Atanamayan Öğretmenler İçin Formasyon ve Eğitim Fakültesi Düzenlemesi

0
1556

YÖK, fen ve edebiyat fakültesi öğrencilerinin öğretmen olabilmesinin önünü açan pedagojik formasyon kontenjanlarına sınırlama getirdi. Uygulamanın asıl amacı atanamayan öğretmen sayısını azaltmak olurken, eğitim fakültelerinde 2. öğretimlerin kapatılacağı da öğrenilen başka bir düzenleme.

Formasyon için bu yıl 15 bin kontenjan ayrıldı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), öğretmen ihtiyacını belirlediği çalışmasını iletmesinin ardından YÖK, önemli bir karara imza attı. Bu yıl, pedagojik formasyon programı açma yeterliliğine sahip üniversitelere verilen kontenjan 15 bin olarak belirlendi. Eğitim fakültelerinde ikinci öğretim kaldırıldı. Eğitim fakültesi olan ve bu eğitimler için tüm şartları taşıyan 108 üniversitede pedagojik formasyon verilecek. Türkiye’den 103, KKTC’den ise 5 üniversite programı açabilecek. En çok kontenjan alan üniversiteler ise 400 kontenjan ile Atatürk, İstanbul, Marmara üniversiteleri oldu. YÖK’ten yapılan açıklamada, MEB ile yazışmalar sonucunda öğretmen ihtiyaç analizlerinin yapıldığı ifade edilerek, şöyle denildi:

“Uzmanlarla yapılan çalışmalar sonucu, başta eğitim fakülteleri olmak üzere istihdam sıkıntısı çekilen bazı programların kontenjanlarında tedrici olarak azaltmaya gidilmesi ve ikinci öğretim programlarının da tamamen kapatılması konusunda bir mutabakat oluştu. Bu bağlamda, Milli Eğitim Bakanlığı’nca hazırlanan Öğretmen Strateji Belgesi üzerindeki çalışmalar devam ediyor. MEB’in öğretmen ataması yaptığı pek çok alanda ihtiyacın çok üstünde öğretmen adayının atanma talebinde bulunduğu da kamuoyunun malumu. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde öğretmen adayı yetiştirme programları incelendiğinde, lise öğretmenlerinin giderek artan oranda Lisansüstü Eğitim Programları yoluyla yetiştirilmeye başlandığı gözleniyor. Diğer taraftan okullardaki eğitimin niteliği açısından, geniş bir aday öğretmen havuzu içinden seçim yapmak imkânının da bütünüyle ortadan kaldırılmaması icap ediyor. İsteyen herkese pedagojik formasyon belgesi vererek gençlerimizi gereksiz bir beklenti içine sokmak da doğru değil.

pedagojik formasyon

 

BU YIL 15 BİN KONTENJAN AYRILDI

OCAK 2014’te ÖSYM kanalıyla 30 bin, Haziran 2014’te 40 bin, Haziran 2014’te YÖK kanalıyla 55 bin 150, Eylül 2014’te ise 69 bin 530 kontenjan verildi. 2015 Ocak ayında pedagojik formasyona 45 bin kontenjan ayrıldı. Bu yıl ise pedagojik formasyon programı açma yeterliliğine sahip üniversitelere tahsis edilen toplam kontenjan 15 bin olarak belirlendi. Kontenjandaki ciddi düşüş, pedagojik formasyon programının biteceği tartışmalarına yol açtı.

Bir yorum bırakın