Biber Gazının Etkileri ve Korunma Yöntemleri

1
4614

Bugün olağanın dışında bir makale yazacağım. Zira ülkemizdeki Gezi Parkı Direnişi olayları devam etmekte. Eylemcilere ek olarak işine gidenler olsun, öğrenciler olsun merkezi bölgelerden geçmek istediklerinde biber gazı etkisiyle karşılaşıyorlar. Bu nedenle biber gazının etkilerinden korunabilmek için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

“Direniş sürecinde insanların zarar görmesini istemiyoruz.”

 

Biber gazı rengi: Genellikle gri ve beyaz. Koşullara göre görüş alanını etkilemek için renk eklenebilmektedir. Turuncu ve kahverengi tonlarında da görülmüştür.

Biber gazı kapsülünün yakından etkisi: Biber gazı kapsülü aslında yakından ve insanlara doğru kullanılmamalıdır. Gazın kullanım koşullarında bile 45 derece açı ile fırlatılması gerektiği belirtilmektedir.

Yakında bir insana fırlatıldığında gaz, bir mermi görevi görebilir.

Not: Bu gaz kapsülü ilk atıldığında çok sıcak olmakta, eldivensiz dokunulmamalıdır.

Biber gazının etkileri:

Biber gazının bir çok etkisi vardır. En çok görülenler:

  1. Gözleri açık tutmada zorluk, yani yanma sonucu kapanması.
  2. Burun akıntısı
  3. Öksürme
  4. Nefes alamama (En büyük etkisi budur, gaz yakınınıza düştüğünde maskeniz yoksa nefes alamazsınız. Böyle bir durumda hemen ortamdan uzaklaşmanız gerekmektedir.)

Biber gazının etki süresi hakkında: Atıldığı bölgede yoğunluğa ve rüzgara bağlı olarak 10-15 dakika etkisi bulunmakta.

Doğrudan temas eden insanlarda: 15-20 Dakikalık geçici körlük, yaklaşık 1 saat deride yanma ve 15 dakika boyunca konuşamama gibi etkiler görülebilir. Gazın atıldığı yerden uzaktaysanız bu etkilere çok nadir rastlanır.

Biber gazından kesinlikle uzak durması gereken insanlar:

Astım hastaları ve nefes darlığı çekenler için bu gaz ölümcül olabilmektedir. Bu tarz sorunları olan insanlar eylem yerlerinden uzak durmalı işleri olsa bile gitmemeliler.

Sprey halindeki biber gazı için uyarı: Doğrudan gözlere sıkılması körlüğe yol açabilir. Maruz kalırsanız kollarınızla gözlerinizi kapatın.

biber gazı gezi parkı

Biber Gazından Korunma Yöntemleri:

Su biber gazına karşı etkisizdir. Biber gazından etkilendiğinizde su kullanmanız gözlerinizin yanmasını engellemez.

Üst düzeyde korunma: Gaz maskesi ve dalış gözlüğü ile mümkündür. Ancak bu tarz bir koruma bölgeden geçen halk için birincil derecede gerekli değildir. Gaz maskesi ve dalış gözlüğü (içeri hava geçirmediğinden dolayı etkili) daha çok önlerdeki eylemciler tarafından kullanılır.

Doğal Korunma: Biber gazından korunmak için gazdan etkilenen gözlerinizi hızlıca kırpın. Gözyaşı gazın etkisini doğal olarak azaltır. Bu işlemi yaparken ellerinizi gözünüze sürmemeniz gerekmektedir çünkü biber gazı vücudun açıkta kalan bölgelerine de bulaşır.

Limon: Herkes tarafından bilinmekte. Limonu gaz gelmeden önce göz kapaklarınızı kapatıp sürmeniz daha etkili olacaktır. Gazı yedikten sonra limon sürerseniz yine etkili olur ancak yavaş yavaş.

Antiasit karışımı: İnsanların ellerinde beyaz renkte gördüğünüz sıvı budur. Bu karışımın yapılışı oldukça basittir. Gereken şeyler:

  1. Su
  2. Rennie veya Talcid (İlaç sıvı şekilde olmalı tablet işe yaramaz)

Bu iki sıvıyı karıştırın ancak su çok fazla yoğunluğu bulandırmasın. Daha sonra sıvıyı bir spreyli kutuya veya şişeye koyun.

Nasıl Kullanılacak ?

Gözlerinizi kapatın sprey ile sıkın, elinizle dokunmayın. Beyaz bir leke kalabilir. Çabuk etki eder, 3-4 dakika içerisinde yanma azalır ancak tamamen yok olmayabilir.

Bebek şampuanının gözlere sürüldüğünde etkiyi geçirdiği bilinmektedir. Bazı ambülanslarda bu yöntem kullanılmaktadır.

Sütün de etkiyi azalttığı belirtilmekte.

Kıyafet Seçimi: Kıyafet seçimi gazdan etkilenmenizde rol oynamaktadır. Mümkün olduğunca derinizi kapatacak giysiler giymeniz gazın üzerinizdeki etkisini azaltacaktır.

biber gazından etkilenen hayvanlar

Kedi ve Köpekleri Unutmayalım!

İnsanlar bu karmaşada bir türlü kendi başlarının çaresine bakabilmektedirler. Sokakta sıkışan kedi ve köpek gibi diğer canlıları unutmayalım lütfen. Onların gözlerini soğuk suyla yıkayabilirsiniz. Tam olarak kendi üzerimizde kullandığımız şeyler onlarda nasıl etki gösterir bilemiyorum. Bu hayvanları karmaşanın ortasında bırakmayın. Bir çok veteriner ve doktor gönüllü olarak hayvanlara bakacaktır.

1 YORUM

Bir yorum bırakın