AÖF Kredili Sistemde Ders ve Sınıf Geçme Rehberi

Anadolu Üniversitesi, Açık Öğretim Fakültelerindeki tüm bölümler bildiğiniz gibi dönemlik – kredili sisteme geçti. O nedenle bu konuda AÖF kredli sistemde ders ve sınıf geçme konularından bahsedeceğiz. Kredili sistem örgün öğretimde okuyanların oldukça iyi bildiği bir sistemdir. Bu sistemde 1 yıl 2 dönemden oluşur ve teknik olarak sınıfta kalmak veya yıl tekrarı gibi terimler içermez. Konu içinde cevabı bulunmayan sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz.

>>> AÖF FACEBOOK SAYFAMIZ <<<

AÖF Kredili sistemde sınıf geçme var mı ?

Kredili sistemde sınıf geçme diye bir kavram yoktur, dönemi geçersiniz. başarısız olduğunuz dersleri ise seneye aynı dönemde alttan alırsınız.

Kredili sistemde dönemler nasıl hesaplanıyor ? Kaldığım dersleri nasıl vereceğim ? 

Kredili sistemde yıla göre değil döneme göre işlem yapılmaktadır. 1 yıl 2 döneme ayrılır: güz ve bahar yarıyılları.Önlisans okuyorsanız toplam 4 dönem, lisans okuyorsanız toplam 8 dönemin derslerini almanız gerekir.  Bir dersten kalan öğrenci bir sonraki sene güz dönemi derslerini güz döneminde, bahar dönemi derslerini bahar döneminde almak zorundadır.

Derslerden geçebilmek için kaç puan almalıyım ? Açık Öğretim ders geçme notları:

Arasınavda (vize) aldığınız notun %30′u ve dönem sonu sınavında (final) aldığınız notun %70‘i alınarak o dersten normal puanınız hesaplanır ve sisteme HARF NOTU şeklinde girilir. Ortalamanız 50 veya 50′nin üstündeyse (CC) o dersten geçersiniz. Altındaysa yani harf notunuz şunlardan biriyse: CD, DC, DD dönem içi (diğer derslerin) genel not ortalamanıza bakılır. Not ortalamanız 2.00′ın üzerindeyse bu derslerden geçmiş sayılırsınız.

4′lük Not Sisteminin 100′lük Sistemdeki karşılıkları için tıklayınız. Puanınızı bu konudaki tabloyla 4′lük sisteme çevirebilirsiniz.

Aşağıdaki başarı notları ve harf notları değişkendir. Nedeni ise çan eğrisi sistemidir. Bu sistemde başarı notları sınıf ortalamasına göre değişir. Ayrıntılı bilgi için buraya tıklayınız.

Başarı Notu - Harf Notu

84,00-100 - AA  (geçti)
77,00-83,99 - AB (geçti)
71,00-76,99 - BA (geçti)
66,00-70,99 - BB (geçti)
61,00-65,99 –  BC (geçti)
56,00-60,99 - CB (geçti)
50,00-55,99 - CC (geçti)
46,00-49,99 - CD (ortalamaya göre geçer)
40,00-45,99 - DC (ortalamaya göre geçer)
33,00-39,99 - DD (ortalamaya göre geçer)
0-32,99 - FF (kaldı)

Örnek olarak aşağıdaki dönem sonu ders geçme notlarını inceleyiniz:

Bağıl Sistem Nedir ? Ders geçme notlarını ne ölçüde etkiler ?

Bağıl sistem kısaca sınıfınızda bulunan diğer öğrencilerin ortalamasının sizin not ortalamasına oranıdır. Yani sınıf bir dersten genel olarak çok düşük puanlar almışsa, ders geçme puanı düşer (normali 50′dir). Yine sınıf bir dersten çok başarılı puanlar alırsa ders geçme taban puanı yükselir.

 

Alttan ders alma nedir ?

