AÖF Kredili Sistemde Ders ve Sınıf Geçme Rehberi

AÖF Kredili Sistemde Ders ve Sınıf Geçme Rehberi

18373
1475
PAYLAŞ

Anadolu Üniversitesi, Açık Öğretim Fakültelerindeki tüm bölümler bildiğiniz gibi dönemlik – kredili sisteme geçti. O nedenle bu konuda AÖF kredli sistemde ders ve sınıf geçme konularından bahsedeceğiz. Kredili sistem örgün öğretimde okuyanların oldukça iyi bildiği bir sistemdir. Bu sistemde 1 yıl 2 dönemden oluşur ve teknik olarak sınıfta kalmak veya yıl tekrarı gibi terimler içermez. Konu içinde cevabı bulunmayan sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz.

>>> AÖF FACEBOOK SAYFAMIZ <<<

AÖF Kredili sistemde sınıf geçme var mı ?

Kredili sistemde sınıf geçme diye bir kavram yoktur, dönemi geçersiniz. başarısız olduğunuz dersleri ise seneye aynı dönemde alttan alırsınız.

Kredili sistemde dönemler nasıl hesaplanıyor ? Kaldığım dersleri nasıl vereceğim ? 

Kredili sistemde yıla göre değil döneme göre işlem yapılmaktadır. 1 yıl 2 döneme ayrılır: güz ve bahar yarıyılları.Önlisans okuyorsanız toplam 4 dönem, lisans okuyorsanız toplam 8 dönemin derslerini almanız gerekir.  Bir dersten kalan öğrenci bir sonraki sene güz dönemi derslerini güz döneminde, bahar dönemi derslerini bahar döneminde almak zorundadır.

Derslerden geçebilmek için kaç puan almalıyım ? Açık Öğretim ders geçme notları:

Arasınavda (vize) aldığınız notun %30’u ve dönem sonu sınavında (final) aldığınız notun %70‘i alınarak o dersten normal puanınız hesaplanır ve sisteme HARF NOTU şeklinde girilir. Ortalamanız 50 veya 50’nin üstündeyse (CC) o dersten geçersiniz. Altındaysa yani harf notunuz şunlardan biriyse: CD, DC, DD dönem içi (diğer derslerin) genel not ortalamanıza bakılır. Not ortalamanız 2.00’ın üzerindeyse bu derslerden geçmiş sayılırsınız.

4′lük Not Sisteminin 100’lük Sistemdeki karşılıkları için tıklayınız. Puanınızı bu konudaki tabloyla 4’lük sisteme çevirebilirsiniz.

Aşağıdaki başarı notları ve harf notları değişkendir. Nedeni ise çan eğrisi sistemidir. Bu sistemde başarı notları sınıf ortalamasına göre değişir. Ayrıntılı bilgi için buraya tıklayınız.

Başarı Notu – Harf Notu

84,00-100 – AA  (geçti)
77,00-83,99 – AB (geçti)
71,00-76,99 – BA (geçti)
66,00-70,99 – BB (geçti)
61,00-65,99 –  BC (geçti)
56,00-60,99 – CB (geçti)
50,00-55,99 – CC (geçti)
46,00-49,99 – CD (ortalamaya göre geçer)
40,00-45,99 – DC (ortalamaya göre geçer)
33,00-39,99 – DD (ortalamaya göre geçer)
0-32,99 – FF (kaldı)

Örnek olarak aşağıdaki dönem sonu ders geçme notlarını inceleyiniz:

Bağıl Sistem Nedir ? Ders geçme notlarını ne ölçüde etkiler ?

Bağıl sistem kısaca sınıfınızda bulunan diğer öğrencilerin ortalamasının sizin not ortalamasına oranıdır. Yani sınıf bir dersten genel olarak çok düşük puanlar almışsa, ders geçme puanı düşer (normali 50’dir). Yine sınıf bir dersten çok başarılı puanlar alırsa ders geçme taban puanı yükselir.

 

Alttan ders alma nedir ?

Alttan ders: bir dönem kaldığınız dersi, sonraki dönem (güz döneminde kaldıysanız yine güz döneminde alabilirsiniz) tekrar almadır. Normal derslerinizi seçersiniz ek olarak bu dersi alttan alırsınız.

