AÖF kayıt yenileme ders ekle-sil işlemleri ne zaman ve nasıl yapılacak ?

0
7529

Anadolu Üniversitesi AÖF kayıt yenileme tarihlerini açıkladı. Aşağıdaki kayıt yenileme tarihlerinde ders ekle sil işlemleri de gerçekleştirilecektir. Açıköğretim kayıt yenileme işlemleri 26 Eylül’de başlayacak ve 6 Ekim’e kadar devam edecektir. İşte tarihler:

AÖF kayıt yenileme ve ders ekle sil tarihleri: 26 Eylül 2017 Salı – 06 Ekim 2017 Cuma
Mazeretli kayıt tarihi: 06 Ekim 2017 Cuma (Ek mazeret gerekmez, cuma günü ders ekle sil yapabilirsiniz)

Yeni başlayan öğrencilerin dersleri otomatik olarak seçiliyor. Diğer adaylar ders-ekle sil işlemini gerçekleştirebilirler.

Kayıt yenileme nasıl yapılır ?

  1. Aşaması; ders ekle-sil işlemidir.
  2. Aşaması; kayıt yenileme bedelinin bankaya ödenmesidir.
  3. Aşaması; kaydınızın yenilendiğinin kontrol edilmesidir.

AÖF ders ekle sil nasıl yapılacak ?

Ders ekle sil işlemlerini 26 Eylül’den itibaren buraya tıklayarak yapabilirsiniz, öğrenci otomasyonunda ders ekle-sil seçeneği yer almaktadır.

Ders ekle sil işlemlerine ilişkin bilgiler maddeler halinde sıralanmıştır:

· Öğrenciler, fakülte tarafından atanan dersleri, tekrar ettiği dersler hariç eksiltebilir veya 45 ECTS krediye kadar bulunduğu veya üst yarıyıldan ders ekleyebilirler.

· Öğrencinin almak istediği derslerin kredisi 45 ECTS krediyi geçmesi halinde kalan derslerini gelecek öğretim yılının ilgili döneminde almak zorundadır.

· Ders ekle-sil işlemleri kayıt yenileme tarihleri içerisinde yapılır.

· Öğrenciler, internet üzerinden yaptığı ve kaydettiği ders ekle-sil işlemi sonucunda, belirlediği derslere sonradan itiraz edemez. Ancak, kayıt yenileme tarihleri içerisinde dilediği kadar ders ekle-sil işlemi yapabilirler. En son kaydettiği işlem geçerli olur.

· Birinci yarıyıldan dersi olan öğrenci, üçüncü yarıyıldan ders alabilir, ancak beşinci ve yedinci yarıyıllardan ders alamaz. Üçüncü yarıyıldan dersi olan öğrenci, beşinci yarıyıldan ders alabilir, ancak yedinci yarıyıldan ders alamaz.

· İkinci yarıyıldan dersi olan öğrenci, dördüncü yarıyıldan ders alabilir, ancak altıncı ve sekizinci yarıyıllardan ders alamaz. Dördüncü yarıyıldan dersi olan öğrenci, altıncı yarıyıldan ders alabilir, ancak sekizinci yarıyıldan ders alamaz.

· Merkezi açıköğretim ve uzaktan eğitim sistemine göre öğretim yapılan lisans ve önlisans programlarının sınavları Cumartesi, Pazar günleri dört oturum halinde yapılmaktadır. Güz döneminde Cumartesi ve Pazar günleri sabah oturumunda 1. ve 5. yarıyılların sınavları, öğleden sonra oturumunda 3. ve 7. yarıyılların sınavları yapılmaktadır. Bahar döneminde Cumartesi ve Pazar günleri sabah oturumunda 2. ve 6. yarıyılların sınavları, öğleden sonra oturumunda 4. ve 8. yarıyılların sınavları yapılmaktadır. 1. yarıyıldan dersi olan bir öğrenciye 5. yarıyıldan ders verilmesi halinde sınav çakışması yaşanacağından 5. yarıyıldan ders alamaz kuralı konulmuştur. Aynı kural diğer yarıyıllar için de geçerlidir.

· Sisteme yeni kayıt yaptıran öğrenciler, ders ekle-sil işlemi yapamazlar. Bu öğrenciler bulunduğu öğretim yılının güz ve bahar dönemi derslerinin tamamını almak zorundadırlar.

· Sisteme yeni kayıt yaptıran öğrenciler ayrıca bir üst yarıyılın derslerini de alamazlar.

· Güz dönemi dersini bahar döneminde, bahar dönemi dersini güz döneminde alamazlar.

Not: Bu bilgiler Anadolu Üniversitesi AÖF için geçerlidir, İstanbul ve Atatürk Üniversitelerinin ders ekle sil tarihleri farklıdır.

Bir yorum bırakın