Büyükelçilik’ten Türk turistlere uyarı: Tarihi eserlere zarar vermeyin

0
1067

Erasmus’la İtalya’ya giden Türk öğrencinin antik sütuna adını kazıması olayının ardından Roma’daki Türk Büyükelçiliği İtalya’ya turistik amaçla gelen vatandaşlara yönelik bir duyuru yayınladı. Büyükelçilik tarihi eserlere zarar vermemeleri uyarısında bulundu. İtalya’ya Erasmus öğrenci değişim programı ile Türkiye’den giden Aziz adlı bir öğrencinin tarihi sütuna ismini kazıması İtalya’da büyük tepki çekmişti. İtalyan basını Aziz adlı öğrenciyi ‘vandal‘ ilan etmişti.

Temsilciliğin sosyal paylaşım sitesi Facebook’taki hesabından dün paylaştığı iletide şu ifadelere yer verildi:

“Son zamanlarda İtalya’ya turistik gezi amacıyla gelen vatandaşlarımızın, fotoğraf çekmek için açık hava müzesi veya ören yerlerindeki tarihi eserlere zarar verdikleri, ziyaret kurallarını ihlal ettikleri nedeniyle tutuklanması, mahkemeye sevk edilmesi ve para cezasına çarptırılmaları gibi olaylarla karşılaşılmaktadır.
Vatandaşlarımızın, ören yerleri ve müzelerdeki kurallara titizlikle riayet etmeleri, yasak olan yerlerde fotoğraf çekmemeleri, fotoğraf çekmek için tarihi yapıların üzerine çıkmamaları, tatillerinde arzu edilmeyen sorunlarla karşılaşmamaları bakımından büyük önem arz etmektedir.”

Roma’da Antik Sütuna Adını Yazan Türk Öğrenci Gözaltına Alındı

Son olarak, Erasmus öğrenci değişim programı için Avrupa’da bulunan Aziz Mutlu adlı bir Türk vatandaşı, turist olarak geldiği Roma’da 1800 yıllık bir sütuna parayla adını kazımıştı.

İmparatorluk Forumları’nda (Fori Imperiali) hafta sonu gerçekleşen olay sonrası bir gece gözaltında tutulan Aziz Mutlu, 200 Euro para cezasını ödedikten sonra serbest bırakılmıştı.

Türk öğrencinin ayrıca, tarihi esere verdiği ağır hasardan dolayı Roma Belediyesi’ne ise 2000 Euro tazminat da ödeyeceği belirtilmişti

Bir yorum bırakın