Alttan ders: bir dönem kaldığınız dersi, sonraki dönem (güz döneminde kaldıysanız yine güz döneminde alabilirsiniz) tekrar almadır. Normal derslerinizi seçersiniz ek olarak bu dersi alttan alırsınız.

Dönemlik-kredili sistemde sınavlar nasıl yapılacak?

 • Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerine kayıtlı öğrenciler güz ve bahar dönemlerinde, her dönem bir ara sınav ve bir dönem sonu sınavı olmak üzere her dersten iki sınava katılmaktadırlar. Bu sınavlara öğrenciler bağlı oldukları AÖF bürosunun bulunduğu ilde katılırlar.
 • Sınavların organizasyonu, uygulama ve değerlendirilmesi Anadolu Üniversitesince yürütülecektir.
 • Ara sınavına katılamayan öğrenciler dönem sonu sınavına katılabilirler.
 • Öğrencilerin; ara sınav ve dönem sonu sınavlarına hangi il, bina, salon ve tarihte gireceği “Sınava Giriş Belgesi”nde yer alacaktır.
 • Sınava giriş belgesinde belirtilen yerde ve tarihte sınava girmeyen öğrenciler için (mazeretli bile olsalar) başka bir yerde veya zamanda mazeret sınavı açılmaz. Bu nedenle, her ne sebeple olursa olsun sınav hakkının saklı tutulması mümkün değildir.
 • Öğrencilerin mağdur olmamaları için mutlaka sınavlara katılmaları gerekmektedir. Sınav hakkının saklı tutulması, sistem ve yönetmelik gereği mümkün olmadığından, mazeret beyan ederek başvuruda bulunanlara gereksiz yazışmaya meydan vermemek için cevap verilmeyecektir.
 • Mazeretli bile olsalar, öğrenciler için mazeret sınavı açılmaz.
 • Sınavın yapıldığı Cumartesi ve Pazar günlerinde AÖF büroları sabah saat 07.30’dan itibaren açık tutularak hizmet vermektedir.

Mezun olabilmek için kaç kredilik ders almam gerekiyor?

 • Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerine kayıtlı öğrencilerin mezun olabilmeleri için; önlisans programlarında en az 120 ECTS kredilik, lisans bölümlerinde 240 ECTS kredilik ders alıp, tüm dersleri başarı ile tamamlayan FF, YZ, DZ notu olmayan, GNO’sı en az 2.00 olan ve diğer yükümlülükleri yerine getiren öğrenciler mezun olabilirler. Bu kredilerin altında eksik kredi ile mezun olunamaz.
 • Bütün dersleri başarmış FF, YZ ve DZ notu olmayan ancak, GNO 2.00’ın altında kalan öğrencilerin, mezun olabilmeleri için CC’nin altında not aldığı dersleri tekrar etmek suretiyle GNO’nı 2.00’ye yükseltmeleri gerekmektedir. Bu durumda olan öğrenciler, ilgili dönemde kayıt yenileterek CC’nin altında not aldığı dersleri tekrar eder ve GNO’nı 2.00 veya üstüne çıkartırsa mezun olabilirler.

Dönemlik Kredili Sistem Değerlendirme Videosu

Etiketler: , , , , ,

  

1.415 Yorum : “AÖF Kredili Sistemde Ders ve Sınıf Geçme Rehberi”

 1. Fadime 09 Şubat 2014 Saat: 12:50 #

  Selam GNO 2,40 ama bi dersten ff almışım seneye aynı dönemde bu dersimi vericem? Bu dönem için bütünleme olur mu ? bahar döneminde ff dersim olmazsa sadece bu ders için sınava mı giricem :( önlisans 4. dönem kaldı sadece :(

  • özlem 13 Şubat 2014 Saat: 19:14 #

   çz

 2. Yunus 11 Şubat 2014 Saat: 16:51 #

  Yazık ya milletin cebinde gözünüz.. 1. sınıftan tek bir dersimiz var diye 3. sınıftan ders verilmiyo.. bu bir yılin heba olması demektir. O değil parasında da değilim bir yıl çöpe gidiyor allahtan reva mi bu.. Buna bi çözüm bulun 70 li kafaların profları. milletin anasını ağlatmayın yeter.!