Dönemlik-kredili sistemde sınavlar nasıl yapılacak?

 • Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerine kayıtlı öğrenciler güz ve bahar dönemlerinde, her dönem bir ara sınav ve bir dönem sonu sınavı olmak üzere her dersten iki sınava katılmaktadırlar. Bu sınavlara öğrenciler bağlı oldukları AÖF bürosunun bulunduğu ilde katılırlar.
 • Sınavların organizasyonu, uygulama ve değerlendirilmesi Anadolu Üniversitesince yürütülecektir.
 • Ara sınavına katılamayan öğrenciler dönem sonu sınavına katılabilirler.
 • Öğrencilerin; ara sınav ve dönem sonu sınavlarına hangi il, bina, salon ve tarihte gireceği “Sınava Giriş Belgesi”nde yer alacaktır.
 • Sınava giriş belgesinde belirtilen yerde ve tarihte sınava girmeyen öğrenciler için (mazeretli bile olsalar) başka bir yerde veya zamanda mazeret sınavı açılmaz. Bu nedenle, her ne sebeple olursa olsun sınav hakkının saklı tutulması mümkün değildir.
 • Öğrencilerin mağdur olmamaları için mutlaka sınavlara katılmaları gerekmektedir. Sınav hakkının saklı tutulması, sistem ve yönetmelik gereği mümkün olmadığından, mazeret beyan ederek başvuruda bulunanlara gereksiz yazışmaya meydan vermemek için cevap verilmeyecektir.
 • Mazeretli bile olsalar, öğrenciler için mazeret sınavı açılmaz.
 • Sınavın yapıldığı Cumartesi ve Pazar günlerinde AÖF büroları sabah saat 07.30’dan itibaren açık tutularak hizmet vermektedir.

Mezun olabilmek için kaç kredilik ders almam gerekiyor?

 • Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerine kayıtlı öğrencilerin mezun olabilmeleri için; önlisans programlarında en az 120 ECTS kredilik, lisans bölümlerinde 240 ECTS kredilik ders alıp, tüm dersleri başarı ile tamamlayan FF, YZ, DZ notu olmayan, GNO’sı en az 2.00 olan ve diğer yükümlülükleri yerine getiren öğrenciler mezun olabilirler. Bu kredilerin altında eksik kredi ile mezun olunamaz.
 • Bütün dersleri başarmış FF, YZ ve DZ notu olmayan ancak, GNO 2.00’ın altında kalan öğrencilerin, mezun olabilmeleri için CC’nin altında not aldığı dersleri tekrar etmek suretiyle GNO’nı 2.00’ye yükseltmeleri gerekmektedir. Bu durumda olan öğrenciler, ilgili dönemde kayıt yenileterek CC’nin altında not aldığı dersleri tekrar eder ve GNO’nı 2.00 veya üstüne çıkartırsa mezun olabilirler.

Dönemlik Kredili Sistem Değerlendirme Videosu

yükleniyor...
Site içinde arama yapabilirsiniz:

1475 YORUMLAR

 1. Selam GNO 2,40 ama bi dersten ff almışım seneye aynı dönemde bu dersimi vericem? Bu dönem için bütünleme olur mu ? bahar döneminde ff dersim olmazsa sadece bu ders için sınava mı giricem :( önlisans 4. dönem kaldı sadece :(

 2. Yazık ya milletin cebinde gözünüz.. 1. sınıftan tek bir dersimiz var diye 3. sınıftan ders verilmiyo.. bu bir yılin heba olması demektir. O değil parasında da değilim bir yıl çöpe gidiyor allahtan reva mi bu.. Buna bi çözüm bulun 70 li kafaların profları. milletin anasını ağlatmayın yeter.!

  • haklısn kardeşim bende 4.sınıfım 2.sınıftan sadece osmanlıca grameri kaldı 4.sınıfın derslerını vermiyorlar 1 yılım boşu boşuna 1 tek ders yüzünden mahvoldu .adi şerefizler insanları dolandırmaktan soymaktan başka birşey yapmıyorlar…

 3. AÖF işletme 4. Sınıfım geçtiğimiz dönemden sadece 1 dersim kaldı seneye harç öderken kalan tek ders için mi ücret öderim yoksa standart dönem harcını mı ödemem gerekir bilgisi olan yardımcı olabilir mi.

