Askerlik Tecil İçin Gerekli Belgeler

6
17462

Bu konuda askerlik tecil (erteleme) için gerekli belgelerden ve işlem sürecinden bahsedeceğiz. Öncelikle işlerinizin çabuk halledilmesini istiyorsanız erkenden askeralma dairesine gitmelisiniz. Bu yer 9’da açılsa da insanlar 8’den itibaren sıra oluşturmaya başlıyorlar. Şubeler saat 18:00’a kadar açık.

Askerlik Tecil için gerekli belgeler şunlardır

6 Vesikalık Fotoğraf (Bu sayı işleme göre değişebiliyor, kesinlikle yanınızda vesikalık bulundurun)

Nüfus cüzdanının aslı ve 3 tane fotokopisi (ek fotokopi de istenirse orada çektirebilirsiniz)

Not: Nüfus cüzdanındaki fotoğrafınız çok eskiyse sizi geri gönderebilirler, nüfus cüzdanınızı yeniletmeniz için.

Mezun olduğunuz programın diploması (Lise, Üniversite diplomaları) ve 2 fotokopisi

Okuyorsanız aktif öğrenci olduğunuza dair okulunuzdan öğrenci belgesi alınız (öğrenci işlerinden temin edilebilir)

askerlik tecil

Askerlik tecil/erteleme işlemleri nasıl yapılıyor ?

Okullar genelde öğrenim bilgilerinizi askeralma dairesine gönderiyorlar ancak bir sorun olması ihtimalinde, öğrenci belgenizle gidip işleminizi yaptırabilirsiniz. Kaçağa düştüm diye korkmanıza gerek yok okuduğunuz müddetçe (ve yaş 29’u geçmediği sürece )

Belgeleri tamamladıktan sonra dediğimiz gibi erkenden asker alma dairesine gidin. Girişte tecil için geldiğinizi söylerseniz size 2 aynı belge verecekler orada tecil ettirmek istediğinizi belirten şıkkı seçeceksiniz. Bu arada formu doldururken, güncel adres bilgilerinizi isteyecekler.

Tecil işleminizi yabancı şubeden yaptırıyorsanız fax işlemleri uzun sürebilir. Sistem oldukça yavaş işlediğinden tecil yaptıracağınız gün başka program yapmayın 🙂

6 YORUMLAR

  1. Merhaba,
    Hocam benim bir sorum olucak;
    Yıl 2013 ve bazı duyumlar aldım mesela her askerlik şubesinin bir celp dönemi var. Benim şubenin celp dönemi şubat. Yani ben şubattan başka celp döneminde askere gidemem mi? şubatı kaçırdım diyelim, bir dahaki şubatımı beklicem? yani 1 yılmı beklicem?
    Tşkkrler

  2. S.a ben 2012 ihl mezunuyum tecil sansim varmi acaba ösymye sınavsız geciş icin bas vurum acaba onuada götursem iyi olurmu cevap verirseniz sevinirim

  3. selamun aleykum ben muayene oldumda ne zaman gideceğimi nerden öğrenecem internetten öğrenebilme şansım var mı yardımcı olurmusunuz

  4. Hocam ben aöf okuyorm ben tecil ettrmştim ama tecil surem bitti tekrar tecil yaptrcakmiyim yoksa aof kendilignsentecil yapiyor mu ? Teşekkürler şmdiden..

Bir yorum bırakın