüksekse yine de yatay geçiş başvurusu yapabiliyor muyuz?

  • olabilir böyle bir kural oluyor genelde. şuan için ank üni yönetmeliğine ulaşamıyorum sayfalarından kaldırmışlar bu nedenle kesin bir şey söyleyemem.

 5. ben iletişim fakültesi halkla ilişkiler ve reklamcılık lisans programında okuyorum ilk dönem not ortalamam 3.50 2.d önem kaçtan aşağı yapamam lazım ki yataş geçiş yapayım tercihlerim ist kocaeli ankara şimdiden teşekkür ederim

 6. Uludağ üniversitesinden Ankara üniversitesine evlilik dolayısıyla geçiş yapmak istiyorum.
  Yökün sayfasında özel durumlarda ygs puan ve sıralamasının yüksek olmasının yeterli olduğu, kontenjan şartı aranmadığı yazılı.
  Şu an 3. sınıftayım.
  Ve seneye alttan dersim olacak.
  Alttan ders şartı ve son sene için geçiş hakkım var mı?
  Varsa başvuru tarihi ne zaman?
  Şimdiden teşekkür ederim.

 7. ben işletme birinci sınıf öğrencisiyim. ankara ünüversitesine yatay geçiş yapmak istiyorum agno birinci yarıyıl itibariyle 3.91 ama duyduğuma göre ünüversiteler ösym taban puanını göz önünde bulunduruyorlar birinci sırada tm den 293 ile yerleştim bu sene sıralama 200 bin civarındaydı bu sorun olurmu bilgileriniz için şimdiden teşekkür etttim

 8. ben iktisat birinci sınıf ögrencisiyim ankara üni.yatay geçiş yapmak istiyorum genel not ortalamam 3,61 duydugum kadarıyla ösym taban puanini göz önünde bulunduruyorlar puanım o kadar ıyı degıldı sıralamam 180 binlerde bu ortalamayla geçiş şansım yüzde kaç? şimdiden teşekkürler…

 9. Ben Uludağ Üniversitesinde okuyorum 2. sınıfı Ankara Üniversitesinde okumak istiyorum 2 yıllıklarda 2013-2014 geçiş hakkı varmı ?

 10. Merhaba ben zihin engelliler öğretmenliğinde okuyorum ve Ankara’ya geçiş yapmak istiyorum.Başvuru için illa ankara’ya gitmek gerekiyor mu ? İnternet üzerinden yapamaz mıyım ?

 11. Ben öss puanının göz önünde bulundurulduğunu bilmiyordum, 56binlerdeydim. Kıbrısta okuyorum, 1. sınıfı bitirdim, 1. dönem 3.14 2. dönem 3.96 ile 1. sınıfı 3.62 ile bitirdim. Öss puanının etkisi ne kadar acaba? Ortalaması benden düşük olan biri öss puanı ile beni geçebilir mi? Ve posta yoluyla başvuru mümkün mü?

 12. DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ FİZİKTEDAVİ VE REHABİLİTASYON BÖLÜMÜNE YATAY GEÇİŞ YAPABİLİYORMUYUZ ? ORTALAMA 3.02. ÖSS PUANI ÖNEMLİMİ ?

 13. merhaba ankara ünüversitesi işletme bölümü için yatay geçiş de kontenjan açtı mı internet üzürein de bulamadım bilgileriniz için teşekkür ettim

 14. Ankara Üniversitesine başvurmayı düşünüyorum değerlendirmede yerleştirme puanı ve agno birliktemi olacak yoksa istediğin hangisiyse onunlamı değerlendirmeye alınacaksın

 15. ben 3.sınıfa geçtim ve ortalamam yüzlük olarak 84.8 ve sistemim 3,5 ortalama saglaması yüzlük olarak da 85 olması gerek benim geçiş sansım nasıl yani basvuru yapabilir miyim?

 16. merhaba açıköğretim türk dili ve edebiyatı okuyorum (2. üniversite) not ortalamam 2.90 örgün eğitim yapan bir ünv. başvurmak istiyorum sizce mümkün mü mesela ank. ünv.

 17. merhaba ben 2012 yılında sınava gırdım daha sonra lıtvanyaya unıversıte ıcın gıttım hazırlık sınıfını burda okuyup 1ıncı sınıfta beyaz rusyada basladım turkıyeye yatas gecıs yapmak ıstıyorum osym dekı yerlestırme puanı zorun lumu cunku beyaz rusaya gtdıgım sene sınava gırmedım ne derece etkılı sımdıden teseekurler…lutfen cevap verın ona gore basvuru yapıcam

 18. merhaba ben zonguldakta siyaset bilimi ve kamu yönetimi okuyorum ortalamam güz dönemi itibari ile 3.45 ikinci dönemde de ortalama olarak bu civarda olsa başvuru yapmamda engel olurmu sitede 3.50 yazıyor. 3.50 nin altı değerlendirmeye alınmıyor mu ?

 19. merhaba ben girne amerikan üniversitesinde tam burslu ingiliz dili ve edebiyatı okuyorum. yarı donem hazırlık okudum su an 1. sınıftayım. ankara üniversitesine yatay geçiş yapmak istiyorum. bu mumkun olur mu acaba. çok çalışıp ortalamamı yuksek yapacagımdan da emınım

 20. merhaba ben adnan menderes üniversitesi matematik bölüm 1. sınıf öğrencisiyim yatay geçiş yapmak istiyorum okul birincisiyim yatay geçiş de kolayik sağlar mi yardımcı olursaniz çok s sevincem benim için çok önemli.simdidn cokk tesekkvr edrm.

 21. ben ankara üniversitesine yatay geçiş yapmak istiyorum ankara üniversitesinde ingilizce hazırlık var mı var ise ben muaf olabilirmiyim çünkü şuan okuduğum üniversitede ingilizce hazırlık okudum

 22. Merhaba, Ankara Üniversitesinin güncellenmiş yeni yatay geçiş başvuru şartlarının eski yönetmelikten hiçbir farkı yok. Yök kararları bağlayıcı değil midir? hazırlık sınıfı bitti 1. sınıfa geçeceğim haliyle okul ortalamam yok. fakat online ön başvuruyu yaparken 1. sınıf kabul etmiyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

 23. Merhaba…
  Ben bu sene bitlis eren üniversitesi nde sosyal hizmet bölüm unu okuycam. Yatay Geçiş yapmak istiyorum sene sonunda .. Fakat yatay geçiş hakkında hiç bilgim yok. Ben ygs ye girdim sadece ygs puanı yla yerlestim.yatay geçiş yapacağım yer aynı bölüm fakat TM den alıyor. Nasıl bi yol izlemem gerek biraz anlatrmisinz?

 24. lütfen yardımcı olun. 2. sınıfım 1. sınıfın ilk döneminden dc+ ikinci dönemden 1 alttanım var alttanı verince geçiş yapabilirmiyim?

 25. merhaba, ben din kültürü bölümündeyim şuan 2. sınıfım ikinci dönem için Ankara’ya geçiş yapma hakkım var mı? alttan dersim var bir tane fakat ortalamam yüksek. cevap verirseniz sevinirim

 26. Merhabalar
  Ben 1.sınıfı 3.35 ortalama ile bitirdim tm 3 den 389 puan 2014 girişliyim Pdr okuyorum acaba Ankara üniversitesine yatay geçiş yapsam kazanma olasılığım var mıdır ? Az çok bir bilgi verebilir misiniz ?

Bir yorum bırakın