 4. Arkadaşlar sağ olsun AÖF sanki herkes geçsindiye yapmış bu sistemi bundan daha basit yaparsada adı fakülte deyil LAÖF olcak lafta açık öğretim fakültesi..benim tanıdığım birkaç arkadaş var gerçekten kitapların kapağını açmadan üstüne bide liseyi bitireli 7-8 sene olmuş adam sadece 7 dersten 3 ünden kaldı..son 2-3 gün çalışıp tüm dersleri veren var ama siz hiç çalışmayalım hazıra konalım diyorsanız o başka.Yunus arkadaş hiş kusura bakma sende haksızsın ben 1 ders yüzünden 2 sene kaybettim ama kusuru Aöf de değil kendimde buluyorum internete takılacağıumıza maç seyredeceğimize bayan arkadaşlarımızla takılacağımıza sadece günde 2-3 saat ders çalışsak 2 ünüversite birden biştiririz..

 5. pelin seninle aynı sorunu yaşıyorum ve çok saçma bir şey bu ya ne olur bu dönemde o dersi verselerde mezun olsak ne bicim bir adalet

 6. Arkadaşlar bende bir soru soracağım size
  benim şimdi biri 4. dönemden biride 6. dönemden alttan iki dersim var ve 8. dönem olmama rağmen kayıt yenileme ekranında sadece bu alttan olan derslerim çıkıyor ve öğrenim durumuna bakınca 6. dönem yazıyor ve 8. dönem derslerini göstermiyor. Acaba bu iki dersi seçtikten sonra diğer dersleri seçme ekranı da çıkacak mı yoksa tüm derslerin o listede olması mı gerekli? Diğer dersleri görememin nedeni nedir acaba? Büroyuda arıyorum lakin bir türlü düşüremedim. Olmaz ise yarın bir uğrayacağım ama önce sizlerden bir fikir edinmek istedim.

  • sizdeki sorun benım ıcınde gecerlı 4. ve 6. dönem derslerim var 8. döneme ait hiç bişey yok resmen şok tayım .sebebını bende henüz ögrenemedım .sız ögrendinizmi

   • 2.sınıfatn yada 1.sınıftan altan dersıiniz olduğu zaman üsten ders alamıyorsunuz önce alttan olan derslerini vermek zorundasınız.

 7. arkadaslar benimde bi sorum olacak . Sağlık sorunum nedeniyle bahar dönemi vizelere giremedim. Finallere girebilirmiyim bilgi verirseniz cok sevinirim.

 8. Muberra arkadaşım girebilirsiniz ara sınavı kacirdiniz ama finale girebilirsiniz. Inşallah finaliniz iyi geçer, geçmiş olsun iyi günler

 9. arkadaslar ben 3. sınıf ogrencıyım altan 1tek dersım var onu verırsem ustten ders alablırmıyım? sunuda belirteyım guz onemındede altan dersım var o dersten kaldım

 10. arkadaşlar ben özel güvenlik ve koruma okuyorum 1.sınıfın güz dönemi de 8 dersin 7 tanesini verdim 1 tane sorumlu ders var genel not ortalamam 1,83 2,00 olunca o dönemi geçiyosun ben bu sorumlu dersime tekrar girip o ortalamayımı yükselticem yoksa geçtiklerimden tekrar mı giricem ?? yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler :)

 11. arkadaslar ben 1. sınıf ögrencisiyim hiç bir sınava gırmedim 1. sınıfı tekrar mı ederm yoksan 2. sınıfa gecip dersleri verebılırmıyım

 12. Test bittikten sonra tek dersin vermiş olduğum cevap şıklarını not olarak almak yasak mı?Aöf sınav yönetmeliğinde yasak olduğuna dair bir bilgi göremedim.

