Askerlere Telefon Hakkı Uygulamasının Detayları

0
1139

Zorunlu askerlik yapanlar için 20 Nisan’dan itibaren cep telefonu kullanımına sınırlı izin getirileceğinin duyurulmasının ardından bir çok asker, uygulamanın hangi koşullarla sınırlandıracağını merak ediyor. İlgili yasal düzenlemede şu tarz sınırlamalar mevcut olacaktır:

  • Erbaş ve erler için özel SIM kart üretilecek.
  • Bu kartların takılacağı telefonlar mesainin olduğu 08.00 ile 18.00 saatlerinde kullanılamayacak. Söz konusu saatlerde bu SIM kartlar mobil iletişim operatörleri tarafın erişime otomatik olarak kapatılacak. Mesai saati bitiminde ise asker hatları yeniden görüşmeye açılacak.
  • Asker hatlarıyla sadece ikisi sabit hat, beşi cep telefonu hattı olmak üzere yedi numara ile görüşme yapılabilecek. Mobil operatörlerinin geliştireceği bir yazılımla asker hatları, mesai saatleri dışında söz konusu yedi numara için iletişime açık olacak.
  • Askerler akıllı telefon olarak tabir edilen yeni nesil telefonlardan kullanamayacak. Telefonlarda internet, fotoğraf-video çekme, ses kaydı, radyo gibi özellikler olmayacak.

Uzmanlara göre akıllı telefon yasağının devam edecek olması, eski telefonlara yönelik talebi arttıracak. Talep sonucu 100 milyon TL’yi aşan ölçüde yeni bir pazarın meydana geleceği belirtiliyor.

Bir yorum bırakın