Bedelli Askerlik Yaşı Düşürülecek Mi ?

0
1137

Askerlik kanununda yapılan değişiklikle 30 yaşında olanların 30 Bin TL karşılığında bedelli askerlik yapabilecekleri uygulamasının ardından, bu alt sınır yaşının düşürülmesi için talep var.

bkz. Çelik: Bedelli Askerlik Yaşı Düşürülmeyecek

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, bedelli askerlikte yaş sınırının düşebileceği konusunda sinyal verdi. Kurtulmuş, geçtiğimiz gün katıldığı bir televizyon programında , ‘Benim fikrim yaş aşağıya indirilebilir. Miktar aşağıya indirilebilir. Gençlere düşük faizli krediler verilebilir. Özel sektörde çalışanlar için bu sürede ücretsiz izin uygulanabilir’ dedi.

bkz. Öğrenci Askerlik Erteleme Tecil İşlemleri ve 29 Yaş Sınırı

CHP, ‘YAŞ SINIRI OLMASIN’ DEMİŞTİ

Geçtiğimiz Haziran döneminde CHP’li vekillerden yaş sınırı olmadan bedelli askerlik yapılabilmesine ilişkin bir teklif TBMM’ye sunulmuştu. Teklifle yıllık 12 bin liradan az geliri olan ya da hiç olmayanlardan bedel alınmaması, yıllık 12 bin ile 25 bin lira arasında geliri olanlardan ise 7 bin 500 lira bedel alınması öngörülüyordu. Yıllık geliri 25 bin liradan fazla olanların bedel miktarı da 15 bin lira olacağı ifade edilmişti.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz o dönemde “Ne yaş sınırında ne de bedelde bir değişiklik olmayacak’ demişti.

CHP’DEN YENİ SORU ÖNERGESİ

Bu arada CHP’den geçtiğimiz gün yine bir soru önergesi geldi. CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Bakan Yılmaz’a cevaplaması üzerine ‘Bedelli askerlik için müracaat eden yükümlü sayısı ne kadardır?’ ve ‘Bedeli gerek defaten, gerekse yarısını başvuru tarihinde diğer yarısını başvuru tarihinden itibaren altı ay içinde ödeyenlerden ne kadar tahsilat sağlanmıştır?’ diye sordu.

Öte yandan 30 yaş için bedelli askerlik uygulamasından bugüne yaklaşık 69 bin 818 kişi yararlandı.

Timetürk

Bir yorum bırakın