AUZEF Uzaktan Eğitim Sınavları Sadece İstanbul’da Yapılacak

0
1637

Türkiye’nin 81 ilinden 100 binin üzerinde öğrencinin eğitim aldığı AUZEF, sınavlarını sadece İstanbul’daki sınav merkezlerinde yapacağını açıkladı.

 

Final ve bütünlemeler sınav merkezlerinde yapılıyor:

Vizeleri internet üzerinden, final ve bütünlemeleri ise bu illerdeki sınav merkezlerinde gerçekleştiren üniversite, bu yıl yaptığı kısa duyuruda, 47 ildeki sınav merkezlerinin iptal edildiğini, tüm sınavların sadece İstanbul’da yapılacağını açıkladı. Duyuruda, “Aşağıda listesi verilen İstanbul Üniversitesi Uzaktan Öğretim Programları’nın sınavları 2015- 2016 eğitim- öğretim yılından itibaren sadece İstanbul’da yapılacaktır” denilerek, bölümler sıralandı.

istanbul_universitesi_logo

Öğrenciler karara tepkili

Üniversitenin bu kararı, uzaktan eğitim alan Türkiye’nin birçok ilindeki öğrencilerin tepkisine yol açtı. Telefon, e-mail ve sosyal medya üzerinden binlerce şikayet ileten üniversite öğrencileri, başvurularına yanıt alamamaktan yakındı. 100 binin üzerinde öğrencinin uzaktan eğitimi seçmesinin ciddi nedenleri olduğunu belirten öğrenciler, “Kimi evli, kimi bir işyerinde çalışıyor, kiminin maddi imkanları başka bir ilde okuması için yeterli olmadığı için bu öğrenciler uzaktan eğitimi tercih etti. Tercih edilirken de 47 ilde sınav merkezleri vardı. Bu karar binlerce öğrenci için hem ciddi bir maddi yük hem de İstanbul’a sınav için zaman ayıramama gibi problemler oluşturacaktır” diye yakındı.

Üniversite yönetimine ulaşamamaktan da şikayetçi olan uzaktan eğitim öğrencileri, şikayetleri BİMER’e de ileterek, “Bu durum uzaktan alınan bir eğitim olması sebebiyle tercih edilen fakültenin, evli, bekar, yaşlı, genç, maddi durumu iyi ya da kötü ayrımı yapmaksızın öğrencilerini mağdur ettiği gerçeğini gözler önüne seriyor” diye isyan etti.

Bir yorum bırakın