Bedelli askerlik başvuruları ne zaman yapılacak?

0
1310

Bedelli askerlik uygulamasının duyurulmasının ardından şimdiden 18 bin tl aramaya başlayan adaylar, başvuruların ne zaman başlayacağını merak etmekteler. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bedelli askerlik başvuruları hakkında bilgi verdi.

Buna göre düzenlenen kanunun yürürlüğe girmesinin ardından, 2 ay içerisinde bedelli askerlik başvuruları kabul edilecek. Başvuru aralığı kanunda açık olarak belirtilecek. Başvuruların nasıl yapılacağı ise çok yakında belli olacaktır.

Bu sırada CHP genel başkan yardımcılarından Sezgin Tanrıkulu, bedelli askerlik tasarısına sosyal adalet, ödeme koşulları ve yaş açısından itiraz etti.

“CHP olarak bu konuda iki ayrı yasa teklifi verdik. Teklifler sorunun sosyal adalete uygun çözülmesini sağlamak üzere, gelir düzeyi düşük vatandaşlarımızın da bu imkandan yararlanmalarını öngörüyordu.

Yaş sınırının 25’e indirilmesi doğru olacaktır. Bedelli askerliğe ilişkin beklenti mutlaka sosyal adalet ilkeleri çiğnenmeksizin düşük gelirlileri de içerecek şekilde çözülmelidir. Ayrıca bedelli askerliğe ihtiyaç duyan yurttaşlarımızın büyük bölümünün alt, orta gelirli olduğu da düşünülerek, belirlenen miktarın taksitle ödenebilmesine de imkan tanınmalıdır.”

asker kacagi

 

Bir yorum bırakın