AÖF Mezun Olma Şartları

52
19451

Bu konuda Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi öğrencileri için mezun olma şartlarından bahsedeceğiz. Mezun olmak içni gereken kredi türü önlisans ve lisansa göre değişir.

Öncelikle dönemlik kredili sistemi anlamak için buraya tıklayıp ilgili yazımızı okumalısınız.

AÖF Önlisans Mezun Olma Şartı

Önlisans bölümlerinden (2 Yıllık) mezun olabilmek için toplam 120 ECTS kredilik ders almış olmalısınız. Ayrıca tüm derslerinizi başarı ile tamamlamış olmalısınız. FF YZ DZ gibi notlarınız olmamalı. Mezun olabilmeniz için Genel not ortalamanız (GNO) en az 2.00 olmalıdır (4.00 üzerinden)

AÖF Lisans Mezun Olma Şartı

4 yıllık bölüm okuan öğrencilerin mezun olması için 240 kredilik ders almaları gerekmektedir.  Ayrıca tüm derslerinizi başarı ile tamamlamış olmalısınız. FF YZ DZ gibi notlarınız olmamalı. Mezun olabilmeniz için Genel not ortalamanız (GNO) en az 2.00 olmalıdır (4.00 üzerinden)

Bu kredilerin altında kredi almış olanlar mezun olamaz.

Bütün dersleri başarmış FF, YZ ve DZ notu olmayan ancak, GNO 2.00’ın altında kalan öğrencilerin, mezun olabilmeleri için CC’nin altında not aldığı dersleri tekrar etmek suretiyle GNO’nı 2.00’ye yükseltmeleri gerekmektedir. Bu durumda olan öğrenciler, ilgili dönemde kayıt yenileterek CC’nin altında not aldığı dersleri tekrar eder ve GNO’nı 2.00 veya üstüne çıkartırsa mezun olabilirler.

52 YORUMLAR

 1. merhaba ben bankacılık sıgortacılık önlisans son sınıftayım.4 dersten sınava girdim. istatistik:BA İKTİSAT:CC BANKALARDA KREDİ YÖNETİMİ:CB HAYAT SİGORTALARI VEBİREYSEL EMK.SİSTEMİ:CB ve GNO:1.980 ben mezun olabiliyormuyum eger 0.02 puan farkla mezun olamazsam bu cok tuhaf olur.bu nasıl bir sistem anlamadım

 2. Merhaba,
  Sınav sonuçlarından sonra GNO’lar belli oldu. benim merak ettiğim şey benim GNO 2,60 yazıyor, bu 5 lik sisteme göremi yoksa 4’lük sisteme göremi? eğer 4lük sisteme göre ise ozaman 5 lik sisteme görede 3.25 e denk geliyor…

  Saygılar..

 3. Merhaba marka iletişimi 4. Yarıyılına devam ediyorum. Geçen sene aldığım derslerin birkaçı artık müfredatta yok. Dolayısıyla bu verdiğim derslerin kaç kredi ettiğini bilemiyorum. Mezuniyet için önlisans ta 120 kredi şartı aranıyor. Bu benim son donemin fakat toplamda kaç kredi ders aldığımı nereden öğrenebilirim?

 4. Merhaba,

  E-öğrenme portalında destek diye yeni bir bölüm açılmış, 4.sınıf okuyorum 1.dönem dahil bu güne kadar aldığım toplam kredi 202 yazıyor, 2.dönem derslerini ekleyince 229 yapıyor, ben şimdi sene sonu mezun olabilirmiyim? Kredi toplamı 240 yapmıyor, bunda düşük not alınmış veya yüksek not alınmış bunun etkisi yok, sonuçta fakülte dersleri tayin etti ve toplamda 229 yapıyor. kafam karıştı.

  • alttan dersleri almamış olabilir misiniz ? fakülte ders seçimini dönemlik 30 krediye kadar yapıyor. 240 krediye tamamlamadan mezun olamazsınız.

   • Hayır ben şimdi 4.sınıftayım, 3.sınıftan hiç dersim yok hepsini vermiştim. 2.sınıftan zaten olamaz çünkü yıllık sistemdi o ve yıllık sistemde 2 sınıftan ders olsaydı zaten 4 e gecemezdim.

    Bu sene 4.sınıfta ilk dönem hiç ders ekle sil yapmadım 6 ders vardı onları fakülte atadı hepsini verdim. İkinci dönemde fakülte atadı 6 ders başka ders hiç biyerde gözükmüyor. Aldığım dersleri aöf ders listesiyle karşılaştırdım aynısı eksik fazla yok!

    1.dönem aldığım dersler.(fakülte atadı)
    Uluslararası işletmecilik (bu 3.sınıf dersi alttan değil fakülte atadı ilk dönem geçtim bu dersi)
    Denetim
    işletmelerde sosyal sorumluluk ve etik
    Sermaye piyasaları
    Stratejik yönetim
    Turk dili 1
    Türk vergi sistemi (bu ders aof ders listesinde 4.sınıf dersi olarak gözüküyor ama 3.sınıfta vermiştim onu fakülte bunun atamasını yapmadı bende ekle sil yapmadım)

    2.dönem aldığım dersler (fakülte atadı)
    Finansal tablolar analizi
    turk dili 2
    stratejik yonetim 2
    kuresel pazarlama
    insan kaynakları yonetimi
    turkiye ekonomisi

    Hepsi bunlar, Allahım mezun olamayacak mıyım?

    Not:3.sınıfta ingilizce dersi vardı yıllık sistemdi ve o dersi geçtim. Aof ders listesinde suan 4.sınıf ilk dönem ingilizce gözüküyor, 2.dönemde gözüküyor ama 3.sınıfta ingilizceyi verdim diye bu sene bu dersi hiç ekle yapmadım acaba ondan olabilirmi?

    Ben bütün dersleri aöf kendi atıyor diye bu sene hiç ekle sil yapmadım. seneye derste bırakmadım.
    Ben neden ders ekle sil yapayımki alttan alacak dersim yok , e üstten 5.sınıfta olmadığına göre, offffff yaaa uykum kaçtı.. Biraz uzun yazdım kusura bakmayın………..

    • sorununuzun çözümü için bence büroya danışmalısınız. transktrip isteyin alttan ders bilgileri ve kredi toplamını daha rahat görebilirsiniz onda.

 5. bilgi olsun diye eksik olan 11 kredinin nerede olduğunu araştırdım. lütfen yardım edin uykularım kaçtı.

  aöf işletme ders intibak listesindeki 4.sınıfa kadar aldığım bütün dersleri topladım.

  3.sınıfa ”Üretim Yönetimi” diye yeni bir ders eklendi 5.döneme eklenmiş, bunun kredisi (5) ama açıklamasında şöyle yazıyor: bu dersi 3.sınıfa yeni başlayanlar ve 3.sınıfta tüm derslerden kalanlar alacak, ben bu sene 4.sınıfa başladım, onun için bu dersten sorumlu değilim.

  Diğer 6 eksik kredide, 4.sınıfta ilk ve 2.dönem ingilizce gözüküyor ilk dönem (3) kredi ikinci dönemde 3 kredi toplam (6) kredide burdan ama açıklamasında 4.sınıfta alttan ingilizce dersinden kalan yani 3.sınıfta kalan 4.sınıfta iki dönem alcak bu dersi fakat ben bundanda sorumlu değilim çünkü 3.sınıfta ingilizceyi verdim.

  Sonuç: 240 krediden eksik olan 11 kredi sorumlu olmadığım derslerden oluşuyo ama bu derslerden zaten sorumlu değilim nasıl alcam bu dersleri? mantık dışı bu, ve bu 11 kredi eksik gözükmesi yerine direkt eklenmiş olması lazımdı! bu eksik derlerle beraber 240 yapıyor ama 229 da kaldım………

  • ders seçimi sırasında alttan seçebilirdiniz, fakültenin otomatik ders seçmesinin kötü yanı bu. yeni sisteme geçilmesiyle bazı dersler bölündü, farklı dersler de eklendi bu da sizin için sorun yarattı. seneye alttan almanız gerekecek onları. lütfen buroyla görüşün.

