Bahar döneminde merkezi puanla yatay geçiş hakkı ve merak edilenler

36
6087

Merhabalar, geçtiğimiz günlerde YÖK, bahar döneminde merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş yapılabileceği konusunda bir duyuru yayınladı. Buna göre bahar dönemi öncesi yatay geçişler üniversitelere bırakılırken, bu yazımızda öğrencilerin merak ettiği kısımları cevaplamaya çalışacağız.

Öncelikle YÖK’ün duyurusuna buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. (Yatay geçişe dair kurallar duyurudadır)

Bilgilendirmeler:

Öğrencilere bahar dönemi merkezi yerleştirme puanıyla ile yatay geçiş hakkı tanındı ama bu konuda karar üniversitelere bırakılmıştır. Kısaca bir üniversite istemez ise bahar döneminde merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş kontenjanı açmak zorunda değildir. Dolayısıyla her üniversiteye geçiş yapamayabilirsiniz.

kpssye kimler girebilirBu karar halihazırda yapılan önlisans yatay geçişlerini etkilememektedir.

Kontenjanlar bölümün öğrenci sayısının %20’sine kadar belirlenebilecektir. Kısaca 100 kontenjanı olan bir bölüm için 20 kişilik kontenjan açılabilir.

Merkezi puanla yatay geçiş sadece bir defa yapılabilecektir.

Özel Yetenek Sınavı ile bir yere yerleşenler puanları ile Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci almayan bir yere yerleşebilirler. Ancak, özel yetenekle öğrenci alan bir yere geçiş yapmak şu an için mümkün değil.

Duyuruları nereden takip edeceğim ?

Yatay geçiş duyuruları tek tek üniversitelerin sitesinden yapılacaktır. Bunun için öğrenci işleri daire başkanlığı sayfalarını takip ediniz. Eğer şartları karşılıyorsanız ÖSYM sınav sonuç belgenizle başvuru yapabileceksiniz.

36 YORUMLAR

 1. İsteğe bağlı hazırlık okuyorum ve büyük ihtimalle sınıfta kalacağım bu merkezi yerleştirme sene sonunda yani normal tarihlerinde yapilacak mi ve su anda hazirli sınıfında olduğum halde başvuru yapabilir miyim

 2. Konuyu iyi anladım fakat neler yapılması gerektiğini pek bilmiyorum. Mesela şuan kayıtlı olduğum okula gidip edinmem ya da almam gereken bir belge vs. bir şey var mı yoksa sadece o sene aldığım puanın yazılı olduğu sıvan sonuç belgesi yeterli mi? Birden fazla okula gidip başvuruda bulunabiliyor muyum? Madde madde yazan bir yer bulamadım bunları. Şimdiden teşekkür ederim.

  • öncelikle geçiş yapacağınız üniversitenin yatay geçiş ilanını bulun. o ilanda belgeler yer alacak onları okulunuz öğrenci işlerinden temin edebileceksiniz. birden fazla okula başvuruda bulunabilirsiniz.

 3. Meraba ben şu an aksarayda işletme okuyorum ve burdan kurtulmak istiyorum anlamadığım konu
  1.yatay geçiş kontenjanlarında myo kont. Var lisans okuyan geçiş yapabiliyormu?
  2.ben işletme okuyorum ya mesela tarih bölümüne geçiş yapabiliyomuyum?
  3.geçiş yaparsam 2. Dönemmi okula devam edeceğim yolsa seneye füz döneminde mi devam edecegim? Çok teşekkürler 🙂

  • lisans için GNO ile yatay geçiş temmuz ayında yapılır.
   2. sadece benzer bölümlere geçebilirsiniz.
   3. kaldığınız dönemden devam eder ek ders alabilirsiniz.

 4. Zorunlu hazirlik sınıfındayım büyük ihtimal de geçemeyeceğim okuduğum bölümün türkce egitimine geçebilirmiyim yardimci olurmusunuz?

 5. okuduğum üniversitede bütler ocak ayının sonunda yapılcak güz dünemi için bi büte kaldım bahar döneminden zaten bir alttan dersim var. fakat okulların yatay geçiş başvuruları da genelde ocak ayında bitiyor transkriptimi şu an çıkartıp göndersem o dersim ff gözükecek sizce bu şekilde şansım var mı

 6. Ben hemşirelik okuyorum birinci snfm merkezi yerleştirme puanmla başka bölüme ya da başka bir üniversiteye geçiş yapabiliyor muyum? Ayrica agnoyla geçiş yapabilmek için temmuz ayına kdr mı beklemem gerekiyo cvplrnz için şimdiden çok tşk ederim

 7. Bir okul var ve geçen sene yeni bir bölüm açılmış. (Uluslararası İlişkiler) Bu, benim okumak istediğim bölüm. Fakat, benim sınava girdiğim yıl yani 2012’de okulun bu bölümü yoktu. Bir ya da iki sene önce açılmış. 2012 tercih kılavuzunda bu bölüm yer almıyor ki zaten yoktu da. Dolayısıyla da o yıl ki puanı hakkında bir bilgim yok. Ne yapmam gerekiyor? Bu şekilde olan, yaşı bizden genç bölümleri biz tercih edemiyor muyuz?

 8. merhabalar.ben kocaeli üniversitesinde işletme 1.sınıfa devam ediyorum fakat 2 yıllık bir sağlık bölümü istiyorum .bunun için ygs sıınavına başvurdum .yatay geçiş ile de şansım varmı bunu merak ediyorum ?

 9. Merhaba, ben istanbul universitesi turizm isletmeciliginde lisans egitimi almaktayim. Akdeniz univeristesi turizm isletmeciligine merkezi yerlestirme puaniyla gecis yapmak istiyorum. 1. Sinifta kaldigim icin tekrar okumaktayim. bu yatay gecis icin engel midir.? benim girdigim yil bolum ogrenci almamis. Suanki puanina gore de benim puanim 2 kati. Sansim yuksek midir.?

 10. Selam ben ilahyat hazirlik okuyorum. Buyuk bi ihtimalle sınıfta kalacam bende uluslar arasi ilişkilere gecmek istiyorum. Ama bu sene ygs ye girdim etkiler mi gecişi?

 11. Merhaba ben merkezi sistemle yatay geçiş yapmak istiyorum ama temmuz ayında ve ben şimdi okulda 1. Öğretim de okumaktayim geçmek istediğim okulun öss puanı 2. Öğretim e yetiyor ve Altan dersim var acaba 1.ogretim den 2. Öğretime başka bir üniversiteye öss puanı ile geçiş yapabilir miyim ?

 12. ben şu anda ingilizce işletme okuyorum .bu bölümden özel yetenek sınavıyla öğrenci alan grafik bölümüne merkezi yerleştirme sınavı sonucuyla (2014 ygs puanı) yatay geçiş yapabilirmiyim

Bir yorum bırakın