Bazı İlçelerde YGS Başvuru Süresi 10 Şubat’a Kadar Uzatıldı

0
1190

ÖSYM, sokağa çıkma yasağı uygulanan ilçelerde yaşayan öğrencilerin YGS başvuru süresini 10 Şubat’a dek uzattı.

ÖSYM Yönetim Kurulu, sokağa çıkma yasağı uygulanan Diyarbakır-Sur, Mardin-Dargeçit, Mardin-Nusaybin, Şırnak-Cizre, Şırnak-İdil, Şırnak-Silopi ilçelerinde görevli kamu görevlileri ile buralarda ikamet eden diğer adaylar için Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) başvuru süresini 10 Şubat 2016’ya kadar uzattı.

ÖSYM’den yapılan duyuruda, 2016-ÖSYS’ye 2 milyon 255 bin 386 adayın başvurduğu belirtilerek, Sınavsız Geçiş hakkı için 2016-YGS’ye başvuran aday sayısının ise 77 bin 814 olduğu açıklandı. Duyuruda şu bilgilere yer verildi:

“06 Ocak 2016’da başlayan 2016 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemine (ÖSYS) başvuru işlemleri 21 Ocak 2016 tarihinde tamamlandı. 2016-ÖSYS’ye 2.255.386 aday başvurdu. Sınavsız Geçiş hakkı için 2016-YGS’ye başvuran aday sayısı ise 77.814.

2016 yılı içinde uygulanacak ÖSYS başvurularında sokağa çıkma yasağı uygulanan Diyarbakır-Sur, Mardin-Dargeçit, Mardin-Nusaybin, Şırnak-Cizre, Şırnak-İdil, Şırnak-Silopi ilçelerinde görevli olan kamu görevlileri ile bu yerleşim yerlerinde ikamet eden diğer adayların, aşağıda belirtilen çerçevede başvurularının alınmasına ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından karar verildi:

ösym mobil

* Buralarda görev yapan asker, polis ve diğer kamu görevlileri, genel amaçlı dilekçesi ve 06-20 Ocak 2016 tarihleri arasında görevli olduğunu gösterir üst amir onaylı resmi yazısı ile birlikte en geç 10 Şubat 2016 tarihine kadar bu illerdeki sınav koordinatörlüklerine veya ilçelerde bulunan başvuru merkezlerine giderek sınav başvurularını tamamlayabilecek. Başvuru esnasında kullanılan tüm belgeler, il sınav koordinatörü veya başvuru merkezi yetkilisi tarafından ÖSYM Başkanlığına gönderilecek.

* MEB e-Okul sistemine kayıtlı bu ilçelerdeki ortaöğretim kurumlarının son sınıf öğrencileri ile ÖSYS başvurularının başladığı 06 Ocak 2016 tarihi itibariyle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Kayıt Sistemi’ne göre bu ilçelerde ikamet etmekte olan diğer adaylar, ilgili illerdeki sınav koordinatörlüklerine veya ilgili ilçelerdeki başvuru merkezlerine başvurmaları ve sınav ücretlerini ödemeleri kaydıyla başvurularını en geç 10 Şubat 2016 tarihine kadar gerçekleştirebilecek.

ÖDEMELER 11 ŞUBAT MESAİ BİTİMİNE KADAR YAPILACAK

Başvuru ücreti ödeme işlemleri, bankadan ödeme yapacak adaylar için 11 Şubat 2016 tarihi mesai saati bitiminde, ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “Ödemeler” alanından kredi kartı veya banka kartı ile ödeme yapacak adaylar için de aynı tarihte saat 23.59’da sonlanacak.

YGS sınavı 13 Martta Gerçekleştirilecek

2016-YGS 13 Mart 2016 tarihinde yapılacak. Adaylara Sınava Giriş Belgesi gönderilmeyecek, adaylar sınav yeri bilgilerini sınav binalarına atamaları tamamlandıktan sonra ÖSYM’nin http://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile edinebilecek. Adayların sınava gelirken Sınava Giriş Belgesi’nden başka kılavuzda belirtilen fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgelerini de yanlarında bulundurmaları önem arz ediyor.”

Bir yorum bırakın