 3. Pelin 17 Şubat 2014 Saat: 09:06 #

  AÖF işletme 4. Sınıfım geçtiğimiz dönemden sadece 1 dersim kaldı seneye harç öderken kalan tek ders için mi ücret öderim yoksa standart dönem harcını mı ödemem gerekir bilgisi olan yardımcı olabilir mi.

 4. selahaddin 21 Şubat 2014 Saat: 18:58 #

  Arkadaşlar sağ olsun AÖF sanki herkes geçsindiye yapmış bu sistemi bundan daha basit yaparsada adı fakülte deyil LAÖF olcak lafta açık öğretim fakültesi..benim tanıdığım birkaç arkadaş var gerçekten kitapların kapağını açmadan üstüne bide liseyi bitireli 7-8 sene olmuş adam sadece 7 dersten 3 ünden kaldı..son 2-3 gün çalışıp tüm dersleri veren var ama siz hiç çalışmayalım hazıra konalım diyorsanız o başka.Yunus arkadaş hiş kusura bakma sende haksızsın ben 1 ders yüzünden 2 sene kaybettim ama kusuru Aöf de değil kendimde buluyorum internete takılacağıumıza maç seyredeceğimize bayan arkadaşlarımızla takılacağımıza sadece günde 2-3 saat ders çalışsak 2 ünüversite birden biştiririz..

 5. mustafa oğuz 24 Şubat 2014 Saat: 12:57 #

  pelin seninle aynı sorunu yaşıyorum ve çok saçma bir şey bu ya ne olur bu dönemde o dersi verselerde mezun olsak ne bicim bir adalet

 6. n3xt 24 Şubat 2014 Saat: 13:39 #

  Arkadaşlar bende bir soru soracağım size
  benim şimdi biri 4. dönemden biride 6. dönemden alttan iki dersim var ve 8. dönem olmama rağmen kayıt yenileme ekranında sadece bu alttan olan derslerim çıkıyor ve öğrenim durumuna bakınca 6. dönem yazıyor ve 8. dönem derslerini göstermiyor. Acaba bu iki dersi seçtikten sonra diğer dersleri seçme ekranı da çıkacak mı yoksa tüm derslerin o listede olması mı gerekli? Diğer dersleri görememin nedeni nedir acaba? Büroyuda arıyorum lakin bir türlü düşüremedim. Olmaz ise yarın bir uğrayacağım ama önce sizlerden bir fikir edinmek istedim.

  • yasmin 24 Şubat 2014 Saat: 22:11 #

   sizdeki sorun benım ıcınde gecerlı 4. ve 6. dönem derslerim var 8. döneme ait hiç bişey yok resmen şok tayım .sebebını bende henüz ögrenemedım .sız ögrendinizmi

 7. deniz 24 Şubat 2014 Saat: 21:00 #

  arkadaşlar ben 4.dönemdeyim,önlisans okuyorm kaçıncı sınıftayım.

  • kübra 09 Mart 2014 Saat: 21:08 #

   4. dönem 2. sinif diye biliyorum

 8. Müberra 20 Nisan 2014 Saat: 10:14 #

  arkadaslar benimde bi sorum olacak . Sağlık sorunum nedeniyle bahar dönemi vizelere giremedim. Finallere girebilirmiyim bilgi verirseniz cok sevinirim.

 9. ozkan 20 Nisan 2014 Saat: 14:07 #

  Muberra arkadaşım girebilirsiniz ara sınavı kacirdiniz ama finale girebilirsiniz. Inşallah finaliniz iyi geçer, geçmiş olsun iyi günler

 10. Müberra 20 Nisan 2014 Saat: 16:57 #

  Teşekkür ederim cok sagolun ozkan bey..

Bir Cevap Yazın


Site içinde arama yapabilirsiniz: