Bylock ne demek ? Bylock Yazılımı

0
1317

Fetullahçı Terör Örgütü’ne yönelik soruşturmalar devam ederken, ByLock yazılımı üzerine çalışmalar yoğunlaştı. Peki Bylock nedir ? Yazılımın çıkış noktası ve yayılması nasıl gerçekleşti ?

Hollandalı bir grup gencin geliştirdiği ancak gizlilik uygulamaları nedeniyle genel bir kitle tarafından kullanılmayan yazılım, Tübitak’ta FETÖ mühendisleri tarafından keşfedilir ve sonrasında geliştirilerek yepyeni bir programa dönüşür. Program sadece referans sistemiyle kullanılabiliyor.

 

Taşkın’ın iki arkadaşıyla geliştirdiği ByLock programının, Litvanya’da bir server üzerine kayıtlı olduğu tespit edilmişti.

Üç ayrı şifreleme ile korumaya alınan sisteme, kodlama ile girilirken, programı her isteyen internet üzerinden yükleyemiyor.

bylock-ne-demek

Örgüt abilerinin oluruyla yükleyecek abinin adresine gidilerek burada program cihaza kuruluyor, şifreleniyor ve kodlanıyor.

Bylock tarzı programlar, mesajı önce sunucuya ardından alıcıya iletirken, sunucuda veri saklamıyor. Merak eden kullanıcılar programın eski sürümlerinden birine https://apkpure.com/bylock-secure-chat-talk/net.client.by.lock adresinden ulaşabilirler.

Bir yorum bırakın