Bu ilçede her apartman bir öğrenci okutuyor

0
1076

Tekirdağ’da başlatılan yeni bir uygulama ile apartman sakinleri her ay küçük bir miktar toplayarak üniversite öğrencilerine destek oluyor. “Apartmanlarımız Okutuyor” projesiyle her öğrenciye 10 ay boyunca ayda 200 TL burs veriliyor.

Süleymanpaşa Belediyesi Başkan Yardımcısı Gülferah Güral’ın konu ile ilgili açıklamaları:

“Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde ikamet eden üniversite öğrencilerine bir yıllık eğitim öğretim yılı boyunca ayda 200 lira burs veriyoruz. Bu bursu belediye vermiyor. Apartmanlar, siteler veriyor. Projeye esnaflar, muhtarlar ve farklı kuruluşlar dahil oldu. Bir apartmanda oturan kişi en az 5 lira ile projeye dahil olabiliyor. Yani damlaya damlaya biriken paralar öğrencilere eğitim yardımı olarak geri dönüyor. Biz belediye olarak sadece koordinasyonunu ve duyurularını üstlendik.”

Proje kapsamında aynı apartmanda aynı amaç için bir araya geldiklerini ifade eden Güral, “Komşuluk ilişkilerinin giderek azaldığı bir dönemde bir amaç uğruna aynı apartman ve sitede yaşayanlar bir araya geliyor. Bazı apartmanlar altın günü yapmaktansa burs günü yaparak öğrencilere destek çıkıyor” dedi.

İki yıl önce başladıkları proje kapsamında 160 öğrenciye burs verdiklerini ifade eden Güral, “İlk yıl 50 öğrencimiz vardı, şu anda 160 öğrenciye burs veriliyor. Bu burslarla 25 üniversite öğrencisini mezun ettik. Bir kar tanesi gibi başladık çığ gibi büyüyoruz” diye konuştu.

Projeye destek veren apartmanlara “Bu apartman bir öğrenciyi okutuyor” yazılı plaket sunuluyor.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/her-apartman-bir-ogrenci-okutuyor-40414616

Bir yorum bırakın