Birincilerin Tercihi Hukuk, Tıp ve Mühendislik Bölümleri

0
1882

ÖSYM “2015-Öğrenci Seçme Yerleştirme Sistemi Adaylarının Yükseköğretim Programlarına İlişkin Tercihleri” adlı kitabı yayınladı. Kitapta 2015 yılı üniversite tercihlerinde en çok tercih edilen bölüm ve fakülteler yer alıyor.

Buna göre 2015’te tercih hakkı kazanan 1 milyon 239 bin 800 aday toplam 17 milyon 969 bin 171 tercihte bulundu. 30 tercih hakkı olan her aday ortalama 14.49 tercih yapabildi. Tercihte bulunan her 100 adaydan 79’u yerleşti. Açıköğretim programları 1 milyon 563 bin 138 kez tercih listelerinde yer aldı. Örgün programlarda en çok Akdeniz, Selçuk ve Süleyman Demirel üniversiteleri tercih edildi. Dereceye girenlerin çoğu “Boğaziçi Üniversitesi” dedi.

Kültür Temel Liseleri Eğitim ve Rehberlik Direktörü Salim Ünsal’ın derlediği bulgular şöyle:

– Örgün kontenjanı 823 bin 739 olan lisans ve ön lisans programlarına 784 bin 950 öğrenci girebildi. Açıköğretimle birlikte bu yıl toplam 983 bin 90 aday üniversiteli oldu.

– Örgün programlarda tüm üniversiteler arasında en yüksek tercihi 348 bin 832 ile Akdeniz Üniversitesi aldı. Selçuk Üniversitesi 347 bin 454, Süleyman Demirel Üniversitesi ise 341 bin 865 kez tercih edildi. Çünkü bu üniversitelerin puanı daha düşük, lokasyonu uygun ve öğrenciler buralarda iyi eğitim alacaklarını düşünüyor.

– Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi 4 bin 618 adayın ilk tercihi olarak, birinci sırada istenen programlar listesinde en üst sıraya yerleşti. Hukuk, TM puan türünde en çok tercih edilenlerden. Öğrenciler çoğunlukla sözel ya da eşit ağırlıktan olduğu için tercihlerin burada yoğunlaşması normal. Ankara’nın hem kontenjanı yüksek hem de öğrenciler iş ve istihdam bakımından güçlü gördüğü için talep ediyor. İlk sıradaki tercihler listesinde ikinci, 2 bin 850 tercihle Hacettepe Türkçe Öğretmenliği ve üçüncü de 2 bin 608 adayla Hacettepe Sosyal Hizmetler programı oldu.

– İlk 100’e giren en başarılı öğrencilerin yerleştiği üniversiteler arasında ise Boğaziçi toplam 49 öğrenci alarak birincilik koltuğuna oturdu. Koç Üniversitesi 30 adayla ikinci, Galatasaray ise 25 öğrenciyle üçüncü oldu. Marmara, Ankara, Erciyes, Biruni, Acıbadem, Gediz, Bezm-i Alem ve Murat Hüdavendigar üniversiteleri de ilk 100’den birer öğrenci aldı. Bu yıl tüm puan türlerindeki sıralamada ilk 100’de yer alan 187 adaydan 25’i Galatasaray Hukuk’a, 21’i Hacettepe İngilizce Tıp Fakültesi’ne ve 18’i ise Boğaziçi Elektrik-Elektronik Mühendisliği’ne girdi.

yeditepe hukuk fakültesi

– Örgünde en çok ilahiyatın seçilmesinde din kültürü öğretmeni atamalarının büyük etkisi var. Üniversitede din kültürü öğretmenliği alanı olmadığından atamalar ilahiyat mezunlarından karşılanıyor.

Hedeflediğiniz bölümün tercih durumlarını incelemek için buraya tıklayıp ilgili kitabı görüntüleyebilirsiniz.

2015 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) merkezi yerleştirme ve ek yerleştirmede adayların tercihleri ve yerleşenlerin başarı sıraları hakkında bilgiler içeren yayınımız “Üniversite Grupları ve Üniversiteler Toplamı”, “Üniversiteler”, “Fakülteler ve Yüksekokullar” ile “Yükseköğretim Programları” başlıklarından oluşmaktadır.

Bu yayında sunulan bilgilerin, üniversiteler ve yükseköğretim programları arasında bazı karşılaştırmalar yapılmasında kullanılabileceği düşünülmektedir. Bu tür karşılaştırmalarla, yükseköğretim programlarının hangi başarı sırasındaki adaylar tarafından tercih edildiği ve bu programları kaçıncı tercihlerinde isteyen adayların yerleştirildikleri gibi konulara ışık tutulabilecektir.

Bir yorum bırakın