Araştırma Görevlisi Alımlarında Torpil Uyarısı

0
2675

YÖK’ün ÖYP’nin kaldırılması kararının ardından tartışmalar devam ediyor. Bir çok akademisyen ÖYP’yi yapı olarak hatalı bulsa da, kararın torpil ve kayırmacılığın önünü açabileceğini savunuyor.

YÖK’ün gerekçelerini yeterli bulmayan, araştırma görevlileriyle ilgili daha önemli sorunlar olduğunu savunan akademisyen ve eğitimcilerin görüşleri ise şöyle:

ÖYP Kaldırıldı

Vahdet Özkoçak (Öğretim Elemanları Sendikası Başkanı): ÖYP kaldırıldığında sadece puanlara bakarak liyakatli bir şekilde araştırma görevlisi alımının
önüne geçilmiş oldu. Yüksek lisans ya da doktora yapan geçici araştırma görevlisi kadrosu olan 50/d sorunu varken ÖYP’yi kaldırmak ne kadar mantıklı?

Prof. Dr. Tahsin Yeşildere (Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı):Üniversitelerin bilimsel ve akademik yönden niteliklerinin arttırılması için ÖYP’ye ne kadar karşı çıksak da, kayırmacılığın önüne geçmek açısından önemliydi. Kaldırılmasıyla ahbap-çavuş ilişkileriyle niteliksiz elemanların; akraba, eş-dost çocuklarının üniversitede istihdam edilmesi sağlanabilir. Üniversitelerin özgür bırakılması doğru ancak merkezi kriterler belirlenmeli. Aksi takdirde, önümüzdeki 5-10 yıl içerisinde üniversitelerdeki yapı tamamen bitebilir.

İlker Akçasoy (Eğitim-Sen Üniversiteler Şube Başkanı): ÖYP yeni kurulan üniversitelerin talep ettiği bir şeydi. Oralara öğretim üyesi yetiştirmek için kurulmuş bir programdı. Kaldırılmasıyla, bir kadrolaşma amacının güdüldüğünü net şekilde görebiliyoruz. Makbul bulunmayanların işten atılabilmesi için YÖK’e ve üniversite yönetimlerine ciddi kolaylık sağlanacak.

Kaynak: Hürriyet – Esra ÜLKAR

Bir yorum bırakın