AÖF: Sorularla Sınavsız İkinci Üniversite

925
29606

Açık Öğretim Fakültesi, Üniversite mezunlarına veya örgün bir programda okuyan öğrencilere sınavsız ikinci üniversite imkanı sağlıyor. Peki bu imkandan kimler, nasıl yararlanabilir, hangi bölümlerde okuyabilir ? Konunun devamında sınavsız ikinci üniversite hakkında soru cevap ile aklınızdaki soruları cevaplamaya çalışacağız. Aradığınız sorunun cevabını bulamadıysanız konu altına yorum bırakınız.

[ad]

Kimler Sınavsız İkinci Üniversiteye Başvurabilir ? 

BKZ. Kimler Sınavsız 2. Üniversiteye Başvurabilir ?

Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar ile iki veya dört yıllık örgün yükseköğretim bölümlerinde kayıtlı öğrenciler, Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin bölüm ve programlarının herhangi birine okudukları veya mezun oldukları programlardan/bölümlerden farklı olmak kaydıyla İkinci Üniversite kapsamında başvuru yapabilirler.

Not: Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar (AÖF dahil) ile örgün yükseköğretim bölümlerinde kayıtlı öğrenciler Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin lisans bölümlerinden veya önlisans programlarından herhangi birine okudukları veya mezun oldukları programlardan/bölümlerden farklı olmak kaydıyla İkinci Üniversite kapsamında kayıt yaptırabilirler. Yani 2 yıllık üniversite mezunu da olsanız 4 yıllık bölümlere kayıt yaptırabilirsiniz.

Yalnız bu kural Anadolu üniversitesi AÖF 2. Üniversite programı içindir. Atatürk Üniversitesi AÖF önlisans = önlisans, lisans = önlisans & lisansa başvurabilir.

Sınavsız İkinci Üniversite Askerlik Durumlarını Nasıl Etkiler ? 

Örgün öğretim ile birlikte açıköğretim programına kaydolacak erkek öğrencilerin askerlik işlemleri, örgün öğretimdeki statülerine göre yapılır. Bu durumdaki öğrencilerin açıköğretim programlarına kaydolmaları, askerlik işlemleri ile ilgili herhangi bir hak sağlamaz. Açıköğretim programlarına kayıt yaptırdıktan sonra örgün öğretimden kaydını sildiren öğrenciler bu durumlarını belgelendirmek koşuluyla askerlik işlemleri dâhil tüm öğrencilik hizmetinden yararlanırlar.

Bir yükseköğretim programından mezun olan veya halen bir örgün yükseköğretim programında okuyanlardan açıköğretimin bir programına kayıt yaptıranlar, askerlik işlemleri hariç açıköğretimdeki tüm öğrencilik hizmetlerinden yararlanırlar.

Üniversiteler arası ders veya kredi transferi mümkün müdür?

Yukarıdaki koşullarda açıköğretim programlarına kaydolan örgün öğretim öğrencileri veya mezunları, örgün öğretimden açıköğretime veya açıköğretim’den örgün öğretime ders transferi veya kredi saydırma işlemi yaptıramaz.

Bir üniversitede okuyanlar hangi bölümlere kayıt yaptırabilir ? 

Örgün öğretimin herhangi bir programına yerleştirilmiş olan adaylar, yukarıdaki koşullara uymak suretiyle, aynı öğretim yılında kendi alanları dışındaki bir açıköğretim programına kayıt yaptırabilirler.

Kuzey Kıbrıs’ta okuyan öğrenciler de sınavsız ikinci üniversiteye kaydolabilirler mi ? 

ÖSYM’nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki üniversitelerde okuyan öğrenciler de yukarıdaki olanaklardan aynen yararlanırlar.

Yabancı Öğrenciler de sınavsız ikinci üniversite okuyabilirler mi ? 

Üniversitelerin yaptığı yabancı uyruklu öğrenci seçme sınavı ile Türkiye’deki üniversitelere yerleştirilen yabancı uyruklu öğrenciler de başvuruda bulunabilirler. Uyruğundan biri T.C. olup yurt dışı yükseköğretim kurumlarını bitirerek Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından denklik belgesi alanlar da başvurabilirler.

Yurtdışında okuyan öğrenciler faydalanabilir mi ? 

Yurt dışında bir yükseköğretim kurumunda hâlen kayıtlı olan öğrenciler ikinci üniversite kapsamında kayıt yaptıramazlar.

Üniversite mezunları Sınavsız İkinci Üniversiteye girebilir mi ? 

Açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelerden mezun olanlar yukarıdaki koşullarda İkinci Üniversite için başvurup kayıt yaptırabilirler.

Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olamayan (kaydı silinen), herhangi bir örgün yükseköğretim programında kaydı bulunmayan ve halen açıköğretim programlarında okumakta olanlar yukarıdaki olanaklardan yararlanamazlar.

Kayıtlar nasıl yapılıyor ?

Yukarıdaki koşullara uyan lisans veya ön lisans mezunu veya kayıtlı öğrenciler İkinci Üniversite kayıt türünden yararlanabilirler. Adayların kayıtları “İnternet Başvuru” ve “AÖF Bürolarından Kayıt” olmak üzere iki aşamalı yapılmaktadır.

İkinci Üniversite ile ilgili her türlü bilgiyi www.anadolu.edu.tr adresinde  “Açıköğretim” bölümünden takip edebilirsiniz.

Açık öğretim, Sınavsız İkinci Üniversite kapsamında hangi bölümlerde okuyabilirim ?  

AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ   (ÖNLİSANS)    

 1. ADALET
 2. BANKACILIK VE SİGORTACILIK
 3. BÜRO YÖNETİMİ VE YÖNETİCİ ASİSTANLIĞI
 4. ÇAĞRI MERKEZİ HİZMETLERİ
 5. DIŞ TİCARET
 6. ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİM, İLETİM VE DAĞITIMI*
 7. EMLAK VE EMLAK YÖNETİMİ
 8. EV İDARESİ
 9. FOTOĞRAFÇILIK VE KAMERAMANLIK
 10. HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM
 11. İLAHİYAT
 12. İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ
 13. İŞLETME YÖNETİMİ
 14. KÜLTÜREL MİRAS VE TURİZM
 15. LABORANT VE VETERİNER SAĞLIK*
 16. LOJİSTİK
 17. MARKA İLETİŞİMİ
 18. MEDYA VE İLETİŞİM
 19. MENKUL KIYMETLER VE SERMAYE PİYASASI
 20. MUHASEBE VE VERGİ UYGULAMALARI
 21. ÖZEL GÜVENLİK VE KORUMA***
 22. PERAKENDE SATIŞ VE MAĞAZA YÖNETİMİ
 23. RADYO VE TELEVİZYON PROGRAMCILIĞI
 24. SAĞLIK KURUMLARI İŞLETMECİLİĞİ
 25. SOSYAL BİLİMLER
 26. SOSYAL HİZMETLER*
 27. SPOR YÖNETİMİ
 28. TARIM
 29. TURİZM VE OTEL İŞLETMECİLİĞİ*
 30. TURİZM VE SEYAHAT HİZMETLERİ*
 31. YEREL YÖNETİMLER

AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ   (LİSANS)          

 1. FELSEFE                  
 2. SOSYOLOJİ
 3. TARİH
 4. TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI

İŞLETME FAKÜLTESİ   (LİSANS)     

 1. İŞLETME
 2. KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ **

İKTİSAT FAKÜLTESİ   (LİSANS)       

 1. ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ
 2. İKTİSAT
 3. KAMU YÖNETİMİ
 4. MALİYE
 5. ULUSLARARASI İLİŞKİLER

     * Bu programa alınacak öğrenciler staj, klavye sınavı ve uygulama derslerini almak zorundadırlar.

** Bu programa alınacak öğrenciler isteğe bağlı staj yapacaklardır.

*** Özel Güvenlik ve Koruma Ön Lisans Programına kayıt yaptıracak adaylar tam teşekküllü resmi bir hastaneden, bu mesleği yapmayı engelleyecek fiziki ve ruhsal engeli olmadığını, erkek adayların 1.75m’den, bayan adayların 1.65m’den kısa olmadığını belgeleyen yeni tarihli heyet raporu ile sabıka kayıtlarının olmadığını gösteren belgelerini kayıt için AÖF bürosuna vermeleri gerekmektedir.

2012 – 2013 yılı için Sınavsız İkinci Üniversite Kayıt Tarihlerini öğrenebilir miyim ? 

 

 • İnternet Başvuru Tarihi : 01 Ekim 2012 – 19 Ekim 2012
 • AÖF Bürosundan Kayıt Tarihi: 01 Ekim 2012 – 16 Ekim 2012
 • AÖF Bürosundan Mazeretli Kayıt Tarihi: 17 – 18 – 19 Ekim 2012

İnternet başvurumu nasıl yapabilirim ? 

Adaylar, http://kayit.anadolu.edu.tr adresinde “İkinci Üniversite” linkini tıklayarak internet başvurularını yapabilirler. (Site internet başvuru tarihleri içerisinde aktif hale getirilecektir.)

İnternet sitesinden başvuru yapmak, yazıcıdan döküm almak ve bankaya gerekli ücreti yatırmak kayıt için yeterli değildir. Kayıt kılavuzunda açıklanan tüm kayıt belgelerini, kayıt süresi içerisinde mutlaka AÖF bürosuna teslim etmeniz, Öğrenci Bilgi Formunu onaylatarak geri almanız gerekmektedir. Aksi takdirde kaydınız yapılmaz.

925 YORUMLAR

 1. Merhaba. Ben 2 yıllık üniversite tercih ederek okumayı düşünüyorum. Yerleşirsem aynı yıl acıköğretime de kayıt yaptırabilir miyim?

 2. Merhaba ben Açık öğretim Fakültesi 4 yıllık işletme öğrencisiyim.2.sınıftayım.Sınavsız geçiş hakkımı kullanarak Sosyoloji okuyabilir miyim?

 3. iyi günler ben yetenek sınavıyla bu sene antrenörlük bölümünü kazandım ama aynı zamanda tercih yaptım ve açıköğretim spor yönetimi yazdım üniversiteye antrenörlük örgün kaydımı yaptırıp aynı anda açıköğretimden spor yönetimi okuyabilir miyim ilk sene

 4. merhabalar önlisans basım ve yayın teknoloji öğrencisiyim bu bölümü bitirdikten sonra sınavsız olarak istediğim bölüme geçiş yapma hakkım varmı

 5. Merhabalar,
  Ben iktisat ikinci öğretimde okumaktayım ygs sınavına kendimi denemek için girdim açıköğretim önlisans bölümünden dış ticaret bölümüne tercih yaptım gelmedi lakin ben lisans okuyanlar açıköğretim destekliyormuş diye duydum kayıt yaptırabilirmiyim…

 6. merhaba ben yurt dışında uluslararası ilişkiler okuyorum okulumu dondurmayı düşünüyorum dondursam veya Türkiyede açıkögretimden devam edebilirmiyim bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi ?

Bir yorum bırakın