Ara Dönemde Yatay Geçiş Yapılır Mı ?

1
9157

Ara dönemde yatay geçiş genellikle önlisans okuyanlar için düzenlenmektedir. Yani her ara dönemde üniversite içi ve üniversiteler arasında önlisans bölümleri için kesinlikle kontenjan açılır ve geçiş başvuruları alınır. Lisans yani 4 yıllık bölümler için ise ara dönemde (güz yarıyılının sonu) genellikle yatay geçiş başvurusu kabul edilmez.

Güncelleme: Geçtiğimiz yıl YÖK aldığı kararla MYP ile geçişlerde üniversitelere izin verdi. Buna göre üniversiteler isterlerse ara tatilde yatay geçiş başvurusu kabul edeceklerdir.

GNO ile geçişlerde ise yönetmeliğe bağlı uygulama devam ediyor. Önlisans öğrencileri Ocak’ta yatay geçiş için başvurabilirler, lisans öğrencileri için ise ara tatilde GNO ile geçiş pek mümkün görünmüyor.

Ara dönemde yatay geçişi nasıl takip edebilirim ?

Ara dönemde başvurmak istediğiniz üniversitenin 4 yıllıklar için başvuru kabul edip etmeyeceğini öğrenmek için ocak ayında üniversite öğrenci işleri duyurularını takip etmeniz yeterlidir. Örnek vermek gerekirse geçtiğimiz yıl Amasya Üniversitesi ara dönemde geçiş kabul etmiştir.

yatay gecis gribilge

Bu yazıdaki bilgilerin doğruluğu nedir ?

Bazı okuyucularımızın şüphelerini gidermek için doğrudan yatay geçiş yönetmeliğinden yaptığımız alıntıyı kontrol edebilirsiniz. Gribilge.com olarak hiç bir şekilde kaynaksız bilgiye yer vermemekteyiz:

“(5) Önlisans derecesi verilen diploma programlarında yatay geçiş kontenjanları ile başvuru ve değerlendirme takvimi ikinci yarıyıl için Ocak ayı, üçüncü yarıyıl için ise Temmuz ayı içinde ilan edilir. 

(6) Lisans derecesi verilen diploma programlarında; dört yıllık eğitim verenlerde ikinci ve üçüncü sınıfları için, beş yıllık eğitim verenlerde ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıflar için, altı yıllık eğitim verenlerde ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci sınıflar için yatay geçiş kontenjanları ile başvuru ve değerlendirme takvimi Temmuz ayı içinde ilan edilir. ”  Yönetmelik için buraya tıklayınız. 

Not: Birinci sınıflar için ÖSYS puanıyla ara dönemde yatay geçiş yapılabilir. Duyuruları takip ediniz.

Yatay geçiş duyuruları için facebook sayfamızı takip edebilirsiniz: https://www.facebook.com/yataygecisbasvuru

1 YORUM

Bir yorum bırakın