Celal Bayar Üniversitesi, Yüksek Lisans Başvuruları 2014-2015

0
3556

Celal Bayar Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, yüksek lisans başvuruları için duyuru yapmıştır. Başvuru koşulları ve kontenjanlar aşağıda yer almaktadır. Sosyal Bilimler için enstitü sayfasını takip ediniz. 

T.C.
CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ
2014-2015 ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI
LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİ BAŞVURU KOŞULLARI

2014-2015 öğretim yılı Güz yarıyılı başında, aşağıda kontenjanları belirtilen Anabilim Dallarına “Celal Bayar Üniversitesi Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinin” ilgili maddeleri uyarınca Yüksek Lisans ve Doktora öğrencileri alınacaktır. Yüksek lisans ve doktora öğrenimine adaylık için başvurular öncelikle internet üzerinden online olarak  16 Haziran-27 Haziran 2014 tarihleri arasında yapılacak ve aynı tarihler arasında başvuru için gerekli evraklar enstitü müdürlüğüne şahsen teslim edilerek tamamlanacaktır.

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ KOŞULLAR
Tezli Yüksek Lisans adaylarının ALES’ten, başvurduğu programın puan türünde en az 55 puana sahip olmaları gerekmektedir.
Tezli yüksek lisans programlarına başvuran adayların Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil (ÜDS), Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit (KPDS) veya Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı (YDS)’den en az 40 puan ya da Üniversitelerarası Kurulca kabul edilen diğer yabancı dil sınavlarının herhangi birinden eşdeğer puan almış olmaları gerekmektedir. Ayrıca yabancı dil notu bulunmayan yada hazırlık eğitimi almayan adaylar için Celal Bayar Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulunda 30.06.2014 tarihinde yabancı dil sınavı yapılacaktır.

Tezsiz Yüksek Lisans başvuruları için ALES ve yabancı dil şartı aranmaz.

Doktora adaylarının ALES’ten, başvurduğu programın puan türünde yüksek lisans mezunlarının en az 55 puana sahip olmaları gerekmektedir. Doktora programlarına başvuran adaylar için Yönetmelik maddesi gereğince yabancı dil sınavı yapılmayacağından, adayların ÜDS veya KPDS’den en az 55 puana ya da Üniversitelerarası Kurulca kabul edilen diğer yabancı dil sınavlarının herhangi birinden eşdeğer puan almış olmaları, yabancı dilde eğitim veren anabilim dalına başvurularda ikinci bir yabancı dil sınavından 55 puan almış olmaları gerekmektedir.

Sınav Tarihleri ve Kontejanlar için buraya tıklayınız.

plant-celalbayar-universitesi-logo
BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER
1. Yüksek lisans için lisans, Doktora için lisans ve yüksek lisans öğreniminde aldığı dersleri ve notları gösterir onaylı belge(Transkript)
2. ALES sonuç belgesi (istenilen puan türünde en az 55 puan)
3. ÜDS, KPDS, YDS ya da eşdeğer sınav sonuç belgesi
4. Sınava giriş belgesi (Enstitüye evraklarınızı teslim ettiğinizde alınacaktır)
5. 1 adet fotoğraf (online başvuru esnasında sisteme yüklenecektir)
6. Özgeçmiş

Bu koşullara sahip adayların öncelikle http://ubs.cbu.edu.tr/AIS/AcademicProgram/W0118/Login.aspx internet adresinden online başvuru işlemlerini tamamladıktan sonra belirtilen tarihler arasında başvuru için gerekli belgelerini Enstitü Öğrenci İşleri Bürosuna teslim etmeleri gerekmektedir. Online başvuru esnasında beyan edilen bilgiler ile teslim ettiği belgelerdeki bilgiler arasında çelişki bulunan adayların başvurusu geçersiz sayılacaktır.Posta ile başvuru kabul edilmeyecektir.

Bir yorum bırakın