Askerliğe alınma yaşı 21 oluyor

0
1148

Yeni yasa tasarısı ile askerliğe alınma yaşının 21’e çıkartılması öngörülüyor. Komuta kademesinin soruşturulma usullerini yeniden düzenleyen kanun tasarısına göre Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları, görevleriyle ilgili suçlarından dolayı Yüce Divan’da yargılanacak. Tasarı yasalaşırsa, askerliğe alınma yaşı 21 olacak.

Güncelleme: Milli Savunma Bakanı Yılmaz, askere alma yaşında hiçbir değişiklik olmadığını belirterek, “Tasarıdaki yaş, kanunda belirtilen yaşla aynı yaş” dedi.

Diğer değişiklikler:

Kuvvet komutanları ve genelkurmay başkanları için soruşturma açma izni ise başbakan tarafından verilecek.

Başbakan onayı olmazsa soruşturma ve inceleme yapılamayacak.

Başbakanın onayıyla yapılacak soruşturma üç kişilik bir soruşturma kurulu tarafından yürütülecek ve sonuç bir raporla başbakana sunulacak.

Başbakan, kamu davası açılmasına gerek görmezse soruşturma kurulu genelkurmay başkanı ve kuvvet komutanları için “kovuşturmaya yer yoktur” kararı verecek ve bu karar kesin olacak.

askeri lise sinavi

Ayrıca isimsiz, imzasız, adressiz veya takma isimle yapıldığı anlaşılan ve belli bir olayı nedeni içermeyen delilleri dayanakları gösterilmeyen ihbar ve şikayetler işleme konulmayacak.

Tasarıya göre, kuvvet komutanlarının görev süreleri de yaş haddine kadar birden fazla kere uzatılabilecek.

Mevcut uygulamada, 65 olan yaş haddini aşmamak kaydıyla kuvvet komutanlarının görev süresi sadece bir yıl uzatılabiliyordu.

 

Bir yorum bırakın