AÖF Ders Ortalaması Nedir ?

80
8881

AÖF vize sonuçlarının açıklanmasının ardından ders ortalaması notu hakkında sorular alıyoruz. Ders ortalaması, sınıfın not ortalaması demektir. Çan eğrisi sistemi ile belirlenen bu ders ortalamaları, sınıfınızın başarısını gösterir. Sınıfın başarısına göre ders geçme notu belirlenir.

Dikkat: Bunlar vize notları, Vize notunun dönem sonu notuna etkisi %30’dur. Finalin ise %70, yani asıl olay finalden yüksek not almakta. Bu nedenle vizeden düşük not almak pek sorun olmayabilir. Uzun lafın kısası vize notlarınız bu haliyle dersten geçeceğinizi veya kalacağınızı garanti etmez. 

Aşağıda bir arkadaşın aldığı notları inceleyelim:

Ders Kodu Ders Adı Kredi Açıklama Not Ders Ortalaması
İŞL201U İŞLETMELERDE SOSYAL SORUMLULUK VE ETİK 4,0 1. ARA 30 42
İŞL301U ULUSLARARASI İŞLETMECİLİK 4,0 1. ARA 70 56
İŞL401U DENETİM 5,0 1. ARA 45 38
İŞL403U SERMAYE PİYASALARI VE FİNANSAL KURUMLAR 5,0 1. ARA 55 45
İŞL405U STRATEJİK YÖNETİM 1 5,0 1. ARA 70 59
MUH103U GENEL MUHASEBE 1 5,0 1. ARA 55 43

İŞLETMELERDE SOSYAL SORUMLULUK VE ETİK sınavından vize notu: 30 puan almış, Sınıfın ortalaması ise (ders notu ortalaması) 42, bu durumda bu notun, sınıf geçme açısından düşük olduğunu söyleyebiliriz.

ULUSLARARASI İŞLETMECİLİK notuna baktığımızda, vize notu 70, sınıf ortalaması ise 56. Öğrenci bu dersten, notun bu haliyle BC gibi bir harf notuyla çok rahat olacak geçebilir.

Ders ortalamasına yaklaşık + 5 ekleyerek veya – 5 çıkartarak CC harf notunun karşılığını bulabilirsiniz. Tam olarak anlayamadıysanız AÖF Çan Eğrisi rehberimize bakabilirsiniz.

aof ders ortalamasiHarf notları ve anlamları şöyledir:

 • AA: Geçer
 • AB: Geçer
 • BA: Geçer
 • BB: Geçer
 • BC: Geçer
 • CB: Geçer
 • CC: Geçer
 • CD: Koşullu Geçer (Not ort. 2.00’ın üstündeyse geçer)
 • DC: Koşullu Geçer (Not ort. 2.00’ın üstündeyse geçer)
 • DD: Koşullu Geçer (Not ort. 2.00’ın üstündeyse geçer)
 • FF: Tekrar

80 YORUMLAR

 1. sımdı ıkıncı sınavdanda atıyorum ortalamamız yuksek aldık 42 sınıf gecme notumu bızım ortalamamızda 43 düştü sınıfı cc ile gecıyoruz degılmı yoksa daha yuksek bı puanmı almamız lazm

  • o ders ortalaması final sınavı sonucunda sınıfın başarısına göre tekrar hesaplanacak. bu nedenle kesin geçme notu ara sınav sonucu listenizde yer alan ders ortalaması olmuyor. aöf notları geneline baktıgımızda sınıflar çok başarılı değil, bilmem siz de katılır mısınız o halde +50 puan yapan o dersten geçer diyebiliriz genel olarak. vize yüzde 30 final yüzde 70

 2. iktisadi düşünceler tarihi sınav sonucum

  – KAZIM

  Diğer işlemler için tıklayınız >>

  Ders Kodu

  Ders Adı

  Kredi

  Açıklama

  Not

  Ders Ortalaması

  İKT201U

  İKTİSADİ DÜŞÜNCELER TARİHİ

  kredi 4,0

  1. ARA

  70 not

  38 ders ortalaması

  ne demek olmaktadır

  • notunuz sınıf ortalamanızın baya üstünde demek. ab gibi bir not. ama bu şuan için tek başına bir şey ifade etmiyor önünüzde final sınavı var.

