AÖF Kredili Sistemde Ders ve Sınıf Geçme Rehberi

1485
70084

Anadolu Üniversitesi, Açık Öğretim Fakültelerindeki tüm bölümler bildiğiniz gibi dönemlik – kredili sisteme geçti. O nedenle bu konuda AÖF kredli sistemde ders ve sınıf geçme konularından bahsedeceğiz. Kredili sistem örgün öğretimde okuyanların oldukça iyi bildiği bir sistemdir. Bu sistemde 1 yıl 2 dönemden oluşur ve teknik olarak sınıfta kalmak veya yıl tekrarı gibi terimler içermez. Konu içinde cevabı bulunmayan sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz.

>>AÖF FACEBOOK SAYFAMIZ <<<

Dikkat: >>> Yeni AÖF Ders ve Sınıf Geçme Rehberimiz <<<

 

AÖF Kredili sistemde sınıf geçme var mı ?

Kredili sistemde sınıf geçme diye bir kavram yoktur, dönemi geçersiniz. başarısız olduğunuz dersleri ise seneye aynı dönemde alttan alırsınız.

Kredili sistemde dönemler nasıl hesaplanıyor ? Kaldığım dersleri nasıl vereceğim ? 

Kredili sistemde yıla göre değil döneme göre işlem yapılmaktadır. 1 yıl 2 döneme ayrılır: güz ve bahar yarıyılları.Önlisans okuyorsanız toplam 4 dönem, lisans okuyorsanız toplam 8 dönemin derslerini almanız gerekir.  Bir dersten kalan öğrenci bir sonraki sene güz dönemi derslerini güz döneminde, bahar dönemi derslerini bahar döneminde almak zorundadır.

Derslerden geçebilmek için kaç puan almalıyım ? Açık Öğretim ders geçme notları:

Arasınavda (vize) aldığınız notun %30’u ve dönem sonu sınavında (final) aldığınız notun %70‘i alınarak o dersten normal puanınız hesaplanır ve sisteme HARF NOTU şeklinde girilir. Ortalamanız 50 veya 50’nin üstündeyse (CC) o dersten geçersiniz. Altındaysa yani harf notunuz şunlardan biriyse: CD, DC, DD dönem içi (diğer derslerin) genel not ortalamanıza bakılır. Not ortalamanız 2.00’ın üzerindeyse bu derslerden geçmiş sayılırsınız.

4′lük Not Sisteminin 100’lük Sistemdeki karşılıkları için tıklayınız. Puanınızı bu konudaki tabloyla 4’lük sisteme çevirebilirsiniz.

Aşağıdaki başarı notları ve harf notları değişkendir. Nedeni ise çan eğrisi sistemidir. Bu sistemde başarı notları sınıf ortalamasına göre değişir. Ayrıntılı bilgi için buraya tıklayınız.

Başarı Notu – Harf Notu

84,00-100 – AA  (geçti)
77,00-83,99 – AB (geçti)
71,00-76,99 – BA (geçti)
66,00-70,99 – BB (geçti)
61,00-65,99 –  BC (geçti)
56,00-60,99 – CB (geçti)
50,00-55,99 – CC (geçti)
46,00-49,99 – CD (ortalamaya göre geçer)
40,00-45,99 – DC (ortalamaya göre geçer)
33,00-39,99 – DD (ortalamaya göre geçer)
0-32,99 – FF (kaldı)

Örnek olarak aşağıdaki dönem sonu ders geçme notlarını inceleyiniz:

Bağıl Sistem Nedir ? Ders geçme notlarını ne ölçüde etkiler ?

Bağıl sistem kısaca sınıfınızda bulunan diğer öğrencilerin ortalamasının sizin not ortalamasına oranıdır. Yani sınıf bir dersten genel olarak çok düşük puanlar almışsa, ders geçme puanı düşer (normali 50’dir). Yine sınıf bir dersten çok başarılı puanlar alırsa ders geçme taban puanı yükselir.

 

Alttan ders alma nedir ?

Alttan ders: bir dönem kaldığınız dersi, sonraki dönem (güz döneminde kaldıysanız yine güz döneminde alabilirsiniz) tekrar almadır. Normal derslerinizi seçersiniz ek olarak bu dersi alttan alırsınız.

Dönemlik-kredili sistemde sınavlar nasıl yapılacak?

 • Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerine kayıtlı öğrenciler güz ve bahar dönemlerinde, her dönem bir ara sınav ve bir dönem sonu sınavı olmak üzere her dersten iki sınava katılmaktadırlar. Bu sınavlara öğrenciler bağlı oldukları AÖF bürosunun bulunduğu ilde katılırlar.
 • Sınavların organizasyonu, uygulama ve değerlendirilmesi Anadolu Üniversitesince yürütülecektir.
 • Ara sınavına katılamayan öğrenciler dönem sonu sınavına katılabilirler.
 • Öğrencilerin; ara sınav ve dönem sonu sınavlarına hangi il, bina, salon ve tarihte gireceği “Sınava Giriş Belgesi”nde yer alacaktır.
 • Sınava giriş belgesinde belirtilen yerde ve tarihte sınava girmeyen öğrenciler için (mazeretli bile olsalar) başka bir yerde veya zamanda mazeret sınavı açılmaz. Bu nedenle, her ne sebeple olursa olsun sınav hakkının saklı tutulması mümkün değildir.
 • Öğrencilerin mağdur olmamaları için mutlaka sınavlara katılmaları gerekmektedir. Sınav hakkının saklı tutulması, sistem ve yönetmelik gereği mümkün olmadığından, mazeret beyan ederek başvuruda bulunanlara gereksiz yazışmaya meydan vermemek için cevap verilmeyecektir.
 • Mazeretli bile olsalar, öğrenciler için mazeret sınavı açılmaz.
 • Sınavın yapıldığı Cumartesi ve Pazar günlerinde AÖF büroları sabah saat 07.30’dan itibaren açık tutularak hizmet vermektedir.

