Bakaya Kalanları ve Asker Kaçaklarını Polis Bulacak

0
1595

Milli Savunma Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı arasında imzalanan “Yoklama kaçağı ve bakaya bilgilerinin elektronik ortamda paylaşımına dair usul ve esaslar hakkında protokolü”yle askeri inzibatın görevi polise devredildi. Emniyet Genel Müdürlüğünün karşı çıkmasına rağmen artık polis asker kaçaklarını ve bakaya kalanları takip edecek. 

Protokol sayesinde Milli Savunma Bakanlığı, yoklama kaçakları ve bakayaların bilgilerini on-line olarak İçişleri Bakanlığı’na aktaracak.

Kolluk güçlerince ülke genelinde yapılacak denetimlerde kişilerin askerlik durumları da GBT’den sorgulanacak.

Yoklama kaçakları ve bakayaların GBT (Genel Bilgi Toplama) sistemine eklenmesi Türkiye’de aranan kişi sayısının 350 binden 1 milyon 130 bine yükselmesine yol açtı.

7 Yıl Sonra Yeniden:

asker kacagi2012’de ülke çapında 115 Askerlik Şubesi’nin kapatıldığı, bu durumun 7 yıl sonra yeniden başlatılan uygulamayı olumsuz yönde etkileyeceği ifade edildi. Protokole göre, polis-jandarma GBT sorgusunda yoklama kaçağı ya da bakaya olduğu anlaşılan kişileri yakalayacak.

Bu kişiler en geç 24 saat içerisinde en yakın Askerlik Şubesi’ne teslim edilecek. Bunun mümkün olmaması halinde ise yakalanan kişiler salıverilecek. Emniyet Genel Müdürlüğü, 800 bin yoklama kaçağı ve bakayanın GBT sistemine girip aranması konusunda “olumsuz” görüş bildirdi.

İmzalanan protokolün İçişleri Bakanı İdris NaimŞahin’in kısa bir süre önce yayınladığı, “Polis vasıtasıyla yapılan tebligat işlemlerine” dair genelgeye aykırı olduğu öne sürüldü.

KAMİL ELİBOL – Bugün Gazetesi Haberi 

Bir yorum bırakın