 3. Merhabalar. Sınıftan kasıt, komple okunulan bölümdeki öğrencilerin oluşturduğu topluluk mu, yoksa o gün sınava girilen sınıftaki 20 kadar tane olan insan sayısı mı :)? Yani ben Lojistik 1. Sınıf öğrencisiyim, bu ortalama tüm Türkiye’deki diğer Lojistik 1. sınıf öğrencilerinin belirlediği ortalamalar mı?

  • dersi okunan bölümde sizle aynı dönemde aynı programdaki alan insanlar. evetanadolu aöfteki tüm lojistik 1. sınıf 1. dönem öğrencileri.

 4. AÖF fakültesinde sınava giren arkadaşlardan zaten çok bişiy beklenmesi tabikide ayıp olur..!Sınava 3 gün kala kitap gelmesi zaten başlı başına bir skandal ..!Birde aöf sayfasında verdikleri testlerin çoğu yanlış tabikide eğriye filan gerek yok sistemdeki üvey evlat muamelesi düzelirse.. 40 gün arayla 8 üniteden sınav yapılacak olması ve bütünleme olmaması AÖF öğrencilerine yapılan haksızlığın dik alasıdır…!!! Maalsef bu soruları yazan ve testlerin cevaplarını yazan ve ben aöf kurumunu aradığımda basın yayındaki görevli Yıldız adındaki arkadaşı sabah 9 gibi uyandırıp rahatsız ettiğim için,feryatlarımı sadece sanal olarak ki”maalesef bizi sallayarak birime mail atın size dönerler gibiii ..saçma sapan bir rahatlıkla maaleseffff bu kayıt yenilemekten öteye gitmiyorrr…..NEREYE KADAR..!!

 5. KAZIM ARKADAŞIM T.C. KİMLİK NUMARANI SİSTEME KOPYALA YAPIŞTIR YAPMIŞSIN ARKADAŞLARA BİLDİRİN T.C. KİMLİK NUMARANIZ SİLİNSİN LÜTFEN..!!

 6. öncelikle merhaba.bu ders ortalamayı açıkçası pek anlayamadım.örnek. siyaset felsefesi notum:85 ders ortalama notu:73 sonuç ne oluyor açıkçası anlayamadım.basit birşekilde anlatırsanız iyi olur.bir örnek daha vereyim:bilim felsefesi 65 aldım.ders ortalaması 70 …..sonuç ne almamaız gerekiyorki geçelim.

  • ne almanız gerektiğini bilemem zira ders ortalaması final sınavı sonucunda tekrar değişecek. konuda da bunu açık bir şekilde belirttik.
   bilim felsefesine bakarsak:
   65 sayısının %30 : 19.5 (dönem sonu notunuzda bu kadar eklenecek)
   vize puanlarına göre düşünürsek finalden 70 almanız durumunda cc üstü bir notla geçebilirsiniz.
   70 sayısının %70 : 49
   ancak burada olasılık var dedigimiz gibi asıl önemli sınav dönem sonu sınavı.

 7. KOLAY GELSİN İŞLETMELERDE SOSYAL SORUMLULUK VE ETİK SINAVINDAN 40 ALDIM ORTALAMA 42 GÖZÜKÜYO SİZCE GEÇMEM İÇİN NASIL Bİ NOT ALMALIYIM.

  • final ve vizenin not ortalaması = dönem sonu notunuz. ders ortalaması ile not ortalamasını karıştırmayalım. o 50’yi örnek olarak verdim yazıda.

 8. merhabalar.geçen sene de bende kredili sistem vardı.ama vize sınavından sonra ders ortalaması yoktu.acaba sistemde değişiklikmi oldu.geçen seneyle bu seneki kredili sistem arasında bir farkmı var bilgi verriseniz sevinirim..