   • Merhaba,
    Bugün gittim aöf büroya, durumu anlattım. Bana izah ettiler.
    Durum korktuğum gibi değilmiş, şöyleki;

    3.sınıfa ”Üretim Yönetimi” diye eklenen dersten muahım,
    aynı zamanda 3.sınıfta ingilizceyi verdiğim için 4.sınıfta 2 dönem ing. almaktan da muahım.
    Bu 11 kredi muah olduğum derslerden oluşuyor, toplayınca 240 yapıyor. Herhangi bir sorun yok, mezun oluyorum.

    Bu arada eksik kredisi olupta bu nerden çıktı, nasıl eksik gibi sorusu veya problemi olanlar anadolu.edu dens intibak listesine baksınlar orda bütün derslerin açıklaması var.

    Konu kapanmıştır. Sevgiler 🙂

     • Gri bilgemisin nesin bilip bilmeden milleti korkutmussun madem bilmiyosun boş yere yorum yapma.aof ogr nci sayfasında ders durumu var eğer hiçbir dersin ff dz yz değilse ve gno 2 nin ustundeyse ve henüz alınmamış bi dersin yoksa mezun olursun.kredi falan hikaye.onlar muaf derslerin

     • bu sayfadaki bilgiler anadolu üniversitesinin websitesinden alınmıştır. resmi ve geçerli kaynaktır, bilip bilmeden yorum yapmayın.

 6. allah razı olsun valla bende şimdi farkettim senin söylediğini hande bende aynı durumdayım seninle aynı dersleri almışız ve aynılarından muaf durumdayız iyiki sormuşsun yoksa benimde uykular heba olacaktı. Sağol bilgi için

 7. Merhaba, Benim sorum bu yıl Bank.ve Sığ. Bolumunden mezun oluyorum. Diplomamı aldıktan sonra 4. Sınıfa direk kayıt yaptira biliyormuşum, yada ne yapmam gerek.

 8. Gri bilge yardımınıza ihtiyacım var 4. sınıf işletme öğrencisiyim ff dersim yok fakat not ortalamam 1.98 yani tek dersede giremiyorsam 1. dönemde dd olan 1 dersimi daha yüksek düşürdüğüm zaman mezun olabiliyormuyum yoksa 2. dönemdeki dd olan dersimide almak zorundamıyım yardım ederseniz sevinirim

 9. gno 1.61 ama 2.dönem ortalamam 2.10 2.dönem ff im yok ama 3 tane cd war ilk dönem 3 ff 3 tane cd war 1 dönem uzadı mı ? ayrıca uzarsa üstten ders alabiliyormuyum ?

 10. Merhaba,
  ben önlisanstan işletme lisansa geçiş yapmıştım.kredili sistemde önceki yılların başarı notu görünmüyor ancak 2012 1. dönem not ortalaması 2,39 GNO ise 1,89 yazıyor…2012 2. dönem not ortalaması 2,020 GNO ise 2,20 yazıyor.Benim sonra senem bu durumda mezun muyum?
  Teşekkürler

 11. Birinci sinifatn borclar hukugu dersim kaldi bn suan iki okuyorm ve oda bitti artik fakat yine borclar hukugunu verememisim bn simdi uce gecemicekmiyim

 12. merhaba ben çalışma ekonomisi son sınıf öğrencisiyim fakülte buyıl bana tek ders atadı ama aöf sitesinde destek diye bölüm açılmış orda kredimin 202 oldugu yazıyor mezun olabilmek için 240 kredi gerekiyo alttan dersim yok aöf bürosuna sordugumda son sınavda ff almadıgım sürece mezunsunuz dediler ama kredi yetmiyo yardımcı olursanız sevinirim

 13. Merhabalar ben işletme 4. sınıf öğrencisiyim arasınav ve finaller açıklandıktan sonra aöf nin sitesine baktım ama orda sadece başarı notu ve harfler var onlara göre ortalama aldıgımda 2.020 gibi bir ortalama cıkıyor… ben suan bitirdim mi kaldım mı anlayamadım arkadaslar bir yardımcı olur musunuz rica etsem ?

