Bedelli Askerlik Yapacaklara İkinci Şans

0
1084

Bedelli Askerlik yapacaklar için 2 taksidi yatıramayanlar ve şartları taşıdığı halde bedelliye başvurmayanlar için yeni yasa teklifi, TSK Disiplin Kanunu Tasarısı ile birleştirilerek kabul edildi. Bu yasa bedelli askerlik yaşının düşürülmesiyle ilgili değildir. Ödemelerini zamanında yapamayanlar için ek süredir.

Ayrıntılar:

Askerlik Kanunu’na eklenen geçici maddeyle, bedelli askerlik hizmeti kapsamında başvuruda bulunanlardan bedelin ikinci taksitini herhangi bir nedenle yatıramayanlarla şartları taşıdığı halde hiç başvurmayanlardan, düzenlenmenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir ay içerisinde kalan miktarı veya tamamını ödeyenler, temel askerlik eğitimine tabi tutulmaksızın askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.

Böylece, bedelli askerlikten yararlanmak için başvuran ve ilk taksiti yatırıp, ikinci taksit için 6 aylık sürenin hesaplanmasından kaynaklanan uygulama hatası nedeniyle bedelli kapsamından çıkarılanlara ikinci fırsat verilmiş oldu.

Daha önce bedelli askerlikten yararlanmak için başvurmayanların da düzenlemenin yürürlüğe girmesinden itibaren bir ay içinde 30 bin lirayı yatırmaları halinde bu imkandan yararlanmaları öngörülüyor.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da yasadan yararlanmak için sonbaşvuru süresinin 15 Aralık 2012 tarihi olduğuna dikkati çekerek, ilk taksiti yatırdıktan sonra süre olmasına rağmen 6 ayı doldurduğu gerekçesiyle ikinci taksiti kabul edilmeyenlerin Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’ne başvurduğunu ve haklı bulunduğunu anlattı.

Yılmaz, “Ya bu insanları yargıya gönderecektik ya da yasal düzenleme yapacaktık” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet

Bir yorum bırakın