Çelik: Bedelli Askerlik Yaşı Düşürülmeyecek

0
986

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, bedelli askerlikte yaşın düşürüleceğiyle ilgili haberlerin doğru olmadığını belirtti.

Meclise sunulacak yeni bedelli yasa tasarısının önceki düzenlemeden yararlanamayanlar veya taksitlerini ödemekte zorluk yaşayanlarla ilgili olduğunu belirtti.

Çelik, bedelli yaşının kesinlikle düşürülmeyeceğini açıkladı.

CHP, ‘YAŞ SINIRI OLMASIN’ DEMİŞTİ

Geçtiğimiz Haziran döneminde CHP’li vekillerden yaş sınırı olmadan bedelli askerlik yapılabilmesine ilişkin bir teklif TBMM’ye sunulmuştu. Teklifle yıllık 12 bin liradan az geliri olan ya da hiç olmayanlardan bedel alınmaması, yıllık 12 bin ile 25 bin lira arasında geliri olanlardan ise 7 bin 500 lira bedel alınması öngörülüyordu. Yıllık geliri 25 bin liradan fazla olanların bedel miktarı da 15 bin lira olacağı ifade edilmişti.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz o dönemde “Ne yaş sınırında ne de bedelde bir değişiklik olmayacak’ demişti.

CHP’DEN YENİ SORU ÖNERGESİ

Bu arada CHP’den geçtiğimiz gün yine bir soru önergesi geldi. CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Bakan Yılmaz’a cevaplaması üzerine ‘Bedelli askerlik için müracaat eden yükümlü sayısı ne kadardır?’ ve ‘Bedeli gerek defaten, gerekse yarısını başvuru tarihinde diğer yarısını başvuru tarihinden itibaren altı ay içinde ödeyenlerden ne kadar tahsilat sağlanmıştır?’ diye sordu.

Öte yandan 30 yaş için bedelli askerlik uygulamasından bugüne yaklaşık 69 bin 818 kişi yararlandı.

Timetürk

 

Bir yorum bırakın