Askeri Liselerin Taban Puanları

2013 ALS geride kaldı, öğrenciler sınav sonuçlarının ardından ne yapacaklarını merak ediyorlar. 2012 yılına göre Askeri liselerin taban puanları aşağıda belirtilmiştir. Şehir ve gazi çocukları için puanlar daha düşüktür.

Sınavın ardından barajı geçen adaylar, ilgili komutanlık tarafından mülakata tabii tutulurlar. Yani barajı geçmek liseye girildi anlamına gelmez.

Askeri Liselerin Taban Puanları

Kuvvet/Okul

Tespit Edilen Baraj Puanı

Şehit/Gazi Çocukları Baraj Puanı

K.K.K.lığı (Kuleli ve Maltepe Askeri Lisesi)

84

75,60

Dz.K.K.lığı (Deniz Lisesi)
Hv.K.K.lığı (Işıklar Askeri Hava Lisesi)
GATF Adına Maltepe Askeri Lisesi

85

76,50

Bando Astsubay Hazırlama Okulu

77

65,45

Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları ile Gülhane Askeri Tıp Akademisi Komutanlığınca yazılı sınav sonucuna göre belirlenen baraj puanlarını aşan adayların, 2. seçim aşamalarının yapılacağı Hava Harp Okulu Komutanlığında hazır bulunacakları tarih www.tsk.tr ve www.dzkk.tsk.tr İnternetadreslerinde yayımlanacaktır. Adayların adreslerine ayrıca bir tebligat yapılmayacaktır. Yazılı Sınavda belirlenecek baraj puanlarını aşan tüm adaylar, 2. seçim aşamasına katılmaya hak kazanmış olurlar. Okula girmeye hak kazanmış sayılmazlar. Kuvvet Komutanlıklarının baraj puanlarını aşan adaylar, belirlenen tarihte Hava Harp Okulu Komutanlığında yapılacak olan Ön Sağlık Muayenesi, Bedeni Yetenek Sınavı, Psikoteknik Testi (Yalnız Hv.K.K.lığı için), Müzik Yetenek Testi (Yalnız Bando Astsubay Hazırlama Okulu için), Mülakat ve Sağlık Muayenesi aşamalarından geçeceklerdir.

hava kuvvetleri

a) Ön Sağlık Muayenesi

Uzman doktorlar tarafından aday öğrencilerin fiziksel görünümleri incelenerek, boy ve kiloları ölçülmekte, sağlıkla ilgili koşulları taşıyıp taşımadıkları tespit edilmektedir. Ön sağlık muayenesinde yetersiz bulunan adayların diğer aşamalara katılmasına izin verilmez.

Adayların sınavlara gelmeden önce, çıplak vücut ağırlığı ile ayakkabısız boy uzunluğunun sağlıklı bir şekilde mutlaka ölçülmesi gerekmektedir. Yaşının gerektirdiği boy uzunluğu ile boy uzunluğuna uygun vücut ağırlığına sahip olmayan adaylar bu aşamada elenmektedir.

b) Bedeni Yeterlilik Testleri: Adayların çabukluk, çeviklik, kuvvet ve kondisyonunu meydana çıkaracak testler uygulanmaktadır.

Uygulanacak testler aşağıdadır:

Test Türü 1. Grup Barajı (13-14 Yaş) 2. Grup Barajı (15-16 Yaş)

400 m. Koşu 85 saniye 80 saniye

Durarak Uzun Atlama 160 cm. 170 cm.

Mekik (1 dakika) 30 tekrar 35 tekrar

Basketbol Topu Fırlatma 7 metre 8 metre

Belirtilen testlerden 2 veya daha fazlasından başarısız olan adaylar elenir.

Bedeni yetenek sınavına önceden çalışarak hazırlıklı olarak gelinmelidir. Yukarıda belirtilen barajlara ulaşamadıkları hâlde sınavlara gelen adaylar elenmektedir. Bu durum, adayların gereksiz harcama yapmalarına neden olmaktadır. Bedeni yetenek sınavı ile ilgili daha detaylı bilgiye Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarının İnternet adreslerinden ulaşılabilir.

c) Psikoteknik Testi (Yalnız Hv.K.K.lığı için)

Hava Kuvvetleri Komutanlığı adına Işıklar Askerî Hava Lisesinde okumak için başvuran veya tercihleri arasında Hava Kuvvetleri Komutanlığı bulunan adaylara uçuşa yatkınlıklarını ölçmek amacıyla bilgisayar önünde psikoteknik test uygulanır. Bu test adayların el-göz-ayak koordinasyonunu, dikkat ve tepki hızını ölçecek şekilde tasarlanmıştır. Psikoteknik testinde başarısız olan aday sadece Hv.K.K.lığını tercih etmiş ise elenir.

ç) Müzik Yetenek Testi (Yalnız Bando Astsubay Hazırlama Okulu için)

Adaylar gruplar hâlinde salona alınır. Test hakkında kısa bir bilgi verildikten sonra teste başlanır.

Müzik Yetenek Testi 3 kısımdan oluşmaktadır.

1) Melodi Tekrarı: Adaylardan, basit bir okul şarkısını piyano eşliğinde farklı tonlarda söylemeleri istenir. (Piyano eşliği görevli öğretmenler tarafından yapılacaktır.)