 9. vizeden 50 aldık diyelim not ort. ise 35 bu durumda genel başarı üzerindeyiz. ancak final sınavından yine 50 almamıza rağmen bu kez ortalamanın 60 olduğunu gördük. çünkü hem vize hem final için ortalamalar adayların başarısına göre değişiyor.. bu durumda benim notum kaç oluyor ve hangi notun üzerinde alırsam başarılı oluyorum?

  • vizenin %30’u
   finalin %70’i dönem sonu notunuzu belirler.

   50 sayısının %30 : 15
   X sayısının %70: şeklinde denklem kurmalısınız.

 10. Merhaba benim sorum şöyle olacak bu ders ortalaması vizelerin notlarının 0.3 ile çarpılması sonucu ortaya cıkan mı yoksa sınava giren tüm öğrencilerin notlarının toplanıp ortalamasının alınmış halimi.

  Çünkü yanılmıyorsam çan eğrisi finaller açıklandıktan sonra hesaplanır diye biliyorum. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 11. selam ben halen anlamış değilim ; ben matematıkten %30+%70 hesaplayarak ders ortalamam 40 oldu diyelim . yıl sonu ders ortalamasıda 35 olursa ben geçmişmi oluyorum yada 45 olursa ben kalmışmı oluyorum ??

 12. slm ben uluslararası işletmeden 80 aldım etiktende sınava yetişemedigim için girmedım sadece bu iki dersten sorumluyum mezun olmak için sizce bu dersi geçebilmem için kaç almam lazım

  • sınıf ortalamasına bağlı giremediğiniz ders için 30 puan geridesiniz teknik olarak sınava girmediğiniz derse daha çok önem gösterin. final sonucunuz 0.7 ile vize 0.3 ile çarpılır.

 13. şimdi arkadaşlar düşük not almak önemli degil arkadaş çok dogru söylemiş tebrik ediyorum öncelikle…

  o kadar site gezdim herkes bildiğini sanıyor sizleri yanlış yönlendiriyor…

  öncelikle şunu söylemek istiyorum mesele düşük not almak değil çan egrisi var o yüzden siz asıl ders ortamalarını baz alacaksınız ona göre çalışacaksınız finallere… yani örnek vereyim

  dersin birisinden atıyorum genel muhasebe dersinden vizede ara sınav yani 45 aldınız ders ortalaması 40 ise cc yi geçersiniz yani 2 ortalamasını buda sizin harf notunuz CB yada BC olması demektir.

  final yani dönem sonu sınavından ise 60 aldınız dönem sonu ortalaması da 50 olsun bu durumda final notu da aşagı yukarı sınıf başarısına baglı olarak tahmini BC, BB yada BA olabilir. Yani sınıfta en yüksek alan ögrencinin notu 65 se AA notunu alır.

  Tüm bunların sonunda yani asıl önemli olan not vize ve finalin %30 ve %70 ile harmanlanarak aldıgınız 45×30/100+60×70/100=55,5 başarı ortalamasını alıyorsunuz…

  bu durumdan sonra asıl harf notu hesabı çok karışık o konuyu bende anlamaya çalışıyorum… acaba nasıl yapacaklar… sınıfın en yüksek ve en düşük notu ile sınıfların genel ortalaması nı nasıl ögrenecegiz bende anlamadım… en yüksek not vize ve final ortalamasında 70 gibi birşey oldugunu varsayarsak 70 ortalaması AA harf notunu alır. bu durumda senin ortalaman 55,5 te BC gibi birşey olur…

  bilmem ne kadar yardımcı olabildim…

 14. merhaba, benim merak ettiğim soru şu;
  güz dönemi ara ve final sınavı sonucunda herhangi bi dersin dönem sonu türkiye geneli ders ortalaması 30 olsun..
  peki bizim o dersin not ortalamsı 32 düşerse geçiyormuyuz? yani ortalama 30 ama biz 32 aldık, 32 FF olmasına rağmen geçiyomuyuz?

  Saygılar

  • 32 ff değil ki, biz o notları örnek olarka koyduk konuda da yazıyor zaten. geçme notu sınıf ortalamasına göre değişior o nedenle 32 alırsanız ve sınıfın ortalaması 30 ise geçersiniz.

