AÖF Sınavında Aynı Soru Soruldu

0
3563

23-24 Ocak 2016’da gerçekleştirilen AÖF final sınavlarında benzer soru krizi yaşandı. Diplomasi Tarihi dersinin aynı sayfadaki 14. ve 19. sorularının benzer olduğunu görüldü.

14’üncü soruda “Uluslararası Enerji Ajansı aşağıdakilerden hangisinin bünyesinde kurulmuştur?” ifadesi yer alırken, cevapları a) OECD, b) NATO, c) OPEC d) BM e) AB şıklarından oluştu.

19’uncu soruda “1975 yılında oluşturulan Uluslararası Enerji Ajansı aşağıdakilerden hangisinin bünyesinde kurulmuştur?” cümlesi, cevabında ise a) NATO, b)OECD, c) AET, d) BM, e)AB seçenekleri vardı. Doğru yanıt olan “OECD” 14’üncü soruda “a”, 19’uncu soruda ise “b” şıkkında yer aldı.

AÖF Final Sınav Soruları ve Cevapları Yayınlandı

aöf sınav sonuçları

 

Anadolu Üniversitesi: Gerekli inceleme yapılıyor

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü ise, 23- 24 Ocak tarihlerinde gerçekleştirilen Açıköğretim Fakültesi (AÖF) ile İktisat ve İşletme fakültelerinin güz dönemi dönem sonu sınavlarındaki ’mükerrer soru’ ile ilgili açıklamada bulundu. Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada güz dönemi dönem sonu sınavında 581 farklı derste 11 bin 620 soru kullanıldığını belirtilerek şöyle denildi:

“Sorular, ders kitaplarının editörleri tarafından hazırlanıyor, test uzmanları tarafından redaksiyonu yapıldıktan sonra soru havuzuna atılıyor. Soru havuzundaki sorulardan ilgili dönem için testler oluşturuluyor ve bu testler editörler tarafından onaylanıyor. 4715 kodlu kitapçıkta yer alan Diplomasi Tarihi testi için de söz konusu süreç belirtilen şekilde yürütülüyor. Sürecin son aşamasında bir soruda yapılan değişiklik testte aynı bilginin sorgulandığı iki farklı sorunun yer almasına neden olmuştur. Bir mükerrerlik söz konusudur. Kamuoyunun da takdir edeceği ve konu uzmanlarının da bildiği gibi 581 farklı ders için hazırlanan 11 bin 620 soru içerisinde meydana gelen böyle bir tekrarın, testlerin güvenirliğini ve geçerliliğini etkilemesi mümkün değil. Sınav sonrası her bir ders için hazırlanan sorular için test ve madde analizi yapılıyor; istatistiki sonuçlara göre testlerin güvenilirliği ve geçerliliği belirleniyor. Geçmişte olduğu gibi bugün de bu tür mükerrerlik içeren durumlarda, gerekli incelemeler yapıldıktan sonra öğrencilerin mağdur olmaması için gerekli tedbirler alınıyor.”

Bir yorum bırakın