AÖF İçin Bütünleme Sınavları 2015’te Yapılabilir

21
11069

Anadolu Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Açıköğretim öğrencilerinin merakla beklediği bütünleme konusu ile ilgili açıklamalar yaptı. Rektör, mağduriyetin giderilmesi için çalışmaların yapıldığını ancak şuan karar alınsa bile bütünlemenin 2013-2014 akademik yılında yapılamayacağını belirtti. Önümüzdeki yıllar için ise ümit var.

AÖF için bütünleme sınavları geri getirilecek mi ?

“Biz bütünlemeyi kredili sistemin doğasına aykırı diye düşünüyoruz ama bir de reel durum var” diyen Prof. Dr. Gündoğan, bütünleme sınavlarıyla ilgili önümüzdeki yıla ilişkin çalışmalar yürüttüklerinden de bahsederek, “Üniversitelerin hemen hemen hepsi bütünleme sınavı verdi. Biz açıköğretimde bunu en azından bu yıl için uygulamayız ama açıkçası önümüzdeki yıl için bunun yollarını arıyoruz. Yani hiç kimseye bütünleme yapacağız diye söz vermedik. Öğrenci derneklerimiz geldiler onlarla da konuştuk. ‘Arkadaşlar önümüzdeki yıl bir planlama yapmaya çalışıyoruz. Yapabilirsek bunu yapacağız’ dedik. Bir çalışma başlattık ama bu çalışmanın bu yıl bitmesi mümkün değil. Önümüzdeki yıl için bütünleme yapmanın yollarını arıyoruz” şeklinde konuştu.

bütünleme sınavları
Planlar 1 yıl önceden yapılıyor :

Bütünleme sınavı yapılmasına dair karar bugün alınsa dahi kararın bu yıl için geçerli olmayacağından bahseden Gündoğan, “Bu tür şeylere karar vermek kolay değil. Bizim gibi üniversitelerde planlama bir yıl önceden yapılıyor. Yani bütünleme kararı alınsa bile bu kararı hemen uygulama şansımız yok. Türkiye’nin merkezi sınav yapan üç tane kurumu var. Bu merkezler sınavlarıyla alakalı Türkiye’deki binaları paylaşıyorlar. Yani bizim şu an için önümüzde boş hafta yok. Biz bir sınav yaptığımız zaman Türkiye’de Milli Eğitim’e ait tüm binaları kullanıyoruz. Bunun planlamasını bir yıl önceden yapıyoruz. Mesela 2014-2015 yılı planlamasını ağustos-eylül ayları gibi ÖSYM, Milli Eğitim Bakanlığı ve Anadolu Üniversitesi oturacağız ve bir planlama yapacağız” dedi.

Bütünleme aslında kredili sisteme uygun değil:

acik ogretim aofRektör Gündoğan, bütünleme sınavlarının eğitim için faydalı olmadığını ve bütünlemenin kredili sistemin doğasına aykırı olduğunu ifade ederek, “Öğrencilerimiz haklı olarak bütünlemeyi umutla bekliyorlar ama kredili sistemde yanlış olan bütünlemenin olması. Biz başta buna karşıyız. Yani öğrenciye bütünleme yapmayalım noktasından ziyade bütünleme kredili sistemin doğasına aykırı. Eskiden öğrencinin bir alışkanlığı vardı. Klasik sistemde finale giriyorsunuz, 50 alıyorsunuz, alamazsanız bütünlemeye giriyordunuz. Şimdi 50 diye bir zorunluluk yok. Öğrencinin 35’le 37’yle final sınavını geçme şansı var. Öğrenci buna uyum sağlayamadı. YÖK’ün de bu konuda bir kararı oldu, kendilerine de saygı duyarız fakat bunun eğitim açısından pek faydalı olmadığını düşünüyoruz. Aslında örgünde de bütünlemenin olmaması lazım. Bu üniversitelerin bütün süreçlerini aksattı ve eğitim kalitesini bozdu. Üniversiteler yılın 1-1,5 ayını boş yere bütünlemeyle geçiriyorlar” diye konuştu.

Tek ders sınavı bu yıl da yapılacak: 

Gündoğan, kimsenin mağdur olmasını istemediklerini de anlatarak şöyle devam etti:

“Bir öğrencimizin bir döneminin bile uzaması bizi üzer. Ama öğrencilerimiz de şunu anlasınlar. Yani 1,5 milyon öğrenciye bir anda bütünleme sınavı kararı almak kolay değil. Bakın geçen hafta final sonuçlarını açıkladık, önümüzdeki hafta yeni kayıt dönemi başlıyor. Ben bütünlemeyi hangi arada yapayım? Ama bu yıl yine tek ders sınavı yapacağız. Yani geçen sene yaptığımız gibi tek dersten mezun olamayan öğrenciler varsa uygun dönemde onlar için bir sınav yapacağız.”

