Boğaziçi Üniversitesi Öğrenci Yurtları Başvuruları (2013)

0
3365

Boğaziçi Üniversitesi, öğrenci yurtları başvuruları için takvim belli olmuştur. Başvuruların nasıl yapılacağı, yurtlar hakkında genel bilginin altında yer almaktadır.

Ücretler ve diğer ayrıntılar için: Boğaziçi Üniversitesi Yurtlar Müdürlüğü 4. Kuzey Yurdu Giriş Katı Kuzey Kampüs 34342 Bebek / İSTANBUL Tel: 0212 359 45 44 / 0212 359 45 18 Faks: 0212 287 09 45

Oda Tipi Yurtlar (I. Erkek, 1. ve 2. Kuzey, II. Kilyos ve Zeynep-Ayşe Birkan Kız Yurdu):

Bu tip yurtlar odalar şeklinde tanzim edilmiştir. Öğrenci odalarında internet ve telefon bağlantısı, ahşap mobilya ranza, dolap, masa, sandalye, kitaplık ve buzdolabı yer almaktadır. Banyo ve tuvaletler ise ortak kulanım alanı şeklindedir. Banyo ve lavabolarda sıcak su imkanı sunulmaktadır.

Daire Tipi Yurtlar (Uçaksavar Yurdu, 3. ve 4. Kuzey, I. Kilyos Yurdu ve Superdorm)

Bu tip yurtlarda öğrenci ikamet alanları, mutfak, banyo ve tuvaleti içinde olan daireler şeklinde tanzim edilmiştir. Öğrenci odalarında internet ve telefon bağlantısı, ahşap mobilya ranza, dolap, masa, sandalye, kitaplık ve buzdolabı yer almaktadır. Banyo ve lavabolarda sıcak su imkanı sunulmaktadır.

 

Yurt Adı Kapasite Kampüs
1. Erkek Yurdu/ oda tipi 252 Güney
Zeynep-Ayşe Birkan Kız Yurdu/ oda tipi 228 Güney
1. Kuzey Yurdu/ oda tipi 454 Kuzey
2. Kuzey Yurdu/ oda tipi 428 Kuzey
3. Kuzey Yurdu/ daire tipi 546 Kuzey
4. Kuzey Yurdu /daire tipi 254 Kuzey
Uçaksavar Yurdu/ daire tipi 215 Uçaksavar
1. Kilyos Yurdu / daire tipi 411 Kilyos
2. Kilyos Yurdu/ oda tipi 341 Kilyos
Superdorm (özel) / daire tipi 486 Uçaksavar

Hazırlık öğrencileri sadece Kilyosta barındırılırlar, ancak başarıları dolayısı ile yurt verilen öğrenciler kuzey yurtlarında ve superdormda kalırlar. İngilizce sınavını geçerek bölüme başlayanlar, kontenjanlar dahilinde, uçaksavar, kuzey, güney yurtlarında ve superdormda kalabilirler.

4.Kuzey Yurdunda sadece lisansüstü öğrenciler barındırılır.

Boğaziçi Üniversitesi Yurtları, BÜ Yurtlar Yönetmeliği hükümlerince yönetilmekte ve denetlenmekte, yurt başvuruları öğretim üyeleri ile idarecilerden oluşan “Yurtlar Komisyonu” tarafından oluşturulan ve Rektörlükçe onaylanmış ölçütlere göre değerlendirilmektedir.

Online Yurt Başvurusu:

