Avcı: İstemeden İmam Hatip’e Yerleştirilen Öğrenci Sayısı Aslında 209

0
1534

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, TEOG yerleştirmeleriyle istemediği halde İmam Hatip’e yazdırılan öğrenci sayısı hakkında bilgi verdi: TEOG sonucu istemediği halde imam hatip liselerine yerleştirilen öğrenci sayısını yanlışlıkla 2 bin olarak açıkladığını belirterek bu sayının 209 olduğunu söyledi. Uzak ve isteği dışındaki okullara yerleştirilen öğrencilere yönelik ise “Sistem çemberi geniş tutabiliyor” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, dün akşam TRT’de katıldığı bir programda gündeme yönelik değerlendirmelerde bulundu. Bakan Avcı, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında istemediği halde sistem tarafından imam hatip Anadolu liselerine 209 öğrencinin yerleştirildiğini açıkladı. Bunun nedenini ise hiçbir okul tercihinin yapılmaması olarak belirtti.

milli egitim bakanı nabi avcı

Nabi Avcı:
“Geçtiğimiz yıllarda Seviye Belirleme Sınavı (SBS) vardı, onu kaldırdık. Senede bir kere yapılıyordu. Onunla öğrenciler liselere yerleştiriliyordu. Adaylar “Yarış atına dönüyor”, “Test tost çocukları” gibi klişeler vardı. Dershaneler de buna göre şekillenmişti. Biz de tek sınav olmasın dedik. Yıl içinde yapılan yazılılardan öğrencilerin aldıkları notları toplayıp, birinci ve ikinci dönemde kendi okullarında kendi sınıflarında telafisi olan bir denetimli yazılıları da yapalım dedik.
Ortaokulu bitiren 1 milyon 300 bin öğrenci var. Eskiden 70’e yakın okul türü vardı şimdi 6 temel başlık altında topladık. Sosyal bilimler, fen, anadolu, Anadolu meslek, imam hatip, çok programlı Anadolu liselerimiz var. Ortaokulu bitiren 1 milyon 300 bin çocuğun geçmişteki başarıları, yerleştirme puanları bulunuyor. Bunlara göre yerleştiriyoruz. E-okul programı var. Burada 15 okulluk bir tercih listesi yapılıyor. Adaylar, bu okulların geçmiş yıllarda hangi puan ve yüzdelik dilime göre öğrenci aldığına bakıyor ve ona göre tercih listesi oluşturuyorlar. Özel okullar da var ama onlar bu sistemde gözükmüyor.
Adaylar A grubunda 15 okul tercih ediyor. Ama bunlara yerleşmezsen ikinci tercih listeni yaz diyoruz. Burada okul adları değil okul türleri var. Sosyal bilimler, Anadolu liseleri gibi 6 okul türü var dedik. “Bunların hangisine seni yerleştirelim?” diyoruz. Öğrenci bunlardan dördünü seçiyor. Müracaat bittikten sonra makine otomatik olarak aramaya başlıyor ve 15 okuldan birine puanı yetiyorsa ona göre, birinci ikinci seçtiği okul türüne göre yerleştiriyor. Böyle yerleştirilen öğrenci sayımız 1 milyon 50 bin. Yani 1 milyon 300 bin öğrencimizin 1 milyon 50 bini, 15 tercihinden birine yerleşti.”

Bir yorum bırakın