 15. slm, ben işletme 4.sınıfta okuyorum, 3.sınıfta ingilizce görmüştüm ve o dersi geçmiştim, aöf nin ders dağılımlarına baktığımızda 4.sınıftada ingilizce gözüküyor fakat benim öğrenci işleri portalımda ingilizce dersi yok bu neden olabilir bi fikriniz varmıdır?

  ben 4.sınıftada ingilizce görmek istiyorum benim not ortalamamı yükseltir çünkü 3.sınıfta 100-100 almıştım 🙂

 16. sayın kanal sahibi tekrar merhaba, öncelikle bu siteyi kurduğunuz için Allah sizden razı olsun.
  size kısa bi sorum daha olucak,
  malum sınav sonuçları açıklandı, aşağıdaki notlarıma göre benim durumum ne olur, geçtimmi, kaldımmı?

  Notlar Ara-Final=Ortalama olarak yazılmıştır. Harf notu ise fakülte tarafından verildi.
  İşletmelerde sosyal sorumluluk 25 – 70 = 56.50 BC
  Uluslararası işletmecilik 55 – 50 = 51.50 CB
  Denetim 15 – 45 = 36.00 DC
  Sermaye piyasaları 40 – 55 = 50.50 CC
  Stratejik Yönetim 60 – 60 = 60,00 BB
  Türk Dili 50 – 75 = 67,60 BA

  ÖNEMLİ NOT: Ortalamamı hesaplamanıza gerek yok, online otomatik hesapladım ortalamam 2.02 yani 2 den yüksek vede FF harf notum yok! ( Harf notlarını galiba 50 lik sisteme göre baz almışlar yani türkiye ortalaması değilde 50 CC vs….)

  Sizce kaldımmı geçtimmi? 😀

  • gno 2 üzeriyse ve FF notunuz yoksa geçersiniz.

   BC CB BB BA her türlü geçiyorsunuz, tek ders var koşullu o da denetim yani geçmiş sayılırsınız. gno doğru hesaplanmışsa.

 17. Slm.Ben sadece matematikten sınava giriyorum ve son senem.Önceki yıllarda sınavlar kredili sistemde değildi ve hepsini geçtim.Ancak alttan matematik kaldı ve arasınav 45 yıl sonu 40 harf notu cd.Bu tek ders koşullu geçer ne demek anlamadım.Bilen varsa cevaplayabilirmi?

  • CD Koşullu geçer demek. genel not ortalamanız 2.00 üzeriyse o dersi almazsınız bir daha veya bahar döneminde genel not ortalamanızı 2.00 üzerine çıkarırsanız yine almazsınız o dersleri. genel not ortalamanızı aöf bürolarından öğrenebilirsiniz.

 18. bnm sonuçlar berbat ama tam olarak anlamadım kaldım mı hepsinden 3 dersden ff diger 3 dersden dc var ne olucak şindi lütfen acilllll

  • FF dersleri seneye aynı dönem almak zorundasınız.

   dc derslerden Koşullu geçersiniz. genel not ortalamanız 2.00 üzeriyse o dersi almazsınız bir daha veya bahar döneminde genel not ortalamanızı 2.00 üzerine çıkarırsanız yine almazsınız o dersleri. genel not ortalamanızı aöf bürolarından öğrenebilirsiniz, öğrenci sistemine de eklenebilir GNO halinde.

  • aöf bürolarından öğrenebilirsiniz genel not ortalamanızı biz şuan için aöf öğrenci sisteminde göremedik GNO şeklinde belirtilmesi lazım.

 19. Merhabalar;
  Ben işletme 4.sınıf öğrencisiyim..Final sınavları açıklandı dün.benim notlarım İşletmelerde Sosyal Sorumluluk ve Etik ten 60 yani BB , Uluslararası İşetmecilikten 40 yani CB almış bulunmaktayım..Bu dönem ben mezun oluyormuyum bu notlarla, yoksa not ortalamasının yetmeme durumu falan varmı…ve bu notlar ne zaman transkripte eklenip mezun olarak belirtilecek….yardımcı olursanız sevinirim…

 20. benim merak ettiğim ders ortalamsının ff olması için ortalama notu kaç olması gerekiyor 33’ün altı mı yoksa 30’un altı mı
  AA-AA-BB-BB-DD derslerimin ortalaması. DD ortalaması olan dersim için genel not ortalamamın 2 ve üzeri olması gerikir evet peki bu ortalamaya bakılırken bahar döneminide mi katıyorlar hesaba yoksa güz dönemi için mi geçerli ?