1- 2013 girişli lisans öğrencilerinin online yurt başvuruları, ÖSYM´nin yerleştirme sonuçlarının Üniversitemize ulaşmasını takiben başlayacak ve 04 Eylül 2013 saat: 17.00’da sona erecektir. Bu süre dışında başvuru alınmayacaktır. Başvuru sırasında eksik veya yanlış bilgi beyan edenler, başvuru süresi sonuna kadar sisteme tekrar girerek gerekli düzeltmeleri yapabilirler.
2- Online yurt başvurusu yapanların kendilerinden istenen evrakları, 2,3,4 Eylül 2013 tarihleri içinde (04 Eylül 2013 saat: 17.00’ a kadar) Yurtlar Müdürlüğü yetkililerine teslim etmeleri gerekmektedir. Belirtilen tarihler dışında evrak kabul edilmeyecektir.
3- Eksik evrakla yapılan başvurular işleme konulmayacaktır.
4- Başvuruda ve evraklarda gerçek dışı beyanda bulunanlar hakkında B.Ü. Yurtlar Yönetmeliğinin disiplin hükümleri gereğince işlem yapılacaktır.
5- Evrak teslimi sırasında istenen evrakların fotokopileri, Yurtlar Müdürlüğü yetkilerince “aslı gibidir” şeklinde onaylanmak suretiyle alınacak, orjinal evraklar ise öğrenciye geri verilecektir. Bu işlemin yapılabilmesi için orijinal evraklarla birlikte fotokopilerini de yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.
6- Online yurt başvuruları, Superdorm’u kapsamamaktadır. Bu yurda başvuru yapacakların Superdorm yönetimi ile iletişim kurmaları gerekmektedir.
Telefon: 0212 359 73 03-0212 359 77 00 E-Mail: [email protected]
Web: http://www.superdorm.info/

Başvuruların Değerlendirilmesi:

erkek yurdu1- İlk aşamada İstanbul ili için belirlenen sınırlar (Anadolu yakası için Kartal ve ötesi, Avrupa yakası için Avcılar ve ötesi) dışından yapılan başvurular değerlendirme işlemine tabi tutulacaktır. Bu grubun yerleşimi tamamlandıktan sonra sınırlar içerisinde kalan bölgeden yapılan başvurular kendi içinde değerlendirmeye alınacaktır.
2- İkinci aşamada, belirlenen sınırlar dışından online yurt başvurusu yapan ve evraklarını verilen süre içerisinde eksiksiz olarak teslim edenlerin başvuruları, Yurtlar Komisyonu tarafından belirlenen ve Rektörlükçe onaylanan kriterlere göre bilgisayar tarafından değerlendirilerek kendi içinde sıralanacaktır.
3- Yurtlara kabuller bu sıralamaya göre yapılacaktır.
4- En az %40 engel durumunu gösterir sağlık raporu olan öğrenciler ile devlet himayesinde bulunanlar herhangi bir elemeye tabi tutulmadan yurtlara kabul edilirler.

Yurtlara Yerleşimler:

1- 2013 girişli lisans öğrencilerinin yurtlara yerleşim listesi, 16 Eylül 2013 tarihinde ilan edilecektir.
2- Türkiye derecesinden dolayı kendilerine burs verilen öğrenciler, 3. Kuzey Yurduna kabul edileceklerdir.
3- İngilizce Yeterlilik Sınavında (proficiency) başarılı olup bölüme başlayacaklar, Kuzey Kampüste bulunan yurtlara boşluklar dahilinde yerleştirileceklerdir.
4- Hazırlık eğitimi alacaklar, kapasite oranında 1. ve 2. Kilyos Yurtlarına alınacaklardır. Başvuruların kapasiteyi aşması halinde ise yedek liste oluşturulacak ve daha sonraki tarihlerde açılacak boşluklara bu listeden alımlar yapılacaktır.
5- 2013 girişli lisans öğrencilerinden Türkiye derecesinden dolayı kendilerine yurt bursu verilenler ile 2013-2014 Akademik Yılı 1. döneminden itibaren bölüme başlayanlar dışında kalanlar Kilyos yurtlarına “geçici” statüde kabul edileceklerdir. Bu grupta yer alan öğrencilerin, 2014-2015 Akademik Yılı yurt başvuruları tekrar değerlendirmeye tabi tutulacak, yerleşimleri ise Kuzey, Güney ve Uçaksavar Yerleşkelerindeki yurtlara kontenjanlar dahilinde gerçekleştirileceklerdir.
6- Ekim ayından sonra yurtlara yerleşen yeni girişli öğrenciler, yıl sonunda yapılan yurt kuralarına katılamazlar (statüleri sürekli olarak geçici kalır.)
7- Kilyos Kampüsündeki İngilizce hazırlık eğitimi sadece Kilyos yurtlarında ikamet eden öğrencileri kapsamaktadır.
8- Yurda yerleşim hakkı elde edenlerden belirlenen süre içerisinde yerleşimini yapmayanların yurt hakları iptal edilecektir.
9- 2013 girişli lisans öğrencilerden akademik kaydını yaptırmayanların yurt hakları iptal edilecektir.

Yurtlar Müdürlüğü 11.07.2013

Bir yorum bırakın