Bedelli Askerlik İçin Görüşmeler Başlıyor

0
1172

Başbakan Erdoğan’ın daha önceden müjdelediği bedelli askerlik konusu ile ilgili görüşmelerin ne zaman yapılacağına ilişkin tarih, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’dan geldi. Yılmaz: “Başbakanımız Köşk’e çıksın ondan sonra bir değerlendirme yapacağız” dedi.

Bedelli askerlik açıklaması:

Erdoğan, seçimler öncesinde “Bedelli konusunda her türü kolaylık için gerekli adımları atacağız. Seçimden sonra Genelkurmay Başkanımız, Savunma Bakanımızla gerekli görüşmeler sonunda bir neticeye varırız” açıklaması binlerce kişinin umudu olmuştu.

Yılmaz, Erdoğan’ın 28 Ağustos’ta Köşk’e çıkmasının ardından bu konuyu ele alacaklarını söyledi. Hükümet kanadından yapılan açıklamalarda 800 bin kişinin bedelli askerlik beklediği belirtiliyor.

askerlik tecil

Bedelli askerlik ücretinin 20 bin TL olması bekleniyor.

Son uygulanan bedelli uygulamasının ücreti olan 30 bin TL herkes tarafından yüksek bulunmuştu. Yeni çıkarılacak bir bedelli uygulamasında ücretin en fazla 20 bin TL olması bekleniyor. Ancak bu bile çok büyük bir tahsilat anlamına geliyor. 500 bin kişinin bedelli uygulamasından yararlanmak üzere 20 bin TL ödediği varsayıldığında, devletin kasasına tam 10 milyar TL girmiş olacak.

Bir yorum bırakın