 21. merhaba.
  bi sorum olucak, kafam karıştı:

  ilk dönem tek dersim var koşullu DC, benim ortalamam 2.50 olduğu için o dersi bu dönem geçtim, buraya kadar sorun yok,

  peki ikinci dönem 2 tane koşullu dersim var ve ortalamam 2 nin altında 1,80 olsun, bu 2 koşullu dersten kalıyorum peki ya ilk dönem 2.50 ortalama ile DC koşullu geçtiğim derstendemi kalıyorum??

   • ilk dönem tek koşullu geçtiğim ders Denetim DC ile geçtim dönem ortalamam 2.50 idi.
    İkinci dönem yani bahar döneminde dönem ortalamam 2’nin altında ve 3 tane DC dersim olsa bile bu 3 dersten sorumluyum, ilk dönem koşullu geçtiğim Denetim dersinden sorumlu değilim.
    4.sınıfta okuyorum ozaman ilk dönemle işim kalmadı artık, geriyi unutup ileriye yani bahar dönemine bakmam lazım. 🙂

    yanlışım varsa düzeltin lütfen.

    Saygılar.

    • dönem ortalamasına bakmıyoruz, genel not ortalamasına bakıyoruz. gno 2 ise güzde geçtiniz, ve bahar dönemi düşse bile güzdeki dersi yine geçmiş sayılıyorsunuz.

 22. Merhabalar,
  Herkes bir soru soruyor bende sormak istiyorum. 🙂

  Ben 4.sınıf iktisat okuyorum. Güz dönemi yani 1.dönem bitti ve Allah’s şükür CC altı dersim yok ve 4yıl boyunca hesaplanan GNO= 3,15.

  Benim sorum şu; Bahar döneminde yani ikinci dönem hiç ders çalışmasam ve bütün dersleri koşullu diye tabir ettiğimiz DC veya CD veya DD harf notlarına denk getirsem, o zaman tabiki GNO biraz aşağı düşecek doğal olarak, ve GNO 2,30 a düşşün.

  2.dönemdeki koşullu derslerime rağmen ve de GNO’mun 2,30 olmasına istinaden benim durumum ne olur?

  Mezun olur muyum? yoksa 2. dönem aldığım koşullu dersleri seneye tekrar mı alırım?

  Teşekkürler, Saygılar.

 23. merhaba, 3. sonıf işletme öğrencisiyim. benim dd ve ff dersim var gno 1,130 bu dersleri 4. sınıfn 1. döneminde tekrar lacağım değil mi ?

 24. benim suan not ortalamam 2.sınıf güz dönemi 2.14 başarılı yazıyor ama geçen sene bahar dönemi kısmında tekrar yazıyor bir ff birde cd dersim var ben şimdi 3 ten ders alabilirmiyim bahar döneminde yoksa tekrar yazdığı için koşullu ve ff lerimi alıcam 2 sınıftan

  • tekrarın anlamı şu geçen dönemler gno 2.nin altındaymış o yüzden CC altında aldığınız derslerden kalmış sayılıyorsunuz o halde koşulluları + ff dersleri alttan alacaksınız. kendi dönem derslerinize ek olarak

 25. merhaba işletme 1. sınıf öğrencisiyim

  aşağıdaki sınavç sonuçları güz dönemine ait sınav sonuçlarım not ortalamam 1,88 işten güçten vakit bulup çalışamadık acaba benim sınıf geçme kalma durumum nedir _?