 13. slm 2 sınıftan 1 dersim var 3 sınıf derslerinin tümünü verdim 4 sınıftan ders alabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim

 14. Merhabalar
  AÖF işletme 4. Sınıftayım ve ( Finansal tablolar analizi) tek dersim var.Bahar döneminde bu dersten 45 aldım. final döneminde de 55 bekliyorum 11 doğrum var ve ortalaması 52 yapıyor. GNO 2,22 ben bu dersimi vermiş olabilirmiyim .Mezun oldum diye düşünüyorum umarım öyle olur. .
  Bu site öğrencilere çok iyi hizmet ediyor.Teşekkür ederim

 15. Merhaba,

  Şuan 3 sınıf öğrencisiyim 3 sınıfın bahar döneminde 2 sınıftan dersim vardı. ve FF geldi alttan olan dersim seneye bahar döneminde 2. sınıftan dersim olduğu için 4 ders alamama gibi bir durum var mı yoksa 2 sınıftan olması farketmiyor mu 4 sınıftan kredim yettiği kadar ders alabilir miyim ?

 16. sınav sonuçlarına baktım ve sınıfta kalmışım sanırım “tekrar” yazıyor. bu ne demek aynı dersleri tekrar mı alacağım yani? yazın kaldığım dersleri verip geçme ihtimalim yok mu?bağlı bulunduğum aöf bürosu beni bilgilendirecek mi yoksa ben kendim gidip mi sorgulayacağım. birisi beni bilgilendirsin lütfen

 17. ya şimdi ben 1. sınıf öğrencisiyim gno 2.00 üzerinde fakat tek dersim FF bu dersi vermem gerekiyo mu sınıfı geçtimmi vermem gerekse ne zaman vereceğim

 18. arkadaşlar sınıfta kalma dıye bişe söz konusumu ortalama ıkının altında olanlarda tekrar yazıyomuş nasıl oluyo

 19. 3. Sinif maliye okuyorum . Ortalamam 1 . 97 de kaldi . Ben simdi onumzdeki donem 4. Snf derslerini alablcekmym yoksa 3. Snf ilk donemden fff dc dd derslermi vercem sadece

  • Bende aynı durumdayım 2. Sınıftan kaldığım ders var ve 4 e geçtim simdi 4.Sınıftan ders alamayacak miyim lütfenbu kkonuda bizi bilgilendirsin bilenler yada tecrübesi olanlar

 20. ilahiyat 4 dönemi bitirdim ortalamam 2.32 sınav sonucunda başarılı diyor ancak 1 dersim ff. ben bir ders için sınava girecek miyim yoksa sınıfı geçtim mi.

 21. Arakdaşlar bu ortalama 2.00 olayı dönemlik mi? Yoksa yıllık mı ve ya 2 yıllık mı?
  Yani 1. 2. dönem de sorun yok. 3. Dönemde ortalamam 1.90 ve DD dersim var. 4 dönemin genel ortalaması 2.00 ın üzerinde bu şekilde mezun olabilir miyim.
  Lütfen bilen yazsın Teşekkürler.

 22. Merhabalar ben 1.sınıfta 1. Yarıyıl uyarı 2 yariyilda tekrar yazıyo yani 1. Sınıfı tekrar ederken 2. Sınıftan (üstten ) ders alabiliyormuyuz .yardimci olursaniz sevinirim :(

 23. Arkadaşlar ben kamu yonetimi birinci sınıf ögrencisiyim. Bu donemden tam 4 dersten kaldim fakat yeni oldugum icin acikogretimde bu durumda napiliyor bilmiyorum ve burolarda hic bi sekilde yardimci olmuyor. Bu 4 dersten butunleme sinavi oluyor mu ne zaman oluyor bunun icin buroya gidiliyor mu harcin disinda bi ucret oluyor mu kaldigim derslerden bir bilgi verebilir misiniz??

 24. selamün aleyküm ilahiyat 1 . sınıf da güz döneminde uyarı bahar döneminde tekrar yazıyor.seneye tekrar 1.sınıfımı okuyacagım yoksa 2. sınıfa geçip o dersleri tekrar mı vereceğim bilginiz varsa bana yardımcı olurmusunuz?