21 YORUMLAR

 1. 30la ders geçilen bi sistemdeyiz bütünleme saçmalık birazcıkta çalışsınlar. ne yani hiç sınava girmeden mi mezun olmak istiyorlar..ayrıca sorularda cok basit aöf hocaları değişmeli zor sorular sorulmalı..kalitesiz bilgisiz bilgi birikim ilim öğrenmeden aöf okuyanlar mezun oluyor..bu sistem cok kötüye gidiyor..milyonlarca mezun boşboş geziyor bitiren ya asker ya polis…diğer branşlara giden yok yazık bu ülkeye yazık !

  • sanane ya sen çok mu akıllısın sen gel oku gel geç biz aöf şeçti se bir işte çalışmak zorunda olduğumuz için şeçtik bizim durumuz yok artı zaten aöf harç üçreti alıyor önceden büt vardı şimde de olsun hakkımız kardeşim ya tüm fakültede var büt tüm fakülteden harç ücreti almıyorlar aöf den alınıyor kardeşim alla allah.

  • zülküfe isimli şahıs birazcık çalışsınlar dediğin insanlar kafasını kitaptan kaldırmıo başlarında öğretmen yok yepyeni bilgileri araştırıp öğretniolar örgündeki birçok kişiden daha çok çalışıyorlar ve sen gelmiş boş boş konuşuyorsun ve belliki boşsun senden çok daha kaliteli bilgilere sahip aöf lüler saygılı olmazsan saygısız yorumlar alırsın!

 2. 35 le geçmek her bölüm için geçerli değil,ingilizce öğretmenliği lisans programında puanın 60 ın üstünde olmalı,yorum yapmadan önce araştırın,35le geçilse hiç dersim kalmazdı

 3. zülküfe muradına ermiş olmalı 3 dönemin en zor final sorularını afiyetle yedirdiler.Bir yerlerine kına yakarsınız artık.Ben bu millet kadar başkasını kıskanan çekemeyen başarısız olması için çelme takmaya bu kadar istekli bir millet tanımadımKınaları hazırladım.Münasip yerlerinize yakacağım

 4. ya arkadaş böyle saçma bi sistem yok…güz döneminde bii dersten kalıyosun bahar döneminde alamıyosun..yada tek bidersten nkalıyosun yine bi ton para ödüyosun….hepsi tuzak bunlarınn..
  bazı arkadaşlarım ata,da okuyor bir dönemde 3 dersten kaldı hemen 1 ay sonra butunlemeye girdi sene ortasında bide…şimdiki aklım olsaydı bu üniversiteyi seçmezdim

 5. HİÇ KİMSE KUSURA BAKMASIN HERKESTE BİLİYOR BU ANADOLU ÜNÜVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİ TAVUK GİBİ YOLUYOR BU ÖĞRENCİLERİN HAKINI NASIL VERECEKLER DÜŞENEMİYORUM.HAMMALLIK YAPIPTA BU PARALARI ANADOLU UNUVERSITESINE YEDIREN GARİBANLAR VAR.BIDE BU BİLGİNLİK TASLAYIP YORUM YAPAN ARKADAŞLAR ADIM GİBİ EMİNİM BUTUNLEME SINAVIYLA GECMISLERDIR VE ÇIKMIŞ SORULARLA BU DONEMLERDE SINAVA GIRSINLER BAKALIM 30 LA 20 İLE GECIYOMUSUNUZ.BEN 6 TANE ORGUN UNUVERSTE OKUDUM AMA BU A.Ö.F BÖLÜMÜNÜ GECEMEDİM.

 6. tabi oturup bu kararı çıkaranın çocukalrı paralı okullarda ee bu parayı kazanmak için ne yapıcak gribanların sırtından kazanacaklar..

 7. ha birde saçma sabuk cahilce yorum yapan arkadaşıma sesleniyorum 1. sınav 80 alıp 2. sınavda 40 aldım diye sınıfta kaldığım ders var benim sebebi çan eğrisine bağlıymıs 30 la ders geçilmiyo önce bir araştır sonra toynaklarını çalıştır derim

 8. Bütünleme gelmeli ayrica 35 -37 ile gecilen dersede ben hic raslamadim… sayin hocalarim bu bir lütuf olmamali sizin isiniz bu… lütfen su bütünlemeyi getirin sizde kurtulun bizde

 9. Bütünleme sınavı gelmeli yalnızca tek dersten kalan öğrenciler sınava girecek bu haksızlık Bütünleme Sınavı bizim hakkımız yapılmalı ki bizde mezun olalım !!!!!!!!!

Bir yorum bırakın