  img703.imageshack.us/img703/3235/qqqqqqqqqqp.jpg

 26. merhaba benim 1. sınıftan kalan dersim vardı
  2. sınıf güz dönemini final sınavdan sonra 2012 güz dönemi yazan yerde tekrar yazıyor
  bu nedemek oluyor kaldıgım derlerı 2.sınıf bahar döneminde alacagım derler arasında yok
  guz donemındekı tekrar 2.sınıfı tekrar okuyacagım anlamınamı gelıyor yoksa 3. sınıfa gectıkten sonra bu derlerı bır daha vereceğim anlamınamı gelıyor
  acıklarsanız memnun olurum
  şimdiden teşekkürler

  • anladığım kadarıyla 1. sınıftan başarısız dersiniz oluşu, seneye güz döneminde normal derslerinizi almanız engelleyecek bu nedenle dönem tekrarı uyarısı almış olabilirsiniz.

   ilgili kural:

   Lisans programlarında birinci yarıyılın tüm derslerinden başarılı olamayan öğrenciler 5 ve 7. yarıyıllardan; ikinci yarıyılın tüm derslerinden başarılı olamayan öğrenciler 6 ve 8. yarıyıllardan; üçüncü yarıyılın tüm derslerinden başarılı olamayan öğrenciler 7. yarıyıldan; dördüncü yarıyılın tüm derslerinden başarılı olamayan öğrenciler 8. yarıyıldan ders alamaz.

 27. arkadaşlar ben 2yıllık 3.yılım yani uzattım ilk dönem yani güz döneminde ff yok ortalamam 1.97 karşısına tekrar yazıyor ama ben bahar döeminde bu ortalamamı yükseltirsem 2 yaparsa ilk dönemki yani güz dönemindeki dc lerimi geçer okulu bitirirmiyim . bişiy anlamadım bu işten ya neden tekrar yazıyor bahar döenmi sonucuna bakması gerekmiyormu

 28. Bi sorum olacaktı arkadaslar. Adalet 1.sınıf okuyorum ilk dönem 3 tane Dd notum var ve güz dönemi ortalamam 1.85 . Bahar dönemi not ortalamam ise 2.30 ve genel not ortalamam 2.030 yani şimdi gno 2 nin üzerinde olduğu için güz döneminde Dd olan derslerden de gecmiş sayılıyomuyum?

 29. Arkadasim merhaba simdi benim tum notlarim aa ba ama bi tane ff var ve onun vize notu 60 final 25 ortalama 35.50 ama bana ff geldi daha can egrisi devreye sokulmadi dd gelmesi gerekmezmiydi bu durumda ne yapmaliyim yardimci olurmusunuz sevgiler

 30. merhaba. güz döneminde ortalama 2 altında sadece bır dersten ff var bahar döneminde ortalama 2 yi geçti güz döneminden sadece ff dersınımi seçcem dığer derslerden gecıyormuyum

 31. ben aöf 3. sınfta okuyorum 2. sınıftan atatürk ınklapları dersim var güz döeminde 2.00 geçtim fakat bahar döneminde 1.85 olduğundan kaldım 4.sınıftan ders alabilirmiyim

 32. LÜTFEN YARDIMCI OLUN
  merhaba.işletme 4. sınıf öğrencisiyim geçen sene güz dönemi gno 2.01 tek dersim ff.şartlı geçtiğim 5 ders var.bahar dönemi gno 1.89 uyarı.tek ders ff ve 5 ders şartlı.bu sene güz dönemi tek ff için sınava girdim ara sınav 65,final 35 hesaplıyorum.şimdi sormak istediğim bu güz dönemi not ortalamam nasıl hesaplanır kaç olur.geçen seneki şartlı dersler ne olur.ortalamam 2 üstüne çıkarmı bu tabloya göre

 33. şimdi burada gno mu önemli benim bir tane dc var bir tanede ff var tek derse kalabilirim ama anlayamadıpım tek nokta gno 2,18 oluyor başarılı diyor ben sadece ff den mi kaldım arkadaşlar bi imdadıma yetişinnnnnnnnn….

 34. merhabalar .. geçtiğimiz seneki ders geçme not ortolamalarını bilen varmı ..örneğin dnetimden vizede 45 aldım finaldede 30 alıcam tahminimle ortalaması 13.5+21=34.5 oluyor bu not ile sorumluda olsa geçilebilinirmi..

Bir yorum bırakın