  • evet merve hanım ikinci sınıfa geçer ve alttan dersleri verebilirsiniz. sınava girdiğiniz takdirde devam edersiniz..

 25. arkadaşlar benim 5. yarıyıldan bitane ff dersm var gano 1.89. 2. yrıyldan bitane cd vr gano 1.89 şimdi 4. snfta bu derslerimi alttan alabliommu?

 26. arkadaşlar benim 1 ve 2 yi eski sisteme göre okudum 3 ile 4 ü kredili sisteme göre okduum. ş uanda bütün dersleri verdim 2 tane ff im var bu sene sadece onları mı alıcam yoksa daha ders ekliyecekler mi bilen var mı ?

 27. Arkadaşlar ben birinci sınıf bankacılık okuyorum 4 tane ff im var not ortalamam ikinin altı,dersleri tekrara alacam onu anladım ama ,şimdi ikinci sınıfa geçtim mi geçmedim mi onu anlayamadım yardımcı olursanız sevinirim.

  • bildiğim kadarıyla 2. sınıftan ders alabiliyorsun yani FF derslerin ile birlikte 2. sınıf derslerini bu sene içinde alır ve genel not ortalaman 2’nin üzerinde olursa bu yıl önlisansı bitiriyorsun.
   ama sen genede bunu bi büroya / dershaneye falan sor.

 28. Arkadaşlar liseyi geçen sene bitirdim ve alttan dersim var her sınıftan birer tane 9,10,11 edebiyat ve öğrendiğime göre bu sene okulumdan kurtaramazsam o dersleri açık öğretimden kurtarmak zorundaymışım sorum şu 3 tane zayıfımı her sene sınıf atlayarakmı kurtarmam gerekli yoksa bir sene içerisinde verebiliyormuyuz o dersleri.vericeğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler.

 29. Merhaba arkadaşlar. Ben adelet bolumu okuyorum geçen yıl mezun olacaktim ama tek ders yüzünden olamadim oda güz dönemine ait bir ders . Tekrar harç yatirmam mi lazim 205 lira yoksa tek ders için daha uygun bir miktar mi yatiriliyor ??

 30. meraba ben veterıner ve laborant sağlık 2. sınıfta okuyom alttan kalan dersler basına ne kadar ücret ödeniyo bilgi alabilir miyim.?

 31. Aöf adalet bölumu öğrencisiym 1 yılın bahar dönemi sinavlarına kimliğimi unuttuğum için giremedim .suan 2. Siniftayım bahar döneminde giremedğm dersleri mi göreceğim tekrar yoksa yeni konulurın yanında ekstra olarak mı göreceğim.yoksa 4 dönemm 5 dönem olarakmı uzayacak bilgilendirirseniz sevinnirim..

 32. merhaba arkadaslar ben edebıyat 2. sınıf ogrencısıyım bu sene 4 dersten ara sınava gırdım.3 tanesı 2 den bı tanesı 1 den o batı edebıyatında akımlar ben sımdı kı gırecegımız guz donemı vıze yanı ıkıncı sınavda batı edebıyatından tum konulardan mı yoksa kıtabın yarısıından mı sorumluyuz dıye sorcaktım cunku batı edb akımlar 2 dıye bı sey daha var sanıyorum yardımcı olursanız tesekkr ederım…. :)

 33. Merhaba. Ben uzun zaman ara verdım. İşletme 3. Sınıftan ıkı dersten sorumlu gectım. Kredılı sıstemde o derslerı de alarak 4. Sınıfı mı okuyacagım. Yoksa once sadece o derslerı mı gormem lazım.

 34. ben bugun olan 2 adet dersten sınava ögrenci kimlik belgemi unuttum diye alınmadım şimdi çok buyuk ihtimalle ff ile bu derslerden kalacagım benim genel not ortalamam 2nin üstünde bile olsa kalacak ve bir daha ki güz dönemindemi vermem gerekiyor bu dersleri bilgilendirirseniz sevinirimm..

 35. CD neden kalıyor anlamadım ben 2 senelik myo mezunuyum.Dc ve altı geçerliydi bunlar CD yide eklemiş.2 tane FF dersim kalmış bütünleme sınavları yok mu şimdi ben diploama alabilmek için 1 sene daha mı bekleyeceğim bilgisi olan varsa sevinirim ?