 14. merhaba ben 2yıllık inşaatı bitirdim lisans tamamllama yaptım işletme 4.sınıfım aöf yönetiminin bana verdiği derslerin kredi saayısı 216 mezun olmak için 240 kredi lazımmış mezunmuyum değilmeyim anlayamadım yardımcı olursanız sevinirim

 15. MERHABA İŞLETME 4.SINIF ÖĞRENCISIYIM.
  GÜZ DÖNEMINDE GENEL NOT ORTALAMAM 1.77 ANCAK FF YOK 1 TANE DC VAR
  BAHAR DÖNEMINDE GENEL NOT ORT: 2.12 FF YOK 2 TANE DC VAR
  HERKES MEZN OLURSUN DIYOR SİZCE MEZUN MUYUM??

 16. merhaba ben iki yıllık sağlık kurumları öğrencisiyim..vize ve finallerimin GNO su 1.000 küsür ..merak ettiğim bu ortalama bir sonraki sınavda kalıyormu yani bunun üzerinemi devam ediyoruz yoksa sil baştan bu 2 ve üzeri ortalamayımı yakalamaya calısıyoruz..saygılar..

 17. merhaba iki yıllık bankacılık mezunuyum. açıköğretim olarak iki yıl daha geçiş yaptım.şimdi derlerimden geçtim.gno 2.23 ve ano ise 2.43 Başarılı yazıyor.Peki mezun oldun mu?

 18. merhaba aöf dördüncü sınıftayım 1. dönemden 1 ikinci dönemden 1 dersin kaldığı için sınıf tekrarı yapacağım…
  bu yılki dönem ortamalarım 2.00 üstünde önümüzdeki yıl bu ortalamalar mı dikkate alınacak ?yada bu dersler için en az cc almak zorundamıyım??*

 19. merhaba ben sosyal hizmetler 1.sınıf öğrencsydm ikinci sınıfa gectim çok şükür ama ingilizceden kaldım.ikinci sınıfı basaryla geçsem bile ingilizce yüzünden mezun olamayacak mıyım yani.. ve bu dersin sınavına bir daha ne zaman gireblcm ? :S

 20. mrb ben 4.sınıfım mezun olmam için 2 dersim var yalnız ortalamam 2nin üstünde ama 2 dersten ff im var ben kalmış durumdayım değil mi.bahar dönemi dersleri vermem gerek tşk

 21. ben 2 yıllık bankacılık ve sigortacılık mezunuyum.4 yıla tamamlamak için maliye bölümüne kayıt yaptım .vize sınavlarına girdim şimdi final sınavlarına giricem. dördüncü sınıf derslerimi şimdi alıp derslerin hepsini bu senede verip mezun olma şansım varmı. erken mezun olmak istiyorum yardımcı olurmusunuz.

 22. Merhaba.Konaklama işletmeciliği 4. sınıf okuyorum.Gecen sene güz döneminde kaldığım 2 dersi bu dönem geçtim.Bahar dönemi içinde dersim yok.Şimdi ben mezun oldum mu?

 23. merhabalar hocam iktisat 4. sınıf son dönem derslerim kaldı geçen sene bahar dönemi genel not ortalamam 2,08 ve 4 dersim kaldı ama o dönemden de şartlı derslerim var bunlardan dc veya şartlı geçmem ile mezun olma ihtimalim varmıdır

  para politikası 65
  avr. birliği 45
  iktisadi büyüme 55
  maliye politikası 35

 24. Öğretim Yılı Dönem Dönem Not Ort. Genel Not Ort. Durum

  2012 1 1,410 1,290 Uyarı
  2012 2 2,370 1,890 Tekrar
  2013 1 2,710 2,390 Başarılı
  2013 2 3,350 2,470 Başarılı
  mrb ben son sınft okuyorum.bütün derslerden geçtim ff olan yok . bu tablodan bir şey anlamadım bu tekrar ve uyarı nedir mezun olamadım anlamına geliyor cvp verirseniz sevinirim şimdiden tşk

