Bütünleme Yapma Hakkı Üniversitelere Bırakılacak

0
1606

YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç, bütünleme yetkisinin üniversitelere bırakıldığını belirten bir açıklamada bulundu. Buna göre yaklaşık iki yıldır her üniversitede YÖK kararıyla yapılan bütünleme sınavları artık üniversitelerin isteğine göre yapılacak.

Saraç: “Yeni bir yetki devrini de burada açıklayabilirim. Üniversitelerimiz, bütünleme sınavlarına ilişkin bir takım endişelerini ve rahatsızlıklarını, sıkıntılarını ifade ettiler bu konulduğundan itibaren. Biz bugün itibarıyla yükseköğretim kurumlarımıza, öğrencilere eğitim-öğretim dönemi başlamadan önce bildirmeleri kaydıyla bütünleme sınavlarını açıp açmama, yapıp yapmama hususunda yetki devrediyoruz.

Pedagojik Formasyon Hakkında:

“Pedagojik formasyonla alakalı bir çalışma yürütüyoruz. Ülkenin ihtiyaçları ve öğretmen ihtiyacının olduğu yerlere ağırlık vererek bir formüle varacağımızı düşünüyoruz. Rakamları da önümüzdeki genel kurulda belirleme durumumuz olabilir. Biz umut tacirliği de yapmak istemiyoruz. Gerçekçi olalım istiyoruz.”

yök başkanı yekta saraç

Üniversiteye giriş sisteminde değişiklik var mı ?

“Bu sene ailelerin rahat olması lazım. Yükseköğretim girişle ilgili yapısal bir değişiklik olmayacak. Geçen sene nasıl hazırlanıyorsa öğrenciler, bu sene de bu şekilde hazırlansınlar. Mevcut sistem girilecek programın gerektirdiği yetkinliği sorgulayan adil bir düzenek. Burada bir yapısal bir değişikliği bu sene için öngörmüyoruz, böyle bir planlamamız yok.”

Bir yorum bırakın