2) Ritm Tekrarı: Adaylardan eliyle masaya vurmak suretiyle kendisine gösterilen ritm kalıbını aynen tekrarlamaları istenir.

3) Fiziki Uygunluk: Adayların üflemeli çalgı çalabilmesi için gerekli olan uygun çene, ağız ve diş yapısına haiz olmaları gerekmektedir. Bu husus Müzik Yetenek Testi için görevlendirilmiş personel tarafından incelenecektir.

d) Mülakat

Görüşme yoluyla adayın konuşma yeteneği, ses tonu, heyecanını kontrol edebilmesi, çok yönlü düşünme yeteneği, davranışlardaki denge, kendine güven, kendini ifade edebilme yeteneği, askerliğe yatkınlığı ile diğer bireysel özellikleri gözlenerek değerlendirilir.

e) Sağlık Muayenesi

Kara ve Deniz Kuvvetleri Komutanlıkları ile Gülhane Askeri Tıp Fakültesi için uygulama:

Mülakat sonrasında başarılı olan adaylar, sağlık muayenesine sevk edilirler. Sağlık muayenesi sonucunda “Askerî Öğrenci Olur.” kararlı rapor alanlardan puan sırasına göre asil ve yedek adaylar belirlenir ve sırasıyla asil adaylardan başlamak üzere kontenjan kadarının kesin kaydı yapılır.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı için uygulama:

Mülakatı geçen adaylar, uzman hekimlerden oluşan bir heyet tarafından sağlık muayenesinden geçeceklerdir. Muayene sonucunda “Askerî Öğrenci Olur. Uçucu Yetiştirilmeye Elverişlidir.” kararlı rapor alan adaylar genel başarı durumuna göre sıralanır. Bu puan sırasına göre “Asil” ve “Yedek” adaylar belirlenir.

Adaylar komisyonları yanlış bilgilendirmeleri durumunda bütün aşamalarda başarılı olsalar bile kesin kayıt işlemleri yapılmayacaktır. Bu durum, adayların gereksiz harcama yaparak güç durumda kalmalarına neden olmaktadır.

Öte yandan, başvuru koşullarını taşımadığı ve askerî öğrenci olmaya engel durumları olduğu tespit edilen askerî lise veya astsubay hazırlama okulu öğrenci adaylarının, ilgili yasal mevzuat çerçevesinde, eğitim ve öğretimin herhangi bir aşamasında okulla ilişikleri kesilmektedir.

Etiketler: , ,

  

470 Yorum : “Askeri Liselerin Taban Puanları”

 1. resul 17 Şubat 2015 Saat: 17:35 #

  Ben daha 11 yaşındayım allha izin verirse İzmir maltepe lisesini kazanmak istiyorum ama kaç puan olduğunu bilmiyororum lütfen bana yardımcı olun lütfen yaşımada gülmeyin ve yardım edin lütfen çarezizim

  • Volkan 24 Şubat 2015 Saat: 16:02 #

   Abim ben 8.sınıfa gidiyorum bende Maltepe Akeri Lisesine gitmek istiyorum 8.sınıfa geldiğinde size okulda sölicekler askeri lise sınav tarihlerini başvuru yapıyorsun sınava giriyorsun fen matematik sosyal derslerinden eğer barajın üstünde not alırsan seni mülakata çağırıyorlar nasıl konuştuğuna neden subay olmak istediğini filan soruyorlar ondan da geçersen sağlık testine giriyorsun bir sıkıntı yoksa okulda sana sporla ilgili birkaç şey yaptırıyorlar (mekik,koşu) gibi onuda geçersen son bir sağlık testi daha sonra okula giriyorsun uzun uzun yazdım gözünü korkutma çalışırsan yaparsın seni anlıyorum hiçbir şey gözünü korkutmasın iyi çalışmalar :D

  • alpercem 25 Şubat 2015 Saat: 16:41 #

   olum bak ben 14 yaşındayım 8 e gidiyorum kçum sen ilk önce kendi derslerini geç bi 8 e gel sona teog diye bişey var onu kazan çok ders çalış ama sakın vazgeçma sıkılacağın zamanlar olabilir ağlıyacağın zamanlar olucak ama sakın vaz geçme tmmı koçum hadi başarılar:)

 2. melis 24 Şubat 2015 Saat: 17:32 #

  14 yaşındayım 8.sınıf öğrencisiyim 75 genel ortalamam daha 8.sınıfın ortalamasını bilmediğim için bir sayı verdim boyum kilom normal ama kara kuvvetlerine girmek istiyorum 85 yazmış girebilirmiyim aslında polis olmak istiyordum ama kolejler kapatılınca askerlik bölümünü seçmek istedim yardımcı olursanız ayrı bir sınavı mı var yoksa teog puanı mı?

 3. alpercem 25 Şubat 2015 Saat: 16:42 #

  Resul san dedim haaa– bu arda volkan sanada başarılar inşallah allah izin ederse ikimizde kuleliye gideriz tmm

 4. kerem 06 Mart 2015 Saat: 19:07 #

  o nasıl uçak öyle
  adı ne acaba

 5. sinan 13 Mart 2015 Saat: 12:09 #

  ben lise hazırlıkta okuyorum ve askeri okula gitmek istiorum ama sınav tarihi geçmiş olarak gözüküyor nasıl katılabilirim.

Bir Cevap Yazın


Site içinde arama yapabilirsiniz: