Bermuda Şeytan Üçgeninde Neler Oluyor ?

3
2984

Bermuda Şeytan Üçgeni denildiğinde aklımıza hep kaybolan uçaklar, batan gemiler, telsizlerin aniden çalışmamaya başlaması tarzı esrarengiz olaylar gelir. Geçtiğimiz yıllarda içlerinde bazı bilimadamlarının da bulunduğu gruplar bu bölgede doğaüstü bazı güçlerin etkin olduğuna inanıyordu. İşin içinde hayal gücü olduğu zaman insanların ne kadar sınır tanımaz olduğunu bilirsiniz.

Metafizik güce inananlar tarafından kaybolma olayları şu şekillerde açıklanıyordu:

 • Bu üçgen bölge, (Atlas Okyanusu) kayıt kıta Atlantis‘in üzerinde yer almaktadır. Atlantis teknolojide bizden çok ileri olduğundan onların yaptıkları bir mekanizma bu bölgedeki  kaybolmaların asıl nedeniydi.
 • Bu bölge UFO‘ların yaygın olarak görüldüğü, uzaylıların kontrol altında tuttuğu manyetik bir bölgedir. Dünya dışı ziyaretler bu bölgeden başladığından kayıplar da uzaylıların varlığına bağlanıyordu.
 • Bir kısmı bermuda üçgeninde kaybolan gemi ve uçakların MARS’a bir boyut kapısından geçtiğini düşünmekteydiler. Bu grup Kristof Kolomb‘un bile tuttuğu günlüklerde, o bölgede gökyüzünde uçan tanımlanamaz cisimlerden bahsettiğini ileri sürmüştür.

Araştırmacıların şeytan üçgeni yorumları:

Bu konunun aşırı bir biçimde abartıldığını öne süren bazı araştırmacılar olaylara ilişkin çeşitli açıklamalar yapmışlardır. Bu alanda çalışmalarıyla ünlü Larry Kusche şunları ileri sürer:

 • Okyanus genelinde düşünürsek bu bölgedeki kaybolan uçak ve gemi sayıları diğer bölgelerden çok da fazla değildir.
 • Bu bölge tropikal fırtınaların sıklıkla görüldüğü bir bölge olduğundan batma ve kaybolma olayları buna bağlanabilir. (Bu konuda yanılmıştır, çünkü sakin havada da bu bölgede bazı uçak ve gemilerin kaybolduğu bildirilmiştir.)
 • Rakamlar abartılmıştır. Örneğin bir teknenin kaybolduğu bildirilir ancak tekne geri dönerse bu raporlara eklenmez.
 • Bermuda Şeytan Üçgeni efsanesi: hatalı akıl yürütme ve sansasyon yaratma gibi nedenlerle abartılmıştır.

Şeytan Üçgeninde kaybolan gemi ve uçaklar: 

 • Ellen Austin
 • USS Cyclops: 4 Mart 1918 309 kişilik mürettebatı ile bir iz bırakmadan kayboldu.
 • Carroll A. Deering: 31 Ocak 1921
 • Flight 19:  5 Aralık 1945 Deneme uçuşu yapan Amerikan uçakları kayboldu, onları aramaya giden uçaklar da kayboldu.
 • Douglas DC-3: 30 Ocak 1948
 • KC-135 Stratotankers: 28 Ağustos 1963 2 Uçak bu bölgede çarpışmıştır.
 • Connemara IV: Yat kaybolmadı ancak mürettabatı kayboldu.

Olayların Bilimsel Açıklaması:

Bu esrarengiz üçgen ile ilgili olarak yapılan son iddia ise uzun yıllardır devam eden araştırmaların birkaç yıl önce bir sonuç verdiğinin iddia edilmesi ile ortaya çıktı. Bu son iddiaya göre tüm bu gizemli olaylar aslında basit bir doğal gaz cilvesi idi.

Yer altından fışkıran doğal gazlar, sadece yüksek kara parçalarından değil, deniz ve okyanus tabanlarından da çıkarlar. Çünkü deniz tabanları da üstü suyla kaplanmış alçak kara parçalarıdır. Ancak, okyanusların derinliklerindeki bölgelerden çıkmak isteyen doğal gazlar, oradaki çok düşük ısının da etkisiyle katı hâle dönüşürler ve “hidrat” denilen beyaz ve tebeşirimsi bir madde hâline gelirler.

Çok derinlere dalabilen robot kameralarının bu bölgedeki karbeyaz okyanus tabanını ve bazı gemi enkazlarinı resimlemesinden sonra konuya şu bilimsel açıklama getirilmiştir: Bu bölge, Gulf Stream denilen sıcak su akıntısının da geçtiği yerdir. Tabanın bazen ısınması yüzünden, bu “tebeşir gazlar” erir ve sudan hafif oldukları için yüzeye doğru yükselirler. O anda, tabandan yüzeye kadar suyun yoğunluğu azalır . O sırada oradan geçen ne varsa, derin bir kuyuya düşer gibi hızla okyanusun dibini boylar. Çünkü, yoğunluğu düşen su, gemileri taşıyacak kaldırma kuvvetini oluşturamaz. Gazın yükselmesi sona erince yoğunluk tekrar eski haline döner ve geride hiçbir iz kalmadan kocaman gemiler kilometrelerce derine gömülmüş olurlar.

Uçakların düşerek kaybolması ise yine aynı sebeptendir. Yüzeye çıkan doğal gazlar, havadan da hafif oldukları için yükselmeye devam ederler. Bu kez yoğunluk azalması, bölgenin üzerindeki atmosferde oluşur. Oradan tesadüfen geçen bir uçak hemen irtifa kaybeder ve motorları durur. Çünkü, motorlardaki benzinin yanması için oksijene ihtiyaç vardır ve düşük yoğunluklu havanın içindeki oksijen miktarı motorların çalışması için yeterli değildir. Böylece uçak da, hızla okyanus tabanına doğru inişe geçer.

Kaynaklar:

 • en.wikipedia.org & tr.wikipedia.org
 • National Geographic Bermuda Şeyan Üçgeni Belgeseli

3 YORUMLAR

Bir yorum bırakın