 36. Bu sene güz döneminde 2 dersim vardı. Birinden AA diğerinden BB notu aldım. GNO ise 1.98. Ama derslerin karşısında TEKRAR yazıyor. Ben anlayamadım bunu. Seneye güz döneminde bu derslerden tekrar mı sınava girecem. Son senemdeyim. Bu notların ve TEKRAR’ın ne anlama geldiği konusunda bana yardımcı olabilir misiniz?

  • hayır o dersleri vermişsiniz asıl sorun gnonuzun 2.00nin altında olması.2 üzerine çıkarmadan okulu bitiremezsiniz.

 37. FİN201U FİNANSAL YÖNETİM I 5,00 25,00 30,00 28,50 FF

  İŞL401U DENETİM 5,00 30,00 30,00 30,00 FF

  İŞL403U SERMAYE PİYASALARI VE FİNANSAL KURUMLAR 5,00 35,00 45,00 42,00 DC

  İŞL405U STRATEJİK YÖNETİM I 5,00 75,00 35,00 47,00 CD

  MLY201U TÜRK VERGİ SİSTEMİ 5,00 60,00 45,00 49,50 CB

  MUH301U MALİYET MUHASEBESİ 4,00 35,00 30,00 31,50 DC

  arkadaşlar ff ve cb yı bılıyorum diğerlerindende kaldım sanırım? doğrumu anlıyorum ..biri yardımcı olabilcekmi

 38. Arkadaslar herkes aöf dekanına yücel güneye mail atsan bu sene mezun durumda olupta 1-2 dersi kalanlar seneye okumamak için bütünleme sınavları açılması için

 39. arkadaşlar ilh 1.donemden bir dersim vardı ff aldım yalnız gno 2.00 nin üzerinde ve başarılı diyor tekrar mı vereceğim bu dersi geçtim mi bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi

 40. Ben 1ci sinif ogrencisiyim guz donemi butun derderslerden ff aldim bu durumda bahar doneminden 2.00 yaparsam sinifi gecermiyim 2.00 tuturmazsam siniftami kalmis oluyorum

  • FF dersleri seneye aynı dönem almak zorundasınız, gno 2.00yi geçse bile o dersleri kurtaramazsınız

 41. Arkadaşlar ff 0lan 2 ders yüzünden ortalama tutmasa sınıf tekrarımı olur yoksa sadece o derslerimi veririz. Şimdiden teşekkür ederim.

 42. arkadaşlar lütfen yardımcı olun.. kaç dersten kalınca sınıf tekrarı olur? sadece tek ders zayıf olunca mı tek ders sınavına girebiliyoruz? acil cevap verin lütfenn :(

 43. GNO:1,030 BİR tane dc bir tane ff birde dd birinci sınıftayım bu dersleri nasıl alcam birde her desr için ayrı ucret mi ödüyoruz bilgilendiren arkadaslar a simdiden tsk ler…

  • evet dc bir tane ff birde dd derslerinden kaldınız, önümüzdeki sene alttan alacaksınız o dersler, kredilere göre değişiyor ancak çok fazla oynama olacağını sanmıyorum, yeni derslerinizle birlikte.

 44. Arkadaslar mrblar lutfen bilginiz varsa cvplayin 2013 güz döneminde 3 sartli dersim var 2014 güz kaydim i yenileyemedim 2014 bahar dönemi ortalamam 2.95 genel not ortalamam ise 2.15 oldu bu durumda 2013 güzdeki sartli dersleri mi gectimmi tekrar mi alcam

 45. Slm arkadaşlar ben adalet 1.sınıftayım güz dönemi sınavlarına girdim notlarım güzel ama bahar dönemi sınavına giremedim 2 sınıftayken bu dersleri güz döneminde alabilir miyim yardımcı olur musunuz ne yapacağımı bilemedim cevapta bulamadım :( :(

  • bahar dönemi derslerini, önümüzdeki yıl bahar döneminde alırsınız. güz döneminde ise normal öğreniminize devam edersiniz.

BİR CEVAP BIRAK