Askerdeyken KPSS ile Memur Olunabilir Mi ?

0
1788

KPSS’ye katılacak erkek adayların, askere gidip gitmeme hakkında tereddütleri bulunmakta. Burada karşımıza genel olarak 2 soru çıkmakta.

Askerdeyken KPSS tercihi yapabilir miyim ?

Askerdeyken yerleştirilirsem kurum, askerlik bitene kadar bekler mi ?

Askerlik için başvurup görev yeri belli olduğu hale bakaya kalanlar, KPSS için askere gitmeyen adaylar için önemli olan bu soruları cevaplayacağız.

Askerdeyken KPSS ile memur olabilir miyim ? Atanabilir miyim ? Tercih yapabilir miyim ?

Evet askerlik bunlara engel değildir. DPB bu konuyu şöyle açıklıyor:

Merkezi yerleştirme işlemi neticesinde herhangi bir kamu kurumuna yerleştirilen ancak bu tarihte askerde olması sebebiyle ataması yapılamayan adayların bu hususu süresi içerisinde atanmak üzere yerleştirildiği kurumlara bildirmesi ve askerliğini bitirmesini müteakip bu kurumlara başvurması halinde atamalarının yapılabileceği mütalaa edilmektedir.

Askerdeyken tercih yapılabilir mi ?

Evet askerdeyken KPSS tercihi yapılmasını engelleyecek bir durum bulunmamaktadır.

kpss 2014

Bakaya kalmak KPSS tercihleri açısından sorun mudur?

Başvuru şartları arasında yer alan “askerlikle ilişiğin olmadığına dair belgenin” tercih formunun ÖSYM’ye teslimi tarihi itibariyle sahip olunması gerekmektedir.

Bakaya durumunda olanlara, bir sonraki celp döneminde sevke tabi olduklarına dair belge verilmektedir. Bu belge ile herhangi bir işe başlanamamaktadır. Bakaya durumunda olan kişilerin en son tercih formunu ÖSYM’ye teslimi ettikleri tarihe haklarında açılan davayı sonuçlandırmalıdır. Davanın sonuçlanmaması halinde ilgili aranan askerlik şartını yerine getirememiş olacaktır.

Kısaca askerliği KPSS için ertelemek mantıklı bir davranış olarak görülmemektedir. Adaylar, askerdeyken tercih yapabilir, bir kuruma yerleştirilebilir.

Bir yorum bırakın