Bakan Yılmaz: Öğretmene, performans kriteri getireceğiz

0
1067

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, öğretmenlere yönelik açıklamalarda bulundu. Yılmaz konuşmasında yeni performans sistemine değinirken, eğitimin her zaman için birincil öncelik taşıdığını söyledi.

Yılmaz: “Eğitimden daha önemli ve öncelikli bir konu yoktur. Geçmişe göre iyiyiz. Öğretmene, performans kriteri getireceğiz. İstiyoruz ki öğretmen öğretmene, veliler öğretmenlere, bütün öğrenciler öğretmenlere not versin. Doğrusu budur. Türkiye’nin geleceği öğretmenin ellerinde şekillenecek”

Türkiye’nin en önemli konusu eğitimdir

“Milli Eğitim Bakanlığı bu ülkenin geleceğini inşa eden bakanlıktır. Türkiye’nin en önemli konusu eğitimdir. Eğitimden daha önemli ve öncelikli konu yoktur. Dolayısıyla eğitime önem veriyoruz, öncelik tanıyoruz. 2002’de eğitime yüzde 10 pay ayrılırdı bunun karşılığı 11 milyar liraydı. Şimdi 122 milyar lira ayırıyoruz. Geçmişten kat kat fazla eğitime önem veriyoruz. Eksiklerimiz, hatalarımız, daha çok yapmamız gerekenler olabilir. Ancak geçmişte verilmediği kadar eğitime önem veriyoruz. İddiamız o ki 80 yılda yapılan derslik ayısı sayısı kadar derslik yaptık. Türkiye’de 270 binin üzerinde derslik yaptık. İlkokullarda derslik başına düşen öğrenci sayısı 36 iken şimdi 25’e indi.

Öğretmenlik itibarını koruyor:

“İstanbul Üniversitesi’nde bir araştırma yapılmış. En itibarlı meslekler arasında birinci sırada doktor, ikinci sırada öğretim üyesi, üçüncü sırada hakim ve dörtdüncü öğretmen. Gurur duydum. Öğretmenlik itibarlı meslektir. Bunu daha yükseltmemiz lazım. Bunu önümüzdeki dönemde yapacağız. Sözleşmeli öğretmenlik sistemine devam edeceğiz. Türkiye’nin geleceği öğretmenin ellerinde şekillenecek. Öğretmen ne kadar iyi olursa öğrencimiz o kadar olacak. Geçmişe oranla iyi noktadayız. Biz üstümüze düşeni yaptık. 2002’de bütçeden ayrılan pay yüzde 10 şimdi yüzde 20’ye yakın. Yüzde 100 arttırım yapmışız. OECD ülkeleri arasında eğitime ayrılan pay yüzde 5.2 Türkiye’de eğitime ayrılan pay yüzde milli gelirden yüzde 5.8. Gelişmiş ülkelerin hemen hemen hepsinden çok daha fazla milli gelirimizden eğitime pay ayırıyoruz. Okullar açıyoruz, derslikler yapıyoruz.”

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/bakan-yilmaz-turkiyenin-gelecegi-ogretmenin-ellerinde-sekillenecek-40406785 (AA)

Bir yorum bırakın