Bakı

0
2399

Bakı, bir alandaki yükseltilerin (dağlar, tepeler) güneş ışınlarını alış açısı, güneşe bakış yönüdür. Mikro iklim açısından sıcaklığı belirleyici önemli etkileri vardır bakının.

Bir yamacın güneş ışınlarını alış açısı şuna bağlıdır

  • Bölgenin enlemi yani matematik konumu. Örneğin Türkiye 36° – 42° kuzey enlemleri arasında yer alır, bu nedenle bu ülkede bulunan tepelerin bakısı her zaman güneye doğrudur. Çoğu zaman güneye bakan yamaçlar aynı bölgedeki kuzeye bakan yamaçlardan daha sıcaktır. Özel konum bazen bu dengeyi değiştirebilir. Güney yarımkürede yer alan bir ülkeden örnek verirsek Avusturalya’daki dağların bakısı kuzeye doğrudur.
  • Bölgenin özel konumu.

Bir yerin bakısı: kalıcı kar sınırı, ağaç üst sınırı ve tarımın üst sınırı üzerinde etkilidir. Güneş ışınlarını daha dik alan bakı tarafında güneşlenme süresi uzun, güneş ışınlarının geliş açısı daha diktir. İki yamaç arasındaki bitki örtüsü bakıya göre farklılık gösterebilir.

 

Sağda Güneş ışınlarını doğrudan alan tepe (bakı), sol tarafta ise gölgede kalan tepe. Bakı etkisine sahip olan tepedeki bitki örtüsü kuraklığa daha dayanıklıdır.

Bir yorum bırakın