Mezun olabilmek için kaç kredilik ders almam gerekiyor?

 • Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerine kayıtlı öğrencilerin mezun olabilmeleri için; önlisans programlarında en az 120 ECTS kredilik, lisans bölümlerinde 240 ECTS kredilik ders alıp, tüm dersleri başarı ile tamamlayan FF, YZ, DZ notu olmayan, GNO’sı en az 2.00 olan ve diğer yükümlülükleri yerine getiren öğrenciler mezun olabilirler. Bu kredilerin altında eksik kredi ile mezun olunamaz.
 • Bütün dersleri başarmış FF, YZ ve DZ notu olmayan ancak, GNO 2.00’ın altında kalan öğrencilerin, mezun olabilmeleri için CC’nin altında not aldığı dersleri tekrar etmek suretiyle GNO’nı 2.00’ye yükseltmeleri gerekmektedir. Bu durumda olan öğrenciler, ilgili dönemde kayıt yenileterek CC’nin altında not aldığı dersleri tekrar eder ve GNO’nı 2.00 veya üstüne çıkartırsa mezun olabilirler.

Dönemlik Kredili Sistem Değerlendirme Videosu

1485 YORUMLAR

 1. mrb arkadaşlar bnm 1 dönemdeyim güz döneminden 4 dersim var tekrara kaldım..not ortalamam 1,69 bn alttan 4 dersi alıcam fakat 45 krediye kadr üst sımıftan ders alabilmem söyledi alttan 4 dersi veririsem diğer 4 not ortalaması kac olur?

  • not ortalaması için derslerden alacağınız harf notlarını bilmemiz gerekiyor, muhtemelen 4 dersi verirseniz dönem ortalamanız 2.00ye çıkacaktır.

 2. Merhaba ben son sınıftayım. 1 tane dersim son sımıfın 1. döneminde ff geldi bahar döneminde 1 dersten daha kalırsam 2 dönemlik harç ödeyip dersleri yine dönemine göre mi alacağım?

 3. Selamlar ben 1.SINIFIN BAHAR DÖNEMİNDEN KALAN VE SONRADA 2 bahar döneminde de kaldığım bir dersin bu bahar döneminde vizesine girebildim nihayet iyide bir not aldim ama finaline giremeyeceğim..YAZIN YAPILAN TEK DERS SINAVINA GİREREK KURTARABİLİR MİYİM..BİLEN VARMI?

 4. selamlar ben 1.sınıfın bahar döneminden bir dersten 3.sınıfa kadar hep kaldım.bu yıl bahar döneminde vizesine girdim fakat finaline yine giremeyeceğim.Yazın yapılan tek ders sınavına katılarak kurtarabilirmiyim .Bilgisi olan var mı?

 5. merhabalar aşağıdaki linkte ders dururmumu yazdım uzun süre ara vermiştim kredi sistemi hakkında pek bilgim yok benim anladığım bu dönem güz sınavında tek dersten gireceği ve matematikten kaldığım, benim merak ettiğim dönemlik sistemde geçmeyle yıllık sistemde geçmek ne demek , hangilerinden baharda sınava gireceğim bilgi verirseniz sevinirim
  http://i.hizliresim.com/dXEG64.png

 6. Merhaba 2 yıl okudum alttan dersim yok ama ortalama yükseltme ile ortalamami 1.88 yaptım. Fakat dönemim gene uzadı ders seçimi yaptım tekrar sadece güz derslerini aldım bu güz döneminde diploma için 2 yaparsam peki bahar döneminde dd dc olan derslerim ne olcak o zaman yine mi dönem uzuyacak ? yardım edin bı açıklama bulamıyorum…

 7. Kızım İşitme Engelli ,Tarih Bölümü şu an 4 sınıfta okuyor 2016-17 Bahar dönemi 3. Sınıf TAR312U Türkiyede Demokrasi ve Parlemento dersi Kredi 5,00 Ara sınav 30,00 Dönem sonu 17,50 Başarı notu 21,25 FF dir. 4.Sınıf TAR301U Yakınçağ Avrupa Tarihi Kredi 4,00 Çok.Seç sınav notu 17,18 Açık Uçl Sın.notu 0,00 Ağırlıklı sın. notu 13,74 Dön Sonu notu 35,00 Başarı notu 28,62 FF dir. 2016 Baş.notu ort. Güz Dönemi 2,81-2,73 Bahar Dönemi 2,37 -2,67 2017 Başarı notu ort. Güz Dön.2,50-2,65 dir. Bu FF olan 2 dersi ne zaman nasıl vermesi gerekmektedir. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Bir yorum bırakın