Betty Shabazz Kimdir ?

0
3038

Betty Shabazz (28 Mayıs, 1934 – 23 Haziran, 1997) doğum adı Betty Dean Sanders olan Amerikalı Eğitimci ve Sivil Haklar savunucusu. Kendisi Malcolm X’in eşiydi, bu nedenle Betty X olarak da bilinir.

Shabazz,  Detroit Michigan‘da büyümüştür. Koruyucu ebeveynleri onu büyük ölçüde dönemde oldukça aktif olan ırkçılık olaylarından uzak tutmuştu. Alabama’daki Tuskegee Enstitüsüne katıldığında, ırkçılık olaylarıyla karşılaşmaya başladı. Alabama’daki durumlar nedeniyle New York’a taşınıp, hemşireliğe başlamıştır. 1956 yılında İslam Milleti Hareketine katılmıştır, bu arada Malcolm X ile tanışması da bu dönemlere rastlar.

1964 yılında İslam Milleti hareketini kocasıyla birlikte bırakmıştır. Ertesi yıl bir  suikasta tanıklık etmiştir (1965 Malcolm’un Ölümü). Dul bir anne olarak 6 kız çocuğunu yetiştirme sorumluluğundan feragat edip, Brooklyn , New York’daki  Medgar Evers Kolejinde yüksek öğrenim peşinde koştu.

Kızlarından Qubilah‘ın bir komplo için tutuklanmasının ardından (Louis Farrakhan), Betty torunu Malcolm’u yanına aldı. Malcolm‘un çıkardığı bir yangında Betty bir çok yara aldı ve 3 hafta sonra 23 Haziran 1997’da (63 yaş) can verdi.

 

Bir yorum bırakın