 25. AÇIKÖĞRETİM, İKTİSAT, İŞLETME FAKÜLTELERİ SINAV SONUÇ SAYFASI

  SEVDE
  Ders Kodu Ders Adı Kredi Ara Sınav Ödev İÖLP Test Ara Sınav İÖLP Klasik Ara Sınav İÖLP Klasik Dönem Sonu Sınavı İÖLP Test Dönem Sonu Sınavı İÖLP Uygulama Sınavı Dönem Sonu Sınavı Başarı Notu Harf Not
  ARA1002 ARAPÇA II 4.0 30 – – – – – – 30 30.00 DD

  Öğretim Yılı Dönem Dönem Not Ort. Genel Not Ort. Durum
  2010 1 1,700 2,170 Başarılı
  2010 2 0,000 2,170 Başarılı
  2011 2 0,000 2,170 Başarılı
  2012 2 0,000 2,170 Başarılı
  2013 2 1,000 2,210 Başarılı
  bu durmda mezun olabilirmiyim

 26. mrb arkadaşlar öğretim yılı ve not durumun
  2012 1. 1. 42 dönem uyarı
  2012 2. 1. 72 dönem tekrar
  2013 1. 1. 90 dönem tekrar
  2013 2. 2. 20 dönem başarılı yazıyor
  bu tabloya göre mezunmuyum

 27. Kodu Ders Adı Kredi Ara Sınav Ödev İÖLP Test Ara Sınav İÖLP Klasik Ara Sınav İÖLP Klasik Dönem Sonu Sınavı İÖLP Test Dönem Sonu Sınavı İÖLP Uygulama Sınavı Dönem Sonu Sınavı Başarı Notu Harf Not
  40346 FİN202U FİNANSAL YÖNETİM II 60 – – – 35 42.50 CB
  40344 FİN402U FİNANSAL TABLOLAR ANALİZİ 65 – – – – – – 55 58.00 BA

  Öğretim Yılı Dönem Dönem Not Ort. Genel Not Ort. Durum
  2012 1 1,850 1,320 Uyarı
  2012 2 1,960 1,940 Tekrar
  2013 1 2,910 2,400 Başarılı
  2013 2 2,800 2,560 Başarılı

  Merhaba,ben4. sınıf işletme öğrencisiyim.Acaba mezun oldum mu ?Yardımcı olabilir misiniz

 28. merhaba.. 2008 de halkla ilişkiler ve tanıtım kayıt oldum 2010 da ingilizce dersini bırakarak mezun olmadım… malum sonrasında kredili sistem çıktı… öğrenci portalında GNO 2.69 gözükmekte gecemediğim ingilizcede 1 v2 diye ikiye bölünmüş… güz dönemi ing 1 alabiliyorum sadece bahar döneminde ise ing 2 yi.. bu dersten geçmek için kaç nmot almam gerekir.. ikisndende DD notu alsam mezun olabilirmiyim..

 29. merhaba..ben çocuk gelişimi önlisans 2.sınıfta okuyorum internetten mezun olma şartlarına baktığımda 120 ects almak gerekiyormuş bu nasıl oluyor anlatır mısınız???

 30. merhaba,

  bu sene son senem,7.yarı yılda türk dili 1 den FF almışım bu dersi 8.yarı yılda tekrar mı almam gerekiyor , yada muaf olabiliyormuyum büroları arıyorum ama ulaşamıyorum
  türk dili 1 den muaf olabiliyormuyum

 31. benim eski sistemden geçtiğim derlerin yeni sistemdeki karşılıklarını buldum kredim 110 yazıyor ortalamam 1.29 yazıyor yeni sistemde toplam 252 kredilik ders var 240 la mezun olunuyor ben 240 krediyi tamamlayıp matematikten kalsam mezun olabilirmiyim zeten 240 kredi 2.0 ortalamaya eşitmi

 32. Bir sorum olacak. 2011 de iolp den önlisans diplomasını alarak ayrıldım. Geçen yıl lisans tamamlama yapmak istediğimde kayıt kapandı dediler almadılar. Bende üstünde durmadım.

Bir yorum bırakın