CEO’ların yarısı önde gelen üniversitelerden mezun

0
1061

Dünya Ekonomik Forumu’nun yayımladığı habere göre CEO’ların neredeyse yarısı dünyanın önde gelen üniversitelerinde mezun. Dünya Ekonomik Forumu son yıllarda sık dile getirilen dünyanın en başarılı insanlarının üniversite mezunu olmadığı yönündeki algıyı, 11 bin 745 başarılı insanın eğitim geçmişlerini tarayarak test etti.

“En güçlü erkeklerin” %85’i Harvard, MIT ve Stanford gibi üniversitelerden mezun

İş dergisi Forbes’ın belirlediği dünyanın en güçlü erkeklerinin yüzde 85.2’si ABD’nin Harvard, MIT ve Stanford gibi önde gelen üniversitelerinden mezun. Yüzde 14.8 ise çeşitli yükseköğretim kurumlarında bir lisans programını tamamlamış. Forbes’ın en güçlü kadınlar listesinde yer alan isimlerin yüzde 55.9’u elit üniversitelerde eğitim alırken, yüzde 37.3’ü bir lisans programından mezun. Yüzde 6.8’lik bir kesimse üniversiteye gitmemiş.

Fortune dergisinin seçtiği dünyanın ilk 500 CEO’sunun ise yüzde 41’i lider üniversitelerde eğitim almış. Yüzde 53’ü ise üniversite mezunu. Geriye kalan yüzde 6 üniversiteye gitmemiş ya da yarıda bırakmış.

Forbes’ın milyarderler listesindeki isimlerin ise sadece yüzde 10.9’u üniversiteye gitmezken, yüzde 44.8 elit bir yükseköğretim kurumundan mezun.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/ceolarin-yarisi-elit-universitelerden-40539